Bezpieczna rekreacja – jak uniknąć kontuzji kolan?

Aktywny wypoczynek to świetna forma spędzania wolnego czasu. Bywa jednak, że powroty z takich wakacyjnych wypraw są bardzo bolesne i kończą się w gabinecie lekarskim. Na liście najczęstszych kontuzji są urazy stawów kolanowych, eksploatowanych do granic możliwości przez zapalonych turystów.


Zanim pobiegniesz…
Otyłość bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Nadprogramowe kilogramy szkodzą między innymi kolanom, a im znaczniejsza nadwaga, tym bardziej prawdopodobne jest zwyrodnienie stawów. Jak pokazują badania, każde zwiększenie BMI o 1 kg/m2 powyżej progu 27 kg/m2 skutkuje tym, że ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej rośnie o 15 proc.. Dlatego osobom uskarżającym się na ból kolan w pierwszej kolejności zaleca się kurację odchudzającą, by odciążyć stawy. Problem w tym, że wiele ćwiczeń pomagających schudnąć jest jednocześnie dodatkowym zagrożeniem dla tych stawów.

Osoby chcące zgubić nadwagę zwykle podchodzą do tego zadania bardzo ambitnie, oczekując spektakularnych wyników w bardzo krótkim czasie. Ktoś, kto do tej pory ograniczał swoją aktywność do sporadycznych spacerów, nagle zaczyna wędrować po wysokich górach, biega godzinami po plaży albo stawia sobie za punkt honoru przejechanie na rowerze całego kraju. Dla kolan to ogromny wysiłek, do którego stawy nie są w ogóle przygotowane. Do tego dochodzi jeszcze balast w postaci nadwagi, co dodatkowo nadwyręża stawy. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Pierwsza wyprawa po długim okresie bezczynności nie może być wymagająca. Jeśli jazda na rowerze, to po łatwym terenie i na krótkich dystansach. Zamiast biegów przełajowych lepsze będą marsze. I przynajmniej kilka razy w ciągu dnia trzeba robić przerwy regeneracyjne.

Trening przygotowawczy
Stawy kolanowe nie lubią nagłych zmian. Kolana będą bez problemu znosić większe obciążenia, ale jedynie wtedy, gdy są do tego przyzwyczajone. Dlatego turystom wybierającym się na długą wyprawę wymagającą dobrej kondycji poleca się treningi przygotowawcze – ciało w naturalnym tempie szykuje się na intensywny wysiłek i dzięki temu stawy kolanowe stają się coraz mocniejsze i stabilniejsze. Trening przygotowawczy powinno się rozpocząć na przynajmniej kilka tygodni przed planowaną wyprawą, a jeszcze lepiej, gdy takie ćwiczenia wzmacniające wykonuje się na okrągło przez cały rok.

Będąc już na wycieczce, nie wolno pod żadnym pozorem zapominać o rozgrzewkach. Każdego dnia, przed podjęciem kolejnego etapu wyprawy, należy przez co najmniej kilkanaście minut wykonywać ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające mięśnie, dzięki czemu kolana lepiej zniosą trudy wycieczki. Na koniec dnia potrzebne są ćwiczenia schładzające i uspokajające zmęczone stawy, co przyspieszy regenerację i wzmocni ciało przed kolejnym dniem. Jeśli jednak, mimo tych zabiegów, kolana będą bolały, potrzebna będzie zmiana trasy na mniej forsowną.

Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...
Doskonałe miejscowości wypoczynkowe na południu Polski
Jeżeli szukacie odpoczynku od miejskiego zgiełku, doskonałym wyborem będzie odwiedzenie takich miejscowości...
Czas na majówkę! Oferty na każdy gust i każdą kieszeń!
W tym roku wiosna każe nam na siebie bardzo długo czekać, więc tym chętniej myślimy o nadchodzącym weekendzie...
Biuro Podróży Reklamy zrealizuje wiosenną kampanię reklamową dla Almatur
Almatur wybrał agencję Biuro Podróży Reklamy do współpracy w zakresie kampanii reklamowej promującej...