Chopin był także w Wieliczce

Stosunkowo mało znanym faktem z życia Fryderyka Chopina jest jego tygodniowy pobyt w Krakowie i w Wieliczce, w lipcu 1829 roku, związany z jego podróżą, do Wiednia. 23 lipca 1829 roku zwiedził stary gmach Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Św. Anny, a 24 lipca Kopalnię Soli w Wieliczce. Dla Wieliczki jest istotnym, iż w księdze gości, odwiedzających kopalnię na początku XIX wieku, pod datą 24 lipca 1829 r. istnieje oryginalny podpis Fryderyka Chopina, który właśnie tego dnia, w towarzystwie Romualda Hube, Żegoty Maciejowskiego, Przemysława Brandta i Mieczysława Potockiego, zwiedzał wielicką kopalnię. Oryginał księgi gości z 1829 roku znajduje się w archiwum Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Z tego powodu w ramach obchodów Roku Chopinowskiego są organizowane dwie wystawy.

Pierwsza „Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki” w Collegium Maius, organizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – otwarcie nastąpi 28 lutego 2010 r. oraz druga realizowana jesienią br. w Muzeum Żup Krakowskich: „Kopalnia wielicka w epoce Chopina”. Na obu wystawach będzie eksponowana „Księga Gości” z oryginalnym wpisem Chopina. Na wystawę w Krakowie, w jednej z dwóch sal wystawowych Muzeum UJ wielickie Muzeum wypożyczyło 52 eksponaty przybliżające czasy, gdy 19. letni Chopin zwiedzał kopalnię Soli w Wieliczce. Można oglądać „oczami Chopina” kopalnię z pierwszej połowy XIX wieku. Pomagają w tym mapy wyrobisk z 1819 roku, rysunki Macieja Alojzego Seykotty przedstawiające wnętrze kopalni oraz eksponaty z Działu Kultury Materialnej. W czasach Chopina zwiedzający mieli okazję (za dodatkową opłatą) wyjeżdżać na powierzchnię kieratem polskim, oglądali zjazd „prawdziwych” górników na linie, a w wyrobisku w komorze Steinhausera pracę kopaczy.

Interesujące są rysunki przedstawiające prace eksploatacyjne w czasie, gdy Chopin zwiedzał kopalnię. Dodatkowo makiety kieratu polskiego, wozu do transportu soli czy kopia bałwana solnego przybliżają epokę w której żył Chopin.

Muzeum Żup Krakowskich jest koordynatorem projektu: „SOLNY NOKTURN WIELICZKA 2010” mającego na celu włączenie się w uroczystości uczczenia 200. rocznicy urodzin naszego największego kompozytora. Projekt będzie realizowany jesienią wspólnie z Trasą Turystyczną w Kopalni Soli oraz z Polskim Towarzystwem Straussowskim. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie odsłonięcie pomnika Fryderyka Chopina autorstwa Bronisława Chromego w dniu 9 października 2010 r. w podziemnej ekspozycji Muzeum w kopalni soli w Wieliczce.

Szczegółową informację i program można przeczytać na naszej stronie internetowej: www.muzeum.wieliczka.pl.

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...