Bielsko-Biała: na skrzyżowaniu trzech kultur

Bielsko-Biała to jedno z nielicznych polskich miast, w którym krzyżowały się i przenikały trzy kultury: ewangelicka, katolicka i żydowska. To właśnie tutaj znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, ocalały cmentarz żydowski, a także najstarszy bielski kościół katolicki św. Stanisława.

Przez stulecia niezmiennymi cechami Bielska-Białej, mimo zawiłej i burzliwej historii, pozostawała wielonarodowość oraz wielokulturowość. To właśnie one miały wpływ na obecny kształt miasta.

 – By lepiej zrozumieć niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe, które dzisiaj możemy podziwiać w Bielsku-Białej, należy uzmysłowić sobie, że jest ono dziełem wielu ludzi, kultur, narodów, czy religii – wyjaśnia Anna Zgierska, szefowa Wydziału Promocji Miasta w Bielsku – Białej – Miasto najlepiej charakteryzuje pisarz, etnograf, historyk kultury – Antoni Kroh: „Każdy naród dawał, każdy brał – księgowych przy tym nie zatrudniano”.

Śladami ewangelików

Bielsko – Biała to obecnie  jedyne polskie miasto, w którym istnieją trzy parafie wyznania ewangelicko – augsburskiego skupiające 3000 wiernych. Wchodzą one w skład Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Ewangelicy od początku odegrali decydującą rolę w dziejach obu miast: Bielska i Białej. Nie tylko przeważali w nich ilościowo, ale również dominowali pod względem gospodarczym, politycznym i kulturalnym. W połowie XIX wieku tzw. Bielski Syjon1 stał się jednym z głównych centrów teologiczno – oświatowych protestantyzmu ówczesnej Austrii. Do dzisiaj zachowały się zabytki, związane z historią tutejszego luteranizmu: kościoły, ewangelickie szkoły i internaty, sierocińce, a także cmentarze.

Podczas weekendowej wycieczki  śladami kultury ewangelickiej warto zwrócić uwagę na jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Jest to dzieło wiedeńskiego rzeźbiarza Franciszka Vogla. Godne uwagi jest również Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie utrzymane w klasycystycznym stylu. Była to pierwsza ewangelicka uczelnia tego typu w Austrii. Wśród licznych kościołów ewangelickich warto odwiedzić Kościół Ewangelicko – Augsburski Marcina Lutra, w którym znajduje się chrzcielnica z 1817 roku oraz piękne organy z opawskiej firmy Karola Kutlera, a także Kościół  Ewangelicko – Augsburski  św. Jana Chrzciciela. Obok kościoła znajduje się niewielki park, zabytkowy dom parafialny i cmentarz z nagrobkami z przełomu XIX i XX wieku. W słoneczny, jesienny dzień miłośnicy architektury powinni wybrać się na spacer po tzw. nowym cmentarzu ewangelickim, utrzymanym w secesyjnym stylu. Jest to jeden z najpiękniejszych cmentarzy miasta, z dużą ilością zieleni. Ten kompleks cmentarny zaprojektował wiedeński architekt Hans Mayer.

W kręgu katolickiej kultury

Katolicyzm był drugim dominującym wyznaniem, które miało wpływ na dziedzictwo kulturowe Bielska i Białej oraz rozwój tych miast. Najstarszym obiektem sakralnym, a zarazem jednym z nielicznych obiektów tego typu na Śląsku Cieszyńskim, jest gotycki Kościół św. Stanisława z XIV wieku. Niezwykłe wnętrze składa się m.in. z późnogotyckiego tryptyku ołtarzowego oraz pięciobocznego prezbiterium ze sklepieniami krzyżowo – żebrowymi i gotyckimi polichromiami przedstawiającymi sceny pasyjne. Podczas spaceru po mieście szlakiem katolicyzmu warto wejść do barokowego kościoła Opatrzności Bożej. W środku znajdują się godne uwagi: ambona w kształcie łodzi, ołtarz późnobarokowy, stacje drogi krzyżowej Petra Bohuna oraz zegar wieżowy z 1888 roku. Jednym z największych kościołów w Bielsku-Białej, który góruje nad miastem jest Katedra św. Mikołaja. Był on wielokrotnie niszczony przez pożary, a następnie rozbudowywany, obecnie składa się z dwóch części: gotycko – barokowej oraz neoromańskiej z wysoką na 61 m wieżą. Portal świątyni zdobi figura Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkiem dwunastu apostołów, nad którym umieszczono posągi św. Mikołaja, Jadwigi Śląskiej i św. Jana Nepomucena. Rzeźby te wykonał Othmar Schimkowitz – współpracownik Otto Wagnera. Na zakończenie wycieczki po zabytkach katolickich, warto zatrzymać się na chwilę zadumy wśród neorenesansowych krużganków grobowcowych na cmentarzu katolickim w Białej. Znajdują się tutaj groby znanych postaci związanych z miastem: reżysera – Władysława Nehrebeckiego, przemysłowców – Edmunda Schmeji i Franciszka Strzygowskiego, dziadka Jana Pawła II – Macieja Wojtyły.

W cieniu trzeciej religii

W dzisiejszym Bielsku-Białej, na każdym kroku da się także odczuć wpływy jednego z najwybitniejszych architektów miasta, pochodzenia żydowskiego – Karola Korna (1852-1906), który stworzył szereg budowli, m.in. cały ciąg budowli przy ul. 3 Maja, hotel „Prezydent”, Pocztę Główną, Willę Sixta. Niestety ze względu na burzliwą i krwawą historię Żydów w okresie II Wojny Światowej, w mieście zachowało się lub zostało odbudowanych tylko kilka zabytków kultury żydowskiej. Wędrówkę jej śladami warto rozpocząć od zwiedzenia budynku dawnej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej (obecnie Sąd Rejonowy), zbudowanego w 1904 roku właśnie przez Karola Korna. Mieściły się tutaj: biura, mieszkanie dla rabina oraz siedziby niektórych żydowskich firm. Wśród zachowanych budynków imponujące wrażenie robi dawna szkoła żydowska (obecnie gimnazjum katolickie), która znajduje się przy ulicy Słowackiego 25. Jednak najpiękniejszym i dobrze zachowanym zabytkiem kultury żydowskiej jest cmentarz. Na jego terenie znajduje się ponad 1200 nagrobków, obelisków i macew oraz dom przedpogrzebowy z ciekawymi polichromiami projektu Karola Korna z 1885 roku. W jednej części cmentarza umieszczono również płyty nagrobne ze zlikwidowanego cmentarza w Białej.

 – Obecnie miłośnicy turystyki kulturowej oprócz wielu cennych zabytków, znajdą w Bielsku – Białej także liczne wydarzenia artystyczne, festiwale muzyczne czy kulturowe – dodaje Anna Zgierska – To właśnie wielu religiom i kulturom nasze miasto zawdzięcza różnorodność duchową i materialną. Dlatego chcemy podkreślać i kultywować tę niezwykłą tradycję, która wyróżnia Bielsko-Białą na tle innych miast.

Więcej informacji o zabytkach Bielska-Białej oraz o wydarzeniach artystycznych w mieście na stronach www.bielsko-biala.pl oraz www.visitbb.pl.

O Bielsku-Białej:
Dzisiejsze miasto Bielsko-Biała powstało 1 stycznia 1951 roku w wyniku połączenia dwóch miast, leżących na dwóch różnych ziemiach polskich: śląskiego Bielska, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1312 r. oraz małopolskiej Białej, założonej w końcu XVI w. Oba miasta dzieliła tylko rzeka Biała. Te dwa organizmy o odrębnej historii już od XIX wieku stanowiły faktycznie jeden ośrodek miejski. W latach 1975 – 1999 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego, a w 1999 roku utworzono powiat bielski w granicach województwa śląskiego. W czasie II Wojny Światowej zarówno Bielsko, jak i Białą szczęśliwie ominęły zniszczenia. Za sprawą niezliczonych zachowanych zabytków w stylu secesyjnym i neorenesansowym, Bielsko-Biała jest obecnie bardzo często określane jako „Mały Wiedeń”.

1 Bielski Syjon powstał w końcu XVIII w. na terenie wydzielonym z dolnego pastwiska miejskiego na potrzeby miejscowej gminy ewangelickiej. Umożliwił to patent tolerancyjny ogłoszony 13 października 1781 r. przez cesarza Józefa II. W latach 1630-1634 siłą odebrano ewangelikom wszystkie świątynie i zmuszono do odprawiania nabożeństw w górach Beskidu Śląskiego (pozostałością są tzw. leśne kościoły). Patent tolerancyjny umożliwił protestantom budowę skromnej świątyni (dzisiejszy kościół Zbawiciela) i szkoły.


źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...