szkoła turystyczna

Jak ma się rynek hotelowy w Krakowie?

Nieco gorzej niż w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, ale znacznie lepiej niż w Słowacji, na Litwie, Łotwie, czy w Estonii. Baza noclegowa miasta jest dziś jedną z najlepszych w Europie – głównie dzięki coraz większej liczbie obiektów skategoryzowanych najwyżej, przeznaczonych dla wymagającego, luksusowego klienta.

Nie tylko pierogi

Od kilku lat mapę kulinarnego Krakowa wzbogacają restauracje oferujące świetnej jakości potrawy z azjatyckim rodowodem oraz sushi. Zdrowa, stosunkowo mało kaloryczna kuchnia dalekiego wschodu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sushi barów poszukują również odwiedzający Kraków turyści.

Kręcą Kraków na nowo

– Chcemy pokazać Kraków oczami jego najsłynniejszych mieszkańców – tak przedstawili swój pomysł na nową kampanię promocyjną przedstawiciele agencji reklamowej TBWA. Kiedy w głowach urzędników zaczęły pojawiać się nazwiska znanych krakowian, takich jak choćby noblistka Wisława Szymborska, usłyszeli, że chodzi o …gołębie.

Pielgrzymi nie tylko w świątyniach

Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Kościół na Skałce, Bazylika Mariacka, Katedra na Wawelu. To miejsca, które co roku przyciągają do Krakowa i Małopolski tysiące turystów. Ale nie tylko one są atrakcją. Coraz popularniejsze stają się klasztory: w Bielanach i w Tyńcu. W tym drugim znalezienie miejsca na medytacyjno – modlitewną noc w Sylwestra graniczyło w ubiegłym roku z cudem.

Klucze – na weekend i na dłużej

Gmina Klucze to raj dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Okoliczne skałki zachęcają do wspinaczki, a malownicze krajobrazy do przejażdżek rowerowych. Jednak najbardziej znanym miejscem w okolicy jest jedyna w Europie pustynia. Dziś zaniedbana, już niedługo ma szanse stać się wizytówką regionu i nie lada atrakcją dla turystów.

Brakuje kadr w turystyce

Coroczne badanie “Niedobór talentów”, które zawiera listę 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów przeprowadzone przez agencję Manpower ujawniło, że pomimo wysokiego bezrobocia, firmy na całym świecie mają trudności w znalezieniu kandydatów na kluczowe stanowiska. W Polsce takie kłopoty dotyczą 51% pracodawców. Z raportu wynika, że w wypadku Polski sytuacja szczególnie źle wygląda w turystyce.

Dębno nie tylko dla wielbicieli historii

Położona niedaleko Tarnowa gmina Dębno, to interesujące pod wieloma względami, choć nie przez wszystkich odkryte miejsce na turystycznej mapie Małopolski. Co świadczy o jego wyjątkowości? Rzadkie zabytki architektoniczne, wysokiej klasy gospodarstwa agroturystyczne i największy turniej rycerski w regionie.

Wulkan na cenzurowanym

Wybuch wulkanu i chmura pyłu, która sparaliżowała ruch turystyczny w całej Europie to nie tylko straty biur podróży i przewoźników lotniczych oraz ogromny stres tysięcy podróżujących. To przełom w świadomości organizatorów i konsumentów usług turystycznych. Gdy opadną emocje i zostaną przeliczone straty, przyjdzie czas na pytania zasadnicze i szukanie rozwiązań systemowych.

Kolejne produkty tradycyjne Małopolski

Małopolska, pośród pozostałych regionów kraju, pod względem ilości produktów tradycyjnych zarejestrowanych na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi plasuje się mniej więcej pośrodku. Na chwilę obecną nasz kraj może pochwalić się ilością zarejestrowanych 732 produktów tradycyjnych. Liderami wśród polskich regionów są Województwo Pomorskie (106 produktów) i Śląskie (104 produkty), w końcówce zaś znalazły się Lubuskie i Zachodniopomorskie (po 8 produktów).

Sport, czy źródła? Na co stawia Małopolska?

Krynica Zdrój i Piwniczna – dwa znane w całej Polsce uzdrowiska, dwie perły Malopolski, skąd płynie Kryniczanka i Piwniczanka. W obu tych miejscowościach powstały plany budowy obiektów sportowych. Zaprotestowali ekolodzy i naukowcy. Czy Małopolska rzeczywiście musi wybierać miedzy atrakcjami sportowymi, a źródłami mineralnymi?

Dębno nie tylko dla wielbicieli historii

Położona niedaleko Tarnowa gmina Dębno, to interesujące pod wieloma względami, choć nie przez wszystkich odkryte miejsce na turystycznej mapie Małopolski. Co świadczy o jego wyjątkowości? Rzadkie zabytki architektoniczne, wysokiej klasy gospodarstwa agroturystyczne i największy turniej rycerski w regionie.

Małopolska Wielkanoc

Obrzędowość to magnes przyciągający turystów, podobnie jak inne elementy regionalne: architektura, stroje, muzyka i kuchnia. Zresztą wszystkie te elementy przewijają się przez barwną Wielkanoc w Małopolsce. W święta wielkanocne odbywa się tradycyjny odpust w Krakowie na Salwatorze przy klasztorze sióstr norbertanek i kościele pw. Najświętszego Salwatora, tzw. Emaus.