turystyka pielgrzymkowa

Turystyka pielgrzymkowa w Łodzi?

Region łódzki może stać się faktycznym zagłębiem turystyki religinej – uważa prof. dr hab.

Antoni Jackowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Krakowski naukowiec wygłosił wykład na ten temat 3 października podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łodzi, zorganizowanej z okazji 70. rocznicy śmierci św. Faustyny Kowalskiej, patronki miasta.

Turystyka pielgrzymkowa

Turystyka pielgrzymkowa jest jedną z ważniejszych dziedzin turystyki szczególnie w Polsce. Jej głównym celem jest odwiedzanie i wędrowanie po miejscach związanych z kultem świętych i błogosławionych. Szczególne chętnie odwiedzane są miejsce związane z kultem Maryjnym, czyli tak zwane Sanktuaria Maryjne, których kilkadziesiąt znajduje się na ziemiach polskich.

Góra – sanktuarium

Góry i wzgórza stanowiły doskonały cel dla duchowych wędrówek – pielgrzymek. Były poza ludzkimi skupiskami, w dotarciu do nich potrzeba było trochę lub sporo wysiłku, a ich przyroda i krajobrazy nastrajały do skupienia, podziwu i uznania respektu wobec siły natury, a w konsekwencji wobec samego Stwórcy. To właśnie dla pielgrzymów powstawały sanktuaria lub bardzo popularne od XV w. kalwarie, które wzorowano na Jerozolimskiej Kalwarii – Golgocie.