Chersonez Taurydzki otrzymał grant fundacji Rinata Achmatova

Pierwszy raz obiekt odkryty i zbadany w ramach polsko-ukraińskiego projektu naukowo-badawczego wygrał konkurs Fundacji Rinata Achmatowa na jego konserwację i przystosowanie do udostępnienia dla ruchu turystycznego. Prace na terenie tego krymskiego stanowiska archeologicznego wykonają wspólnie specjaliści z tych dwóch krajów – poinformował PAP dr Andrzej Biernacki.

Grant przyznano w dziedzinie zarządzania dziedzictwem ramach działalności Fundacji na Rzecz Rozwoju Ukrainy Rinata Achmatova.

“Dzięki przyznanemu finansowaniu międzynarodowy zespół konserwatorów, architektów i archeologów polskich i ukraińskich, zgodnie z najnowszymi trendami i metodami badawczymi, w dużej mierze wypracowanymi przez polskich specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej, przystosuje obszar rezerwatu archeologicznego na potrzeby muzeum na otwartym powietrzu” – mówi dr Biernacki.

Działania w ramach projektu skupią się na odkrytym przez archeologów w latach 2001-2003 pięcioapsydowym kościele bizantyjskim wraz z towarzyszącymi mu zabudowaniami pomocniczymi. Jego pozostałości zostaną częściowo zrekonstruowane. Wokół zwiedzający zapoznają się z wyczerpującymi informacjami o obiekcie umiejscowionymi na planszach. Zainstalowana zostanie również specjalna kładka widokowa. Świątynia będzie najważniejszym punktem podczas spaceru po ruinach miasta. “Projekt konserwatorski będzie spełniał normy UNESCO” – dodaje dr Biernacki.

Polsko-ukraiński program badawczy na Chersonezie Taurydzkim trwa nieprzerwanie od 1998 roku. To starożytne miasto uważane jest za jedno z ważniejszych centrów świata antycznego w okresie hellenistycznym, rzymskim, wczesnobizantyjskim i średniowiecznym.

Kierownikiem projektu badawczego ze strony polskiej jest dr Andrzej B. Biernacki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, natomiast ze strony ukraińskiej dr Elena Klenina z Nacjonalnego Zapovednika Chersones Tavriceski. W projekt konserwatorski zaangażowani są jest również prof. dr hab. inż. arch. Jerzy Rozpędowski, mgr Piotr Zambrzycki, konserwator oraz A.S. Namoylik, archeolog i epigrafik.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Relikty kościoła bizantyjskiego, fot. Polsko-ukraińska ekspedycja archeologiczno-konserwatorska na Chersonezie Taurydzkim

www.naukawpolsce.pap.pl.

Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Odkryj tajemnice Transylwanii – wycieczka objazdowa po krainie Drakuli
Transylwania, serce Rumunii, jest regionem o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i niezliczonych...
Kaszuby – oaza spokoju i piękna natury
Kaszuby, położone w sercu północnej Polski, są synonimem spokoju i piękna natury. Ten malowniczy region,...
Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...