Ararat zdobyty – Arka kobiet przycumowała szczęśliwie

4 września 2012 wyruszyła z Warszawy połączona wyprawa kobieca uczestnicząca w projekcie Ararat 2012 – Arka Kobiet by zdobyć legendarną górę Ararat (5 137 m n.p.m.) znajdującą się na terenie Turcji.

Realizacja tej wyprawy miała udowodnić, że z pozoru nieosiągalne cele można osiągnąć przy odpowiedniej dozie samozaparcia, a także pokazać innym kobietom że warto podejmować wyzwania. Podróż ta stanowiła również okazję do budowania kobiecych więzi międzypokoleniowych, bowiem w skład grupy weszły reprezentantki wszystkich grup wiekowych w przedziale 20 – 60+.

Wśród uczestniczek była także Anna Czerwińska – zdobywczyni Korony Ziemi i druga Polka, która zdobyła Mount Everest.

Po trzech dniach podchodzenia, czwartego dnia o godz. 2 w nocy kobiety rozpoczęły atak szczytowy. Polki stanęły na szczycie 9 września 2012 o godz. 7:46 czasu polskiego. Jako trzecia na szczyt weszła najstarsza uczestniczka wyprawy i zarazem najstarsza Polka na Araracie, 66-letnia Teresa Wietoska. Wierzchołek góry, na którym zawsze zalega śnieg, uczestniczki musiały pokonywać w rakach.

Na szczycie został odtworzony, specjalnie skomponowany na tę okazję utwór autorstwa znanego jazzmana i trębacza Tomasza Stańko pt. Song from Ararat. Była to światowa premiera utworu. W drodze powrotnej do górnego obozu na wysokości 4 200 m n.p.m. nastąpiło załamanie pogody – zagrzmiało i rozpętała się burza śnieżna. Jednak poza drobnymi niedyspozycjami, po łącznie 18 godzinach wysiłku, wszystkie uczestniczki dotarły do dolnego obozu na wysokości 3 200 m n.p.m. całe i zdrowe.

Obecnie zdobywczynie Araratu są już w Polsce i powoli zaczyna do nich docierać, że ich przedsięwzięcie odniosło stuprocentowy sukces! Radość jest tym większa, że rzadko którą grupę góra przyjmuje tak przyjaźnie. To jedna z pierwszych tego typu wypraw, gdzie uczestniczkami są wyłącznie kobiety, przy czym żadna z nich nie uprawia sportu wyczynowo i poza Anną Czerwińską ma znikome doświadczenie wysokogórskie. Przygotowania kondycyjne do wyprawy trwały ponad rok.

 

Źródło: PR

Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu
Góry od zarania dziejów były symbolem niedostępności i wyjątkowości. Przyciągają wędrowców szukających...
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.