BlaBlaCar – nowy, bezpieczny autostop

Autostop od zawsze był szansą na wielką przygodę i podróże w nieznane. Otwierał – głównie młodym ludziom – okno na świat. Od kilku lat popularność zdobywa tymczasem nowa, ulepszona jego forma – czyli wspólne przejazdy. BlaBlaCar szturmem zdobywa serca podróżujących ludzi w Polsce i w Europie.

Z wspólnych przejazdów z BlaBlaCar skorzystało dotąd ponad 3 miliony Europejczyków. Wspólny przejazd rusza średnio co 4,7 sekundy, a razem pokonanych zostało już ponad 3 miliardy kilometrów. Czym wspólny przejazd różni się od tradycyjnego autostopu?  

Platformy, które powoli zastępują autostop opierają się na prostej idei – łączą kierowców mających wolne miejsca w swoim samochodzie z osobami, które chcą dostać się do tego samego miasta.

Dla bezpieczeństwa podróżujących istotnych jest kilka punktów, które sprawiają, że wspólny przejazd jest zdecydowanie lepszym sposobem na podróżowanie niż autostop:

ZNANY CZAS PRZEJAZDU – wspólne podróżowanie jest zaplanowane w czasie, podczas gdy czas „złapania stopa” trudno przewidzieć; często trzeba długo czekać na życzliwego kierowcę oraz liczyć się nawet z kilkoma przesiadkami. BlaBlaCar natomiast pozwala na dokładne zaplanowanie godziny wyjazdu, dając pewność, że do celu dotrzemy na czas.

–  BRAK ANONIMOWOŚCI – wspólny przejazd daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pasażerowie i kierowca nie są dla siebie anonimowi. W budowaniu zaufania między użytkownikami pomaga system wzajemnej weryfikacji – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, po zakończonej podróży, wystawiają sobie oceny. Są one potem widoczne dla całej społeczności.

NIEPRZYPADKOWI TOWARZYSZE – w przypadku podróży zaaranżowanej za pomocą platformy wspólnych przejazdów BlaBlaCar, możemy dobierać osoby o podobnych zainteresowaniach i nawykach, a nawet o zbliżonym poziomie rozmowności (stąd zresztą pochodzi nazwa serwisu – osoby „Bla” to osoby małomówne, a „BlaBlaBla” – bardzo rozmowne).

–  NIEWIELKA OPŁATA – podróż zaaranżowana dzięki platformie typu carsharing jak BlaBlaCar, nie odbywa za darmo. Pasażer dokłada się do paliwa, przy czym stawka zazwyczaj wciąż pozostaje bardzo konkurencyjna wobec innych form podróżowania jak np. przejazd pociągiem czy Polskim Busem.

–  DOOR-TO-DOOR – kierowca i pasażer uzgadniają dokładnie miejsce docelowe i miejsce odbioru, więc zazwyczaj pasażer może liczyć na to, że nie zostanie wysadzony w szczerym polu czy też na obrzeżach miasta, ale życzliwy kierowca dowiezie go dokładnie pod wskazany adres.

BlaBlaCar – fakty

BlaBlaCar w Europie

Od początku działalności serwisu, czyli od 2008 r., do społeczności dołączyło ponad 3 miliony osób, które obecnie realizują miesięcznie ponad 600 tysięcy wspólnych przejazdów. W sumie pokonali oni dotąd przeszło 3 miliardy kilometrów, średnia długość trasy wynosiła 342 km, a łącznie na wspólnych przejazdach kierowcy zaoszczędzili ponad 250 milionów euro.

BlaBlaCar w Polsce

Serwis BlaBlaCar swoją działalność w Polsce rozpoczął w listopadzie 2012 i w ciągu, zaledwie, sześciu miesięcy pozyskał dziesiątki tysięcy użytkowników. Miesięcznie, przejeżdżają oni wspólnie około 1,6 miliona km, a właściciele samochodów oszczędzają łącznie prawie milion złotych. W każdy weekend kierowcy oferują pasażerom średnio 10 tysięcy miejsc w swoich samochodach, a przeciętna długość trasy wynosi 255 km.

Założenia serwisu

Kierowcy określają szczegóły podróży, którą zamierzają odbyć oraz sugerowaną cenę. Automatyczny kalkulator cen pomaga im ustalić kwotę, jaką pasażer ma zapłacić za skorzystanie z przejazdu. Ceny ograniczone są tak, żeby kierowca mógł pokryć wyłącznie koszty związane z przejazdem, bez osiągania zysku. Ustalona przez niego cena nie podlega negocjacjom, więc pasażerowi łatwiej zaplanować wydatki, a sama transakcja jest przejrzysta dla obu stron. Pasażerowie mogą szukać konkretnego przejazdu i sami zadecydować, ile chcą za niego zapłacić. Dzięki szczegółowemu formularzowi, już na etapie przygotowań do podróży, wybierają osobę o podobnych zainteresowaniach i nawykach.

Pewność i bezpieczeństwo

Zbudowanie wzajemnego zaufania użytkowników jest możliwe dzięki systemowi wzajemnej weryfikacji. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Od października 2011 r. do października 2012 r. o 253 proc. wrosła liczba publikowanych ocen. Nic zatem dziwnego, że według badań przeprowadzonych we Francji w 2012 r., 63 proc. badanych chętnie dzieliłoby podróż samochodem, gdyby miało taką możliwość. Z kolei 81 proc. badanych podkreśla, że dzielenie się polepsza im samopoczucie. W te wyniki dobrze wpisują się odpowiedzi uczestników dużego festiwalu muzycznego w Polsce, uzyskane w 2011 r. Otóż, 80 proc. ankietowanych chętnie podwiozłoby lub dałoby się podwieźć na festiwal  samochodem, jeśli byłaby taka możliwość.

 

Strona: www.blablacar.pl

Fanpage: https://www.facebook.com/BlaBlaCarPL

 

PR

Autostopowicze - za co ich lubimy, a za co nienawidzimy?
Wakacje to czas, kiedy przy drogach jak grzyby po deszczu wyrastają? autostopowicze. Jedni ich uwielbiają...