14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – magiczny świat nauki już 12 czerwca

Zbliża się termin Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Już za miesiąc, w sobotę 12 czerwca, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się wielkie święto nauki, która tego dnia jest fascynującym teatrem i dobrą zabawą.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Podczas Pikniku Naukowego prezentują się bowiem instytucje związane z wszelkimi dziedzinami wiedzy – matematyką, widowiskową fizyką i chemią, archeologią, biologią, medycyną, literaturą, historią, geografią. Amatorzy podwodnego świata, mobilnych robotów i najnowszych technologii, badacze kosmosu i pasjonaci pojazdów latających – dla nich wszystkich organizatorzy przygotowali setki fascynujących eksperymentów, symulacji i modeli.

Będzie można zagrać w atomowe kręgle, rozpuścić szkło w wodzie, nabić chmurę w butelkę, ułożyć puzzle z fraktali, zagrać na laserowej harfie i podziwiać mikroświat w makropowiększeniu. Odważni wycisną prąd z cytryny, wywołają małe trzęsienie ziemi, zbudują własną rakietę, zapalą ogień w wodzie i wytworzą prąd elektryczny używając do tego własnego ciała. Dowiedzą się także, jak sterować komputerem za pomocą mózgu, czym tak naprawdę jest znany wszystkim GPS i czego używano, zanim go wymyślono oraz czy można jeździć samochodem na kwadratowych kołach, zbudować rower do jazdy po schodach albo prześwietlić dłoń taśmą klejącą.

Goście specjalni – grupa naukowców Science Made Simple z Wielkiej Brytanii przy współpracy z British Council zaprezentuje ekscytujące pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność dowie się, czy można zmienić wodę w wino, jak spowodować jej wybuch, jaki jest najokropniejszy dźwięk na świecie i czy wieloryb może zabić rybę bąbelkiem.

Podczas 14. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale to przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas.

W dniu imprezy kursować będzie specjalnie uruchomiona piknikowa linia autobusowa nr 271, która dowiezie wszystkich chętnych z Centrum Warszawy do Parku Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Polskiego Radia Euro.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki znaleźli się: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow – rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Barbara Kudrycka – minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Alicja Przyłuska-Fiszer – rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, ks. prof. Henryk Skorowski – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objęła Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce.

Zapraszamy w sobotę 12 czerwca w godz. 11.00 – 20.00 do Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Warszawie (wejście od ulicy Rozbrat). Wstęp wolny.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.pikniknaukowy.pl


Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...