Akademia Tatry rozpoczyna działalność
2010-08-05
Podniesienie świadomość przyrodniczej ludzi, którzy zawodowo związani są z Tatrami, oraz edukację dzieci i młodzieży ma na celu Akademia Tatry - nowy projekt Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cykl szkoleń rozpocznie się pod koniec sierpnia i potrwa przez dwa lata.
Szkolenia z ochrony przyrody przejdą m.in. przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, pracownicy schronisk, policji, straży granicznej, IMiGW i Wspólnoty Leśnej Ośmiu Wsi w Witowie, wozacy, którzy wożą turystów do Morskiego Oka, kierowcy komunikacji zbiorowej, wolontariusze.
"Ludzie ci są przez nas określani mianem +liderów+, ponieważ bardzo często, jako pierwsi mają kontakt z turystami i mogą wpływać na ich postawy - mówi Szymon Ziobrowski z TPN. - Odwiedzający zapominają często, że są w parku narodowym, a nie miejskim. Przenoszą tu zachowania znane im z miasta. Karmienie kaczek lub rybek, podchodzenie do niedźwiedzi z telefonem komórkowym, by zrobić wyjątkowe ujęcie - to wszystko zdarza się dosyć często. Równie powszechne są pytania o kosze na śmieci, kałuże lub błoto na szlakach. Tablice ostrzegawcze, strona internetowa, wydawnictwa i ulotki to działania konieczne, ale niewystarczające dla trzech milionów osób odwiedzających Tatry w ciągu roku" - podkreśla Ziobrowski.
Jak powiedział PAP Ziobrowski, szkolenia będą miały różne formy. Częściowo będą to wykłady w ośrodku TPN w Kuźnicach, jednak główną osią tego projektu będą wycieczki w teren. "Chcemy skoncentrować się na wycieczkach terenowych, bo na przykładach najlepiej jest pokazać wyjątkową wartość przyrody TPN" - powiedział Ziobrowski.
Również pracownicy Parku podniosą swoje kwalifikacje w zakresie komunikacji z turystami."Chcemy wzbogacać wiedzę tych, którzy dobrze znają Tatry. Zależy nam na tym, aby osoby mające styczność z turystami włączyły się w ochronę przyrody i swoją wiedzę zaszczepiali turystom" - powiedział Ziobrowski.
Projekt skierowany jest także do przedstawicieli lokalnych samorządów oraz nauczycieli i uczniów. Największą grupą, która będzie uczestniczyła w projekcie Akademia Tatry, będą dzieci i młodzież z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego.
Ponad 600 tys. zł. wsparcia finansowego na projekt Akademia Tatry, TPN uzyskał z funduszy unijnych. SZB
artykuł pochodzi z serwisu www.naukawpolsce.pl
PAP - Nauka w Polsce
tatry
turystyka krajowa
turystyka górska
Akademia Tatry
Zapisz się na Newsletter
Dopisz się do naszego newslettera dzięki czemu będziesz uzyskiwał informacje na Swojego maila o aktualnościach turystycznych, ciekawych ofertach firm oraz konkursach i promocjach turystycznych.
Dołącz do nas.
Zobacz także...
2023-03-30
Poradniki turystyczne to niezawodny sposób na wygodne i sprawne organizowanie podróży. Są one świetnym źródłem informacji, jeśli chodzi o atrakcje, dojazd i noclegi. więcej...
2023-03-29
Różnego rodzaju przynęty naturalne i zanęty na ryby używane są przez wędkarzy do wabienia oraz łowienia ryb. Różni je rozmiar, ale także zapach zanęty, dzięki czemu doświadczeni wędkarze mogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt do danego rodzaju łowienia. więcej...
2023-03-22
Turystyka rowerowa jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie pięknych okolic. więcej...
2023-03-14
Góry są dobrym miejscem na wypoczynek przez cały rok. Pobyt w górach ma działanie relaksujące, odprężające, wpływając kojąco na wszystkie zmysły. To one dają możliwość obcowania z naturą w czystej postaci. więcej...
2023-03-12
Jeśli planujesz wakacje pełne aktywności na świeżym powietrzu, wakacje pełne słońca i niezapomnianych wrażeń, musisz wyposażyć się w okulary Uvex. więcej...