Borelioza ? groźna choroba odkleszczowa

 Jest chorobą stosunkowo nową, pierwsze ogniska wykryto bowiem w latach 80-tych ubiegłego wieku. Dodatkowo powoduje szereg uciążliwych objawów, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Mowa oczywiście o boreliozie, groźnym schorzeniu, powodowanym przez kleszcze. Borelioza rozprzestrzenia się po całym świecie, będąc do dziś jedną z najczęstszych chorób odkleszczowych. Bardzo wiele przypadków zachorowań można spotkać także w Polsce. Jak dochodzi do zakażenia boreliozą, na co zwracać uwagę, podejrzewając tę chorobę?

 



Borelioza – niezwykle groźna choroba

Borelioza, inaczej nazywana chorobą z Lyme, wywoływana jest przez bakterie z rodziny krętków. Krętki objawiają się pod dwoma postaciami: ruchliwymi oraz przetrwalinkowymi, m.in. pod postacią cyst. Niestety, drugi rodzaj krętek może być odporny na niektóre antybiotyki. Bakterie Borrelia przenikają do ludzkiego organizmu, powodując groźne schorzenie, czyli boreliozę. Boreliozę można podzielić na stawową i neurologiczną, niekiedy dochodzi także do zmian skórnych. Choroba ta powoduje u osoby zarażonej trudności z poruszaniem się oraz ogromne bóle kostno-stawowe. Bardziej inwazyjną odmianą natomiast jest borelioza neurologiczna, która atakuje cały układ nerwowy, doprowadzając do stanów zapalnych mózgu lub nawet do choroby psychicznej. Borelioza jest niezwykle groźną chorobą, dlatego zauważając na swoim ciele kleszcza, należy niezwłocznie podjąć działania, przeciwdziałające boreliozie.

Co robić w przypadku ukąszenia przez kleszcza?

Każde ugryzienie kleszcza powinno zaniepokoić. Co prawda, nie wszystkie te insekty przenoszą boreliozę, jednak szacuje się, że nawet co drugi kleszcz może przekazywać tę groźną chorobę. Rezerwuarem boreliozy są zwierzęta, to właśnie one zarażają kleszcze. Warto pamiętać, że kleszcze przenoszą boreliozę nie tylko poprzez wkłucie się do ciała człowieka, ale także przez wymioty i odchody, które zostawiają na ciele człowieka. Kleszcza należy pozbyć się, używając specjalistycznego urządzenie, które bez problemu można zakupić w aptece lub udając się na oddział ratunkowy pobliskiego szpitala. Usuwając kleszcza samodzielnie, należy założyć jednorazowe rękawiczki, by nie zarazić się chorobą. Każdego kleszcza można także poddać specjalistycznym badaniom (np. metodą PCR) pod kątem występowania boreliozy. Jeżeli wynik jest pozytywny, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze odpowiednie antybiotyki oraz jeżeli wystąpi taka konieczność, wypisze skierowania na specjalistyczne badania.

 

 

 

Objawy i diagnostyka boreliozy

Jednoznacznym objawem występowania boreliozy, jest oczywiście rumień wędrujący. Jeżeli na ciele chorego pojawia się charakterystyczny, różowaty zaciek, który znika na drugi dzień, by pojawić się w innym miejscu, oznacza to, że chory został zarażony boreliozą. Sytuacja komplikuje się, gdy chory zaczyna mieć niepokojące objawy, mogące świadczyć o boreliozie, ale także innych schorzeniach. We wstępnych fazach, boreliozę można pomylić ze zwykłym przeziębieniem bądź grypą. W późniejszym czasie jest różnicowana pomiędzy chorobami autoimmunologicznymi, np. stwardnieniem rozsianym, reumatyzmem, nerwicą lub toczeniem rumieniowatym. Charakterystycznymi objawami boreliozy są: bóle stawowo – mięśniowe, drgawki, przeczulice, bóle korzeniowe, porażenia nerwowe oraz specyficzny rumień na ciele chorego. Im szybsza poprawna diagnostyka, tym skuteczniejsze leczenie. Nieleczona borelioza może doprowadzić do trwałych niedowładów, niepełnosprawności lub nawet śmierci.

Jak leczyć boreliozę?

Najczęściej zadawanym pytaniem jest, czy można wyleczyć boreliozę? Warto zatem wiedzieć, że choroba ta jest w pełni uleczalna, jednak im szybciej zostają podane antybiotyki, tym skuteczniej i szybciej można pozbyć się boreliozy z organizmu. Wyciągając zarażonego kleszcza z organizmu lub zauważając u siebie wędrujący rumień, sprawa jest prostsza. Wtedy można mieć pewność, że bakterie Borelli dostały się do organizmu człowieka. Nieco gorzej jest, gdy choroba ujawni się po kilku tygodniach, a jej diagnostyka będzie się wydłużała. Leczenie boreliozy można różnicować. Niektórzy „wychodzą” z choroby już po kilku tygodniach od podania antybiotyków, natomiast inny odczuwają objawy jeszcze nawet po około pół roku od zakończonego leczenia. Mówi się wtedy o zespole poboreliozowym. Leczenie boreliozy nie jest w pełni określone, jedni lekarze uważają, że ta jednostka chorobowa, znika tuż po podaniu silnej dawki antybiotyków, natomiast inna grupa lekarzy twierdzi, że boreliozę należy leczyć długą i żmudną antybiotykoterapią. Borelioza jest chorobą, która potrafi rozwijać się w ciele człowieka latami, utrudniając codzienne funkcjonowanie, a dodatkowo powodując szereg uciążliwych objawów.

Do zakażenia boreliozą dochodzi wskutek ukąszenia kleszcza lub zainfekowania ciała człowieka jego odchodami lub wymiotami. Pierwszym, alarmującym objawem tej choroby jest wędrujący rumień, który pojawia się w różnych miejscach na ciele i ma postać różowatego zacieku na skórze. Boreliozę należy jak najszybciej leczyć.

No posts found