Bezpieczeństwo na stadionach jednym z priorytetów

W 2013 Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje uruchomienie dwóch programów w zakresie bezpieczeństwa imprez sportowych: pierwszy „Kibice Razem”. Drugi będzie promował zintegrowane podejście do problemu bezpieczeństwa imprez sportowych – zapoczątkowała spotkanie z piłkarskimi klubami należącymi do Ekstraklasy i I ligi Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki. To kolejne spotkanie z przedstawicielami piłkarskich klubów, pierwsze odbyło się  w lutym 2012 roku.

Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania z Panią Minister w tak szerokim gronie – piłkarskich klubów profesjonalnych. Takim spotkaniem podkreślamy, że od pewnego czasu współpraca klubów Ekstraklasy i I Ligi zaczęła nabierać właściwego tempa, nie tylko w kontekście zbliżających się wyborów w Polskim Związku Piłki Nożnej. To oczywiście bardzo ważny etap, ale stawiamy sobie za cel, że będziemy rozwijać tę współpracę o  sprawy dotyczące organizacji i profesjonalizacji rozgrywek czy kwestie praw marketingowych i medialnych – powiedział Bogusław Biszof, prezes Zarządu Ekstraklasy SA. – Cieszę się, że efekt poprzedniego spotkania Pani Minister z prezesami i właścicielami klubów Ekstraklasy jest już widoczny. Kilkanaście dni temu rozpoczęły pracę wspólne grupy robocze z udziałem, m.in. przedstawicieli Ministerstwa i  Ekstraklasy, które mają wypracować konkretne rozwiązania dotyczące wsparcia klubów w zakresie organizacji imprez masowych, systemu szkolenia czy stworzenia aktów prawnych mogących ułatwić funkcjonowanie klubom piłkarskim – dodał Bogusław Biszof.

Wykorzystajmy istniejącą infrastrukturę sportową

Kluczowe dla rozwoju adeptów piłki nożnej w Polsce jest możliwie najefektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej – kontynuowała Minister Mucha. Ministerstwo Sportu i Turystyki bierze w tym kontekście pod uwagę nie tylko obiekty powstałe z myślą o potrzebach reprezentacji narodowej, czy klubów działających w sporcie profesjonalnym, ale w nie mniejszym stopniu także obiektów przeznaczonych dla sportu amatorskiego oraz sportu dzieci i młodzieży. – Obecnie z tematem tym związanych jest kilka zasadniczych problemów, w tym przede wszystkim problem niskiej frekwencji na stadionach piłkarskich podczas rozgrywek ligowych różnego szczebla oraz wykorzystania infrastruktury boiskowej, również typu Orlik, do szkolenia młodzieży w klubach piłkarskich – dodała Joanna Mucha.

Trenerzy i instruktorzy kluczem do sukcesu

Warunkiem koniecznym rozwoju polskiej piłki nożnej jest też wzrost liczby wykwalifikowanych trenerów i instruktorów – mówiła szefowa polskiego sportu. Joanna Mucha zapewniła o gotowości podległej Ministrowi Sportu i Turystyki Akademii Trenerskiej do uruchomienia specjalistycznych kursów i szkoleń, również z udziałem wybitnych ekspertów zagranicznych służących podnoszeniu kwalifikacji przez polskich szkoleniowców. Dodała również, że oczekuje od Polskiego Związku Piłki Nożnej uruchomienia programu rozwoju kadr trenersko-instruktorskich.

Bezpieczeństwo imprez sportowych jest priorytetem

W 2013 roku MSiT planuje uruchomienie dwóch programów w zakresie bezpieczeństwa imprez sportowych. Pierwszy adresowany będzie do środowisk kibicowskich i stanowił będzie kontynuację prowadzonego pod auspicjami spółki PL.2012 programu „Kibice Razem”. Będzie to program ukierunkowany na tworzenie lokalnych centrów kibicowskich, we współpracy z klubami i jednostkami samorządu terytorialnego, propagujących prawdziwe wartości kibicowskie i przeciwstawiający się stadionowemu chuligaństwu.

Drugi program będzie promował tzw. zintegrowane podejście do problemu bezpieczeństwa imprez sportowych. Jego idea zrodziła się z dobrych doświadczeń analogicznego projektu, prowadzonego wspólnie przez mój resort, UEFA i Radę Europy przed EURO 2O12. Program ma na celu między innymi wypracowanie ogólnych standardów działania w procesie udzielania zgody na organizację imprezy masowej, bez względu na miejsce jej organizacji, a także integrowanie grona osób współodpowiedzialnych za ten proces na obszarze działania każdego klubu Ekstraklasy.

Nie zapominajmy o kobiecej piłce nożnej

Harmonijny rozwój współzawodnictwa sportowego, w równym stopniu mężczyzn i kobiet, powinien być podstawą strategii działania w każdym sporcie. Minister Sportu i Turystyki oczekuję od PZPN podjęcia zdecydowanych działań na rzecz rozwoju kobiecej piłki nożnej. – Przykłady takich państw, jak Niemcy, Japonia, Szwecja czy Stany Zjednoczone, a także zainteresowanie współzawodnictwem sportowym w piłce nożnej ze strony dziewcząt, w tym w ramach Turnieju Orlika o Puchar Premiera, pokazują jak wielki potencjał kryje się w kobiecej odmianie tego sportu – podkreśliła Minister Mucha.

Sukces organizacyjny EURO 2012 pokazał, że Polska jest gotowa do organizacji wielkich wydarzeń sportowych. Osiągnięcie to należy wykorzystać do pozyskiwania kolejnych imprez rangi mistrzostw świata czy Europy w piłce nożnej, w różnych kategoriach wiekowych, a także imprez rangi mistrzowskiej w piłce nożnej kobiet – dodała Joanna Mucha.

Liczę na  „nowe otwarcie” w polskiej piłce nożnej, na trwały powrót Polski do grona państw reprezentujących wysoki poziom sportowy umożliwiając tym samym skuteczną rywalizację w najważniejszych imprezach międzynarodowych, a polskim klubom systematyczne uczestnictwo w rozgrywkach europejskich pucharów, włączając w to Ligę Mistrzów – zakończyła swoje wystąpienie  Minister Sportu i Turystyki.

 

Źródło: www.msport.gov.pl

Poznaj Mielec
Mielec, miasto położone w południowo-wschodniej części naszego kraju, a dokładnie w północnej części...