Bolesławiec

Małe dzieła sztuki z Bolesławca

Dolny Śląsk to region bogaty nie tylko w piękne krajobrazy, ale również w wytwory sztuki przemysłowej. Taką kopalnią skarbów jest bolesławiecka ceramika.

Wzdłuż autostrady A4 przez Śląsk – Kraśnik Dolny

Kraśnik Dolny to wieś w gminie Bolesławiec przez którą przepływa rzeka Bobrzyca która jest dopływem Bobru. We wsi znajduje się XIV wieczny kościół parafialny p.w. Najświętszego Zbawiciela wzmiankowany już w 1376 roku. Kościół ten został gruntownie przebudowany w 1874 roku. We wsi znajdują się dwa cmentarze: katolicki przykościelny i ewangelicki, XIX wieczny z aleją lipową. Oprócz tego wartościowe budynki we wsi to młyn z zachowanymi obramieniami renesansowymi i pałac z XVII wieku.

Wzdłuż autostrady A4 przez Śląsk – Henryków Lubański i Bolesławiec

Henryków Lubański to duża wieś, ciągnąca się na długości ok. 11 km. Wieś powstała prawdopodobnie na przełomie XII i XIII wieku. Od początku była własnością konwentu Sióstr Magdalenek z Lubania. Zakon jako jedyny przetrwał sekularyzację w Prusach w 1810 roku. Pewnie dlatego, że wieś należała do zakonu katolickiego pomimo tego że cały region przyjął dość szybko i chętnie luteranizm mieszkańcy wsi pozostali przy katolicyzmie. Aż do 1937 roku wieś nosiła nazwę “katolicki” niem. katholisch (Hennersdorf – Henryków Katolicki”).