Atrakcje turystyczne Hamburga

Hamburg to drugie co do wielkości miasto w kraju i największy port Niemiec usytuowane na północy kraju nad rzeką Łabą. Posiada zarówno status wolnego miasta, jak i niemieckiego kraju związkowego. Jest ważnym centrum przemysłowym, zwłaszcza w dziedzinie elektroniki, elektrotechniki, przetwórstwa ropy i przemysłu spożywczego. Hamburg, to również ośrodek finansowy, węzeł drogowy, kolejowy, oraz największy port w kraju i jeden z największych na świecie. Port jest też drugim co do wielości miejscem przeładunku kontenerów.

Stare zabytkowe miasto – w większości zniszczone w wyniku alianckiego nalotu dywanowego 27 lipca 1943 (ponad 40 tysięcy ofiar) – otoczone jest nowoczesnymi osiedlami wkomponowanymi w obszary leśne. Historyczne centrum Hamburga znajduje się między dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster pozostaje ulicą handlową i promenadą Hamburga. Najbardziej charakterystycznym obiektem w Hamburgu jest z pewnością Kirche St. Michaelis, czyli Kościół św Michała. Wieża kościoła dominująca nad miastem ma aż 132 m wysokości a prowadzą na nią 453 stopnie. Z platformy na szczycie widac doskonale panoramę miasta wraz z portem. Miejscem szczególnym jest portowa Dzielnica Spichlerzy Speicherstadt, usytuowana między Deichtorhallen i Baumwall. Królują tu stuletnie czerwone, nawet siedmiokondygnacyjne budynki z gotyckimi wieżyczkami i ciekawymi fasadami. Jest to główna atrakcja wycieczki po porcie. Składy wciąż stanowią jeden z największych magazynów kawy, kakao, dywanów i innych cennych materiałów.

Ratusz
Ratusz – budynek starego ratusza istniał do 1842 roku, spłonął wraz z większą częścią śródmieścia Hamburga. Nowy ratusz oddano do użytku w 1897 roku. Jest on jednym z przykładów historyzmu w Niemczech. Budynek został zbudowany głównie z piaskowca. Fasada jest szeroka na 111 m, wieża umiejscowiona centralnie liczy 112 metrów wysokości. Dach ma miedziane pokrycie. Architektura budynku harmonijnie stanowi kombinację włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych na fasadzie. Od strony placu ratuszowego między niszami okiennymi stoi dwudziestu cesarzy Pierwszej Rzeszy Niemieckiej od Karola Wielkiego do Franciszka II.

Kościół Św. Michała
Kościół Św. Michała (St. Michaelis) – powstały w latach 1751 – 1762, najsłynniejszy barokowy zabytek architektury sakralnej w północnych Niemczech, posiada największy w Niemczech zegar wieżowy, z tarczami o obwodzie osiągającym ponad 24 metry. Wieża kościoła, “Michel”, mierzy 132 metry i posiada platformę widokową, z której można podziwiać panoramę portu i miasta. Codziennie o godzinie 10 i 21 – hejnał z wieży. Jego pokryty miedzią dach widać z każdego miejsca w Hamburgu. Powstał w latach 1649– 1661. Reprezentuje typowo luterański porządek – punktem centralnym nie jest ołtarz, lecz ambona. Z punktu widokowego na wieży kościoła, z wysokości 82 m, roztacza się wspaniała panorama całego miasta. Ciekawe są także krypty, w których jest grób syna Jana Sebastiana Bacha, kompozytora Carla Philippa Emanuela Bacha, będącego pionierem formy symfonicznej, oraz wystawa poświęcona historii kościoła.

Historyczne centrum Hamburga
Historyczne centrum Hamburga – Stare Miasto i Nowe Miasto (Altstadt i Neustadt), leżące na północnym brzegu Łaby i oddzielone kanałem Alsterfleet. Pierwsza dzielnica powstała w IX, druga w XII w. Centralny plac miasta – Rathausmarkt, na którym stoi monumentalny neorenesansowy ratusz. Jest to ceglana budowla powstała w latach 1886–1897. W środku znajduje się 647 pomieszczeń. Na tyłach ratusza rozciąga się Adolphplatz z budynkiem Börse, czyli pierwszej w kraju giełdy, założonej w XVI w. Główny plac z okolicami dworca kolejowego, Hauptbahnhof, łączy ruchliwa Mönckerbergstr. Stoi przy niej kościół św. Piotra (St. Petri-Kirche), najstarsza świątynia w mieście – powstała już w poł. XI w. W fasadzie dominują elementy neogotyckiej architektury z XIX w. W zachodnim portalu – zdobiona kołatka w kształcie głowy lwa z odstającymi uszami (XIV w.). Dużą atrakcją jest 123-metrowa kościelna wieża, na którą można wejść po 544 stopniach i zobaczyć imponującą panoramę miasta.

Kościół św. Jakuba
Kościół św. Jakuba (St. Jakobi-Kirche) z 1340 roku. W południowej nawie znajduje się późnogotycki ołtarz św. Łukasza, autorstwa Riemenschneidera z 1499 roku, który pierwotnie zdobił hamburską katedrę, zniszczoną w 1805 r. Godny uwagi jest też główny ołtarz – ufundowany przez cech bednarzy, oraz sfinansowany przez rybaków ołtarz w przeciwległej nawie. Inny skarb świątyni to wspaniałe barokowe organy z XVII w. zbudowane przez Arpa Schnitgera. Jest to największy tego typu obiekt w północnej części kraju. Jeszcze do dziś grywane są na nim koncerty. Na południowy wschód od kościoła rozciąga się tzw. Kontorhausviertel, czyli dzielnica biurowa, powstała po I wojnie światowej.

Port
Port – drugi co do wielkości port w Europie (po Rotterdamie): rocznie zawija tu ok. 12 tys. statków z 90 krajów, a teren portu zajmuje obszar ponad 75 km2 (ponad 10% powierzchni miasta). Głównym miejscem turystycznym jest Landungsbrücken, skąd ruszają tramwaje wodne i jednostki wycieczkowe. Obok znajduje się wjazd do Alter Elbtunnel, starego tunelu pod Łabą, zbudowanego w latach 1907–1911. Liczy on 436,5 m długości i przebiega na głębokości 23,5 m. Przy nabrzeżu, na wschód od Landungsbrücken przycumowane są dwa statki-muzea. Pierwszy i ciekawszy z nich to symbol miasta, żaglowiec Rickmer Rickmers. Jest to trójmasztowiec z 1896 r., który odbył wiele rejsów międzykontynentalnych, a obecnie służy za ekspozycję i jako restauracja. Nieco dalej na wschód odwiedzić można frachtowiec z lat 60. XX w. Cap San Diego. Po wcześniejszym zgłoszeniu istnieje możliwość przenocowania w oryginalnie wyposażonych kabinach.

Kunsthalle
Kunsthalle – znajdują się tutaj najstarsze dzieła. Jedna sala jest poświęcona trzem retabulom Mistrza Bertrama, ważnej postaci w sztuce niemieckiej, pierwszego malarza tego obszaru znanego z imienia. Przez większość życia pracował w Hamburgu. Jego arcydziełem jest składany ołtarz łączący elementy malarstwa i rzeźby, wykonany dla kościoła św. Piotra. W kolejnej sali znajdują się części zdekompletowanego Ołtarza Tomasza Becketa. Ołtarz został namalowany na zlecenie gildii kupieckiej handlującej z Anglią i zdecydowanie różni się stylem od poprzedniego dzieła. Najciekawszą w tej sali pracą z okresu renesansusą Trzej elektorzy sascy Cranacha. Dział sztuki flamandzkiej rozpoczyna się od maleńkiego ołtarza domowego Isenbrandta. W muzeum zgromadzono obrazy większości XVII-wiecznych malarzy holenderskich. Największymi dziełami w kolekcji malarstwa europejskiego XVII i XVIII w. są: Dydona i Eneasz w Kartaginie Claude’a, dwa obrazy Tiepola Chrystus w Ogrojcu i Ukoronowanie cierniem, Kaprys architektoniczny z widokiem Padwy Canaletta, Weduta fantastyczna ze schodami pałacowymi Bellotta, Don Tómas Pérez Estala Goi oraz Stworzenie Ewy pędzla ekscentrycznego artysty szwajcarskiego Heinricha Füssli.

Dzielnica Spichlerzy
Dzielnica Spichlerzy – (Speicherstadt) – to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc miasta. Jest to
kompleks budynków magazynowych, usytuowanych wzdłuż kanałów, zbudowanych ponad 110 lat temu. Ceglane magazyny, wznoszące się na wysokość 7 pięter, są unikatowym dziedzictwem historii. Część budynków została zaadaptowana na kulturalne potrzeby miasta. Znajduje się w nich między innymi muzeum miniatur. Pozostałe magazyny wciąż jeszcze pełnią swoją funkcję. Są składem dla towarów kolonialnych, a przede wszystkim dla dywanów. Zabytkowe budynki nie istnieją w próżni. Z każdej strony miasto rozwija się i powstają nowe gmachy. Jednak każdy z nich utrzymany jest w konwencji zabytkowych magazynów.

Kościół św. Jana
Kościół św. Jana – ( St.-Johannis-Kirche in Hamburg-Harvestehude) – kościół ewangelicko – luterański, położony w dzielnicy Harvestehude, przy ulicy Turmweg. Zbudowany został w latach 1880 – 1882 w stylu neogotyckim. Należy do najlepiej zachowanych zabytków swojej epoki w Hamburgu. Zarazem jest uważany za jeden z najbardziej imponujących przykładów dziewiętnastowiecznej architektury i z tego względu jest otoczony troskliwą opieką władz miejskich. Jego smukła ok. 70-metrowa wieża

No posts found