10 najpopularniejszych górskich wędrówek w Norwegii

 

Norweskie stowarzyszenie Den Norske Turistforening, zrzeszające miłośników wszelkiej aktywności na łonie przyrody, ogłosiło na swojej stronie ranking najpopularniejszych wędrówek w górach Norwegii. Numer 1 w tym zestawieniu nie był trudny do przewidzenia (na zdjęciu), jednak ciekawie ułożyły się kolejne miejsca na liście.

1. Preikestolen . Słynna Ambona nad Lysefjordem niedaleko Stavanger to nie tylko wiodąca atrakcja norweskich gór, ale całego kraju. Co roku stawia tu swoje stopy ponad 100.000 wędrowców, by z wysokości 600 metrów zachwycać się jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych widoków na świecie. Wędrówka na Preikestolen z parkingu przy schronisku Preikestolen Fjellstue zajmuje 3-4 godziny.

2. Bessegen . To najchętniej odwiedzany szlak w Jotunheimen – najwyższych górach Norwegii, z początkiem przy jeziorze Gjenesheim. Prowadzi ku schronisku Memurubu (z dalszymi odgałęzieniami), a wyróżniają go m.in. wspaniałe widoki na wysokogórskie jeziora Gjende i Bessvatnet. Według danych Den Norske Turistforening, ów szlak przemierza około 40.000 turystów rocznie. Pokonanie najbardziej popularnego odcinka Gjenesheim-Memurubu zajmuje około 5-7 godzin.

3. Gaustatoppen . Popularność najwyższego szczytu Telemarku (1883 m n.p.m.) wynika z faktu, że jest on łatwy do zdobycia i dostępny z każdej strony południowej części Norwegii. Gaustatoppen znany jest ze wspaniałych, rozległych widoków. Wędrówka na szczyt zajmuje około 3 godzin, a decyduje się na nią ponad 30.000 turystów rocznie.

4. Kjerag . Dla wielu to godny rywal samej Preikestolen. W dodatku nad tym samym Lysefjordem, tyle że w jego głębi. Zdjęcie zaklinowanego w jednej ze szczelin głazu Kjeragbolten na tle szmaragdowej toni fiordu należy do najczęściej spotykanych zdjęć z Norwegii. Kjerag wznosi się 1100 metrów ponad wodami Lysefjordu, a słynie nie tylko jako cel wędrówek, ale także miejsce, z którego śmiałkowie skaczą w przepaść ze spadochronem.

5. Rallarvegen . To najwspanialszy w Norwegii górski szlak dla wędrowców-rowerzystów. Rowerowa podróż z Haugastøl do Flåm zajmuje zwykle dwa dni i zapiera dech w piersiach – zarówno w przenośni, jak i dosłownie. Zwłaszcza podczas szaleńczego zjazdu do położonej nad Aurlandsfjordem miejscowości Flåm. Co roku Rallarvegen pokonuje na rowerach ponad 20.000 turystów.

6. Galdhøpiggen . Najwyższy szczyt Norwegii (2469 m n.p.m.) zajął dopiero szóste miejsce w rankingu. Być może jednym z powodów jest fakt, że stawia on pewne wymagania turystom, choć w gruncie rzeczy dostępny jest także dla rodzin z dziećmi. Na Galdhøpiggen można wejść szlakami wiodącymi ze schronisk Spiterstulen i Juvasshytta.

7. Romsdalseggen . Jeden z mniej znanych za granicą, ale bliskich Norwegom szlaków prowadzi przez pasmo Romsdalseggen, niedaleko Åndalsnes, w Krainie Fiordów. Kilka wariantów tras, zwykle 6-9 godzin wędrówki. Nagrodą są widoki na Romsdalen i liczne szczyty. Można też przyjrzeć się Trollvegen – jednej z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na świecie.  

8. Aurlandsdalen . W wędrówce wzdłuż doliny Aurlandsdalen liczą się nie tylko widoki, ale i ciekawa kultura tego obszaru. Do wyboru są szlaki o różnej długości: od jednodniowych, po trzydniowe, a ich punktami węzłowymi są m.in. Finse, Geiterygghytta i Østerbrø.

9. Trolltunga . Ta wysunięta nad przepaścią półka skalna należy do najczęściej spotykanych motywów ukazujących piękno norweskich krajobrazów. Niemal każdy z docierających tu turystów staje na zawieszonym w powietrzu granitowym „jęzorze”. Bywa, że u wejścia na skałę tłoczą się dziesiątki chętnych, by uwiecznić się w tak niezwykłej scenerii, na tle błękitnych wód jeziora Ringsdalsvatnet (Skjeggedal – dojazd z Tyssedal nad Sørfjorden). Droga do celu jest dość wymagająca i polecana wytrawnym wędrowcom. Wycieczka w obie strony zajmuje 6-7 godzin.

10. Snøhetta . Najwyższy szczyt Norwegii poza górami Jotunheimen znajduje się w Dovrefjell na terenie parku narodowego Dovrefjell-Sunndalsfjella, a jest nim Snøhetta (2286 m n.p.m.). To jeden z najpopularniejszych obszarów trekkingowych poza Jotunheimen.

Bliższe informacje o wspomnianych atrakcjach wraz z możliwością zaplanowania wyjazdu oferuje serwis Visit Norway dostępny w języku polskim.

www.visitnorway.pl

 

Źródło: Visit Norway – Biuro Handlowe Ambasady Norwegii

Jak poruszać się po Norwegii - samochód to najlepsza opcja
Niezależnie od tego, czy planujesz w Norwegii wakacje, prowadzisz w Oslo interesy, czy chcesz z Norwegią...
Norwegia aktywnie
Loen Skylif - nowa atrakcja Fiordów Norwegii
Fjord Line zaprasza na międzynarodowy konkurs
Mieszkańcy trzech krajów: Polski, Holandii i Niemiec powalczą w czerwcu o nagrody w konkursie organizowanym...
Norwegia. Kraj z najpiękniejszymi fiordami na świecie
Choć nie odzwierciedlają tego statystyki turystyki zorganizowanej, to w turystyce indywidualnej Norwegia...
Norwegia zamyka oddział turystyczny w Polsce
Innovation Norway, norweska organizacja do spraw promocji handlu i turystyki zamyka swój oddział turystyczny...
Norwegia w światowej czołówce turystyki aktywnej
Norwegia znalazła się w dziesiątce krajów świata najatrakcyjniejszych dla aktywnych turystów. Ranking...