8 rad dla planujących wakacje z biurem podróży

Zastanawiasz się, czy warto ryzykować i kupować wycieczkę w biurze podróży? Radzimy co zrobić, by nie bać się upadku biura i zmarnowanych wakacji.

W 2012 roku upadło aż 10 biur podroży w Polsce, w tym duże i znane biura jak Sky Club czy Excalibur. Według danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów*, w tym roku na liście zadłużonych biur jest aż 429 firm – to ponad 10% wszystkich biur podróży w kraju. Oznacza to, że mamy jedną szansę na 10, że nasze wakacje zakończą się katastrofą – utkniemy w obcym kraju lub nie wyjedziemy w ogóle, bo nasze biuro upadnie wcześniej. Co zrobić, żeby tak się nie stało? Oto kilka rad dla planujących wakacje z biurem podróży.

  1. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy znajdują się w niej takie informacje jak: cena wyjazdu wraz z podatkami i opłatami dodatkowymi, dokładne informacje o miejscu pobytu i standardzie zakwaterowania, liczbę i rodzaj posiłków, sposób transportu, a co najważniejsze: termin powiadomienia klienta przez biuro o odwołaniu wycieczki oraz sposób i termin złożenia reklamacji.
  2. Jeśli wpłacasz zaliczkę przekraczającą 10% ceny wyjazdu lub opłacasz wycieczkę w całości, poproś biuro o potwierdzenie posiadania gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo ubezpieczenia, które w razie jego niewypłacalności – wypłaci ci odszkodowanie. Biuro ma obowiązek wydać ci takie potwierdzenie na piśmie. Powinna tam być także informacja, jak się ubiegać o odszkodowanie.
  3. Sprawdź, czy biuro działa legalnie i spełnia wymogi bezpieczeństwa – możesz to zrobić, szukając jego nazwy w prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
  4. W CEOTiPT sprawdź także, jakie zabezpieczenie finansowe posiada dane biuro i od jak dawna działa – wśród tych, które upadają, spory odsetek stanowią biura młode.
  5. W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdziesz rejestr klauzul niedozwolonych, czyli zapisów, jakich nie wolno umieszczać w umowach, dotyczących wyjazdów turystycznych. Warto zwrócić uwagę na to, czy któraś z ponad 3000 klauzul nie znajduje się w naszej umowie – jeśli tak jest, UOKiK może nałożyć na biuro karę.
  6. Za wycieczkę warto zapłacić kartą, a nie gotówką. Wówczas jeśli biuro turystyczne nie wywiąże się z umowy – możemy spróbować odzyskać wpłacone pieniądze dzięki opcji obciążenia zwrotnego (chargeback).
  7. Zamiast wybierać się w podróż z wielkim biurem podróży, w którym każdy klient jest anonimowy, lepiej wybrać niewielkie organizacje turystyczne, które organizują np. obozy sportowe czy wyprawy rowerowe w różne zakątki Europy. W takich miejscach mamy osobisty kontakt z właścicielem-organizatorem wyjazdu i łatwiej możemy zweryfikować, czy to osoba godna zaufania.
  8. Mniejsze organizacje turystyczne i firmy, oferujące wakacyjne wyjazdy prowadzone są na ogół przez pasjonatów, którzy sami jeżdżą na wycieczki ze swoimi grupami. Dlatego w takich firmach mniejsze jest ryzyko, że biuro upadnie i zostawi nas na lodzie.

Wybierając się na wakacje warto mieć świadomość, że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy biuro, z którym jedziemy do Egiptu czy Turcji jest w dobrej kondycji finansowej. Dlatego zamiast patrzeć przede wszystkim na cenę wycieczki, lepiej spojrzeć na firmę i osobę, która nam tę wycieczkę sprzedaje. Jeśli wydają się godne zaufania – możemy mieć nadzieję, że czeka nas wymarzony urlop.

*Szczegółowe dane na ten temat: http://www2.krd.pl/Centrum-prasowe/Aktualnosci/Last-Minute-turystyki.aspx

Informację przygotował: Sporteus.pl

Grupę Turystyki Aktywnej SPORTEUS tworzą pasjonaci sportu i turystyki, którzy dzięki posiadanym kompetencjom i doświadczeniu w branży turystycznej, gwarantują Tobie i Twojemu otoczeniu najwyższą jakość świadczonych usług. Nasz zespół kreuje nowy sposób wypoczynku, zachęcając do zdrowego stylu życia. Tworzymy sporteus.pl – portal prezentujący wybrane oferty z zakresu turystyki aktywnej z możliwością zakupu on-line w najniższej cenie.

PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...