naukawpolsce.pl

Więcej bocianów w Puszczy Kampinoskiej

Członkowie warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyrodniczego “Bocian” kolejny raz przeprowadzili akcję obrączkowania i kontrolowania gniazd bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Obserwacje ornitologów wykazały, że w tym roku na badanym terenie osiedliło się więcej bocianów niż w latach ubiegłych. Wykluło się również więcej młodych.

W Polsce działa 15 ekomuzeów

15 ekomuzeów działa obecnie w Polsce. Instytucje te to sieć rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców.

Białowieski Park Narodowy będzie większy

Lepszej ochronie puszczy ma służyć Białowieski Program Rozwoju (BPR). Ministerstwo Środowiska planuje pozyskać 75 mln zł na poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego o ok. 12 tys. hektrów. Organizacje ekologiczne oceniają ten plan jako niewystarczający i postulują rozszerzenie parku na cały obszar puszczy oraz zakaz wycinki drzew. Lasy Państwowe zapewniają, że gospodarka drewnem na tym terenie służy przyrodzie i zachowaniu cennych gatunków roślin i zwierząt. Serwis Nauka w Polsce przypomina, jakie bogactwo natury i niewyczerpane źródło poszukiwań badaczy, zostało otoczone pieczą w tym parku narodowym.

Spacer po wystawie “Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”

Dom Spotkań z Historią zaprasza 7 sierpnia o godz. 12.00 na spacer po plenerowej wystawie “Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”. O historii rodów Belina – Brzozowskich, de Bourbon, Branickich, Czetwertyńskich, Kossakowskich, Potockich, Przeździeckich, Raczyńskich, Radziwiłłów, Sobańskich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich i Zamoyskich oraz ich warszawskich rezydencjach opowie autor ekspozycji Marcin Brzeziński.

Sierpniowe spotkanie na wieczornym niebie

Wieczorem, 7 sierpnia, aż trzy planety znajdą się na sferze niebieskiej w kole o średnicy niespełna 5 stopni – informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Na wieczornym niebie, nisko nad zachodnim horyzontem, wciąż widać kilka planet. Choć warunki do ich obserwacji się pogarszają, przemieszczają się one na sferze niebieskiej względem siebie, przybierając coraz to ciekawsze konfiguracje.