100 lat poznańskiej Palmiarnii

Palmiarnia Poznańska obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Ta największa w Polsce palmiarnia posiada unikalne zbiory roślinne pochodzące z najróżniejszych zakątków świata.  Wśród nich odnajdziemy ponad 17 tysięcy roślin i 200 gatunków ryb.

Swój jubileusz Palmiarnia będzie obchodzić w sobotę 7 maja w Parku Wilsona. Na odwiedzających czekają m.in. kiermasz roślin ozdobnych, sprzętu ogrodniczego i specjalnej literatury, festyn rodzinny w godzinach od 15 do 21, podczas którego m.in. zabawy i animacje dla dzieci oraz występy zespołów artystycznych w Muszli Koncertowej w Parku Wilsona. Wieczorem na scenie pojawi się zespół STREFA ZERO, który nawiązuje do tradycji pop – rocka sięgając do najlepszych wykonawców tego gatunku. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni nad Palmiarnią Poznańską.


Poznańska palmiarnia jest jedną z najstarszych atrakcji turystycznych Wielkopolski, a jej historia sięga końca XIX wieku. Za początek powstania Palmiarni Poznańskiej przyjmuje się lata 1910-1911 – wtedy powstał Ogród Botaniczny oraz pierwszy pawilon wystawienniczy. W wyniku II wojny światowej zniszczeniu uległy liczne okazy roślinności tropikalnej, bogata kolekcja storczyków oraz hodowla aligatorów. Szybka odbudowa Palmiarni i konsekwentne wzbogacanie zbiorów, stworzyło niepowtarzalny świat roślin, chętnie odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Poznania, ale także turystów. Palmiarnie otacza zabytkowy park Wilsona, w którym znajdują się pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba  o obwodzie 430 cm.
 
Palmiarnia Poznańska ściąga do Poznania miłośników przyrody przez cały rok. Zimą w szklarniach jest wyjątkowo ciepło, w letnie upały dzięki specjalnym nawilżaczom panuje tu przyjemny chłód. Cała palmiarnia zajmuje 4600 metrów kwadratowych powierzchni w 10 pawilonach wystawienniczych.
 
Jedną z najdłużej rosnących w Palmiarni roślin jest oliwka europejska, która przetrwała krytyczny dla obiektu rok 1945. Natomiast najstarszą rośliną w Palmiarni jest 400-letni australijski sagowiec. Wnętrza ogrodu kryją również okazy dębu korkowego dostarczającego cennego surowca, z którego od wieków wykonuje się korki do butelek. Na uwagę zasługują okazały bananowiec- banan mądrości, często z dojrzewającą kiścią pełną aromatycznych nasion owoców, pieprz czarny, drzewo hebanowe, drzewko kawy arabskiej oraz kakaowiec. W Palmiarni znajduje się również akwarium. W trzydziestu siedmiu basenach o pojemności od 1000 do 4000 litrów, prezentowanych jest około 200 gatunków ryb tropikalnych oraz około 40 gatunków roślin wodnych. Można się tu natknąć także na legwana zielonego, żółwie, papugi, a nawet pytony.

Więcej informacji:

Biuro Promocji Miasta 61 878 50 08

Dyrektor Biura – Łukasz Goździor

Lukasz_Gozdzior@um.poznan.pl

 

Źródło: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...