Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Mieszkania
Tyniec Mały
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Suwalszczyzna zwana „polskim biegunem zimna” należy do tych urodziwych regionów naszego kraju, gdzie natura nagromadziła wyjątkowo dużo różnorodnych form polodowcowego krajobrazu i wykształciła bogatą szatę roślinną. Uznawana jest przez wielu za najpiękniejszy i najczystszy region w Polsce. Należy do jednych z najchętniej odwiedzanych regionów szczególnie latem ale jest równie piękna zimą o czym warto się przekonać.
Suwalszczyzna odznacza się najsurowszym klimatem w kraju, z wyjątkiem gór, gdzie temperatury są uzależnione do wysokości nad poziomem morza. Zima trwa tutaj 2 do 3 razy dłużej niż na zachodnich krańcach Polski. Pokrywa śnieżna zalega średnio od 76 do 96 dni w ciągu roku i zwykle pojawia się ona w końcu listopada i znika na przełomie marca i kwietnia.
Suwalszczyzna oferuje zimą wspaniałe tereny do poruszania się na nartach biegowych, zjazdów z ośnieżonych zboczy na sankach czy workach, jazdy na łyżwach, nordic walking i innych sportów zimowych. Na bardziej wymagających amatorów białego szaleństwa czekają wyciągi narciarskie na Pięknej Górze koło Gołdapi, na Dąbrówce pod Suwałkami oraz wyciąg narciarski Szelment na Jesionowej Górze. W Centrum Sportów Zimowych na Szelmencie powstała kolejna atrakcja- snowpark dla amatorów zjeżdżania na jednej desce. Na stokach rozgrywane są różne zawody i konkursy. Są to m.in. w styczniu zawody o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, w lutym Family Cup oraz w marcu konkurs „Zjeżdżanie na byle czym”. Największą imprezą zimową w regionie jest rozgrywany od ponad 20 lat Bieg Jaćwingów. Jedna z najbardziej znanych imprez tego typu w Polsce ściągająca miłośników narciarstwa biegowego z całej Polski i z zagranicy.
Inną atrakcją tego rejonu są banie (sauny tradycyjne) usytuowane w kilku wsiach u brzegów rzeki Czarna Hańcza. Po rozgrzaniu się, po kilku do kilkunastu minut wychodzi się z bani i ochładza, najlepiej przez zanurzenie się w jeziorze czy rzece. Zimą można ochłodzić się w wyciętej przerębli lub tarzając się w śniegu. Korzystanie z bani to nie tylko relaks ale także oczyszczanie organizmu.
Zima to również wymarzony czas dla miłośników wędkarstwa i nurkowań podlodowych, których z roku na rok przybywa na Suwalszczyznę coraz większa liczba.
Do najbardziej oryginalnych sposobów spędzania zimowego wypoczynku należą również cieszącą się coraz większą popularnością w Polsce wyścigi psich zaprzęgów czy też regaty bojerów na mazurskich jeziorach.
Doskonałą atrakcją zapewniającą niezapomniane wspomnienia jest kulig z pochodniami i ogniskiem po zaśnieżonych terenach Suwalszczyzny: m.in. po Suwalskim Parku Krajobrazowym, Wigierskim Parku Narodowym, Puszczy Augustowskiej bądź Puszczy Rominckiej. Można także skorzystać z zimowej przejażdżki Wigierską Kolejką Wąskotorową, albo przenieść się w świat bajek w Kaletniku czy też zobaczyć okolice Wigier, Klasztor Wigierski, Muzeum Wigier oraz udać się na zimowy spływ kajakowy Czarną Hańczą.
Pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, a także całoroczne ośrodki wczasowe stanowią doskonałą bazę noclegową, gdzie można nie tylko odpocząć po trudach aktywnego wypoczynku, ale także delektować się przy kominku regionalnymi potrawami z domowej kuchni oraz poznać bliżej mieszkańców regionu.
Suwalskie biura podróży organizują wycieczki na Litwę: do Wilna czy Kowna, ale również do Druskiennik- cieszącego się dużym zainteresowaniem kurortu, gdzie znajduje się Aquapark.
Suwalszczyzna jest coraz chętniej wybierana na miejsce zimowego wypoczynku. Na pewno każdy znajdzie tu sobie coś dla siebie, a spędzone chwile dostarczą miłych i niezapomnianych wrażeń.
Tomasz Zendlewicz
atrakcje turystyczne suwalszczyzna zima atrakcje zimy noclegi na Suwalszczyźnie
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy z niej zmęczeni i zniechęceni, czy też szczęśliwi i głodni następnych przygód. Od butów często zależy, czy w ogóle wrócimy. więcej...
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...