Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Mieszkania
Tyniec Mały
W poniedziałek, 19 lipca, wraz z rozpoczęciem pierwszych warsztatów artystycznych, zainaugurowana została 9. Międzynarodowa Letnia Akademia Sztuki w Willi Decjusza. Akademia jest cyklicznym projektem Stowarzyszenia Willa Decjusza, na który składają się warsztaty z różnych dziedzin sztuki i towarzyszące im, otwarte dla publiczności, prezentacje. Tegoroczna edycja programu realizowana będzie do 30 lipca i obejmować będzie dwie powiązane ze sobą propozycje w zakresie edukacji artystycznej: warsztaty land art oraz warsztaty tańców dworskich.
Wernisaż wystawy land art: Ogród Królowej Bony
Pierwszą propozycją w ramach Akademii są warsztaty land art prowadzone dla dziesięcioosobowej grupy uczestników przez Andrzeja Renesa, artystę rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.
Land art, czyli sztuka ogrodów, a właściwie szerzej – sztuka ziemi czy sztuka krajobrazu - jest rodzajem działalności twórczej, której obszarem i kontekstem działania artystycznego jest przestrzeń ziemi, pejzaż środowiska naturalnego.
Motywem przewodnim warsztatów jest ogród renesansowy - „Ogród Królowej Bony”. Temat nie tylko nawiązuje do renesansowego rodowodu i wystroju Willi Decjusza, ale odnosi się także do późniejszych warsztatów tańców dworskich. Wielkogabarytowe kompozycje powstałe w efekcie pięciu dni warsztatów stanowić będą scenografię do warsztatów tańców historycznych i pokazów tańca w wykonaniu zespołów młodzieżowych zaproszonych na 11. Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.
Wernisaż wystawy prac powstałych w czasie warsztatów będzie mieć miejsce w Willi Decjusza, w piątek, 23 lipca, o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 29 lipca, w godzinach 10.00 – 19.00, tj. do zakończenia tegorocznej edycji Międzynarodowej Akademii Sztuki. Wstęp wolny.
Inauguracja warsztatów i 11. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza: Mistrzowie tańca
Już po raz jedenasty w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza zainaugurowany zostanie Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza oraz towarzyszące mu warsztaty. Jak wskazuje tytuł – „Mistrzowie tańca” – tegoroczna edycja festiwalu będzie hołdem dla mistrzów, którzy od początku istnienia festiwalu byli inspiracją dla powstających i prezentowanych przez lata przedstawień, stworzonych na podstawie zachowanych traktatów.
W sobotę, 24 lipca, 11. Festiwal Tańców Dworskich otworzy spektakl poetycko-taneczny „Taniec z figurami”. Partie taneczne w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” przeplatane będą wierszami Izabelli Klebańskiej z tomiku „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, w autorskiej interpretacji poetki.
Dzień później, o godz. 19.00, otwarta zostanie wystawa „Mistrzowie tańca wczoraj i dziś”, której wernisaż poprzedzi cykl krótkich wykładów poświęconych wybitnym tancerzom i choreografom. Wystawa będzie prezentowana w Willi do 29 lipca br., w godzinach 10.00 – 19.00. Wstęp wolny.
Pokazy tańców dworskich i finał warsztatów
Od 25 do 30 lipca w ramach Letniej Akademii Sztuki w Willi Decjusza odbywać się będą warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych specjalistów: Barbarę Segal (tańce angielskie), Marie Claire Le Corre (tańce francuskie - renesans), Leszka Rembowskiego (tańce polskie) i Alaknandę Das Gupta (indyjski taniec dworski Kathak). Nowością w stosunku do poprzednich edycji będą warsztaty pantomimy, które poprowadzi Krzysztof Antkowiak (mim, tancerz Baletu „Cracovia Danza”), a także warsztaty makijażu scenicznego prowadzone przez specjalistkę w tej dziedzinie, Magdalenę Wcisło.
Tradycyjnie, warsztatom towarzyszyć będą wieczorne występy uczestniczących w festiwalu zespołów młodzieżowych. Ich prezentacje będą mieć miejsce od 25 do 29 lipca o godz. 19.00, na scenie w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza. Całość natomiast zakończy w piątek, 30 lipca, w godz. 14.00 – 16.00, pokaz tańców różnych epok i gatunków historycznych w wykonaniu zespołu „Decius Danza”, złożonego z tancerzy uczestniczących w tegorocznych warsztatach, pt. „Mistrzowie i uczniowie”.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole, Balet Dworski Cracovia Danza
Koordynacja projektu:
Katarzyna Kopeć: katko@villa.org.pl
Fundator:
Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni:
„Dziennik Polski”, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”, Agencja Fotograficzno-Prasowa „Wszyscy Patrzą”, „Edukacyjny Kraków”, TVP Kraków, Współpraca redakcyjna RMF Classic.
kraków atrakcje turystyczne noclegi w Krakowie Villa Decjusza
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy z niej zmęczeni i zniechęceni, czy też szczęśliwi i głodni następnych przygód. Od butów często zależy, czy w ogóle wrócimy. więcej...
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...