Cztery czołgi na Walkirii 2013

20 lipca w Mazurolandii k/Kętrzyna odbędzie się czwarta edycja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, największej imprezy plenerowej na Mazurach. W tym roku zaplanowano wydarzenie na niespotykaną dotąd skalę. W dwóch widowiskach historycznych „Studzianki 1944” podczas imprezy wezmą udział aż cztery czołgi – trzy T-34 oraz jedna Pantera.

W tegorocznej edycji odtworzone zostaną dwa epizody walk pod wsią Studzianki z 1944 roku. Była to największa bitwa pancerna stoczona przez polskie czołgi na froncie wschodnim. W widowiskach historycznych weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego. Widzom zaprezentowane zostaną trzy czołgi T-34 oraz jedna legendarna Pantera. W pokazach wezmą udział również inne pojazdy drugowojenne będące tłem dla czołgów m.in. pierwsza niemiecka ciężarówka wykorzystującą olej napędowy – Magirus S3000, amerykańska ciężarówka GMC CCKW pod radziecką flagą, działo samobieżne ZIS-3, armaty KSU-18 i Haubica 122 mm wz. 1938 oraz motocykle BMW.

– Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną aż cztery czołgi. Nikt w Polsce nie zorganizował jeszcze inscenizacji historycznej w tak widowiskowej formie. Z każdą kolejną edycją rozwijaliśmy imprezę, ale w tym roku przeniesiemy ją na zupełnie inny poziom jakościowy – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”.

Widowiska w filmowej oprawie

Pierwszy duży pokaz zaplanowano na godz. 12.00. Będzie to dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle bez określonego scenariuszem zakończenia. Wygra lepszy sprzęt i sprawniejsza załoga. Czołgi będą strzelać do siebie, obracać wieżami i wykonywać dynamiczne manewry. Popis załóg i drift czołgów – tak najłatwiej scharakteryzować zaplanowane widowisko. Ze względów bezpieczeństwa musi odbyć się bez udziału rekonstruktorów.

Na godzinę 17.00 zaplanowano drugą inscenizację, która będzie najważniejszym wydarzeniem dnia. W tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z sierpnia 1944 roku, które miały miejsce na przyczółku warecko-magnuszewskim, a w szczególności pod wsią Studzianki. 9 sierpnia 1944 roku pierwsze polskie czołgi przeprawiły się na przyczółek, a w tym czasie Niemcy podeszli pod Studzianki. Postępy Niemców zahamował atak 3 kompanii czołgów z 1 Brygady Pancernej, a 11 sierpnia Niemcy zostali ostatecznie wyparci ze wsi Studzianki po ataku 1 kompanii czołgów podporucznika Świetany. Walki były zażarte i skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek było przez Polaków zdobywane 7 razy. Ostatecznie 15 sierpnia bitwa zakończyła się likwidacją sił niemieckich zamkniętych w kotle.

W walkach wykorzystana zostanie oryginalna broń z epoki oraz artystyczna pirotechnika z ponad 40 wybuchami. Podczas inscenizacji rekonstruktorzy wystrzelą ponad dwa tysiące pocisków. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli udział m.in. moździerzy, pancerfaustów, armat dywizyjnych.

Do realizacji widowiska zaangażowani zostali aktorzy i konsultanci do spraw militarnych w takich filmach jak „Czas honoru”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss – stawka większa niż śmierć”. Za narrację oraz kompleksowe prowadzenie imprezy odpowiadają polscy historycy, doktorzy habilitowani specjalizujący się w historii wojskowości i prowadzeniu imprez rekonstrukcyjnych.

– Chcemy, aby historia i militaria przestały się kojarzyć z nudą i oglądaniem statycznych zardzewiałych kawałków metalu. Dzięki opisanej formie organizacji, „Walkiria 2013” w ciekawy, przystępny i atrakcyjny sposób, przybliży całym rodzinom tajemnice nieodległej przeszłości – mówi Paweł Krawiec. – Profesjonaliści z Grup Rekonstrukcji Historycznej, którzy pomagają organizować pokazy na pewno zadbają o oprawę i widowiskowość inscenizacji. Tym bardziej, że dla nich również, ze względu na udział aż czterech czołgów, jest to bardzo prestiżowe wydarzenie – dodaje organizator wydarzenia.

Piknik historyczny pomiędzy bitwami

Walkiria to jednak nie tylko bitwy. W czasie trwania imprezy w godz. 10.00-22.00 odbywać się będą pokazy broni i wyposażenia jednostek biorących udział w imprezie. Zademonstrowane zostaną m.in. karabiny Mauser oraz Mosin, pistolety maszynowe PPSh-41 i MP-38 oraz karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42. W sobotę 20 lipca każda z Grup Rekonstrukcji Historycznej przygotuje ponadto własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w zabawach i konkursach, a także zobaczyć z bliska profesjonalne wyposażenie. Co godzinę pomiędzy widowiskami historycznymi prezentowane będą najciekawsze bronie II wojny światowej. Na zakończenie Walkirii przewidziano prowadzone przez profesjonalnego DJ „Military Party”, czyli wspólną zabawę na powietrzu przy akompaniamencie muzyki lat 30. i 40.

Bilety na Mazurski Piknik Militarny Walkiria 2013 są dostępne w przedsprzedaży w sieciach dystrybucji oraz na stronach internetowych Ticketpro i KupBilet. Wejściówki można również kupić w Kinie „Gwiazda” oraz w dniu imprezy w kasie Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia”.

Plan Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria 2013”, 20 lipca:

godz. 10.00 – rozpoczęcie Walkirii 2013

godz. 11.00 – atrakcje w dioramach Grup Rekonstrukcji Historycznej

godz. 12.00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 1”

Dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle bez określonego zakończenia. Wygra lepszy sprzęt i sprawniejsza załoga. Czołgi będą strzelać do siebie, obracać wieżami i wykonywać dynamiczne manewry. Popis załóg i drift czołgów.

godz. 13.00 – konkursy dla publiczności

godz. 14.00 – pokaz na „małej arenie”: karabiny Mosin vs Mauser

godz. 15.00 – pokaz na „małej arenie”: pistolety maszynowe PPSh 41 vs MP-38

godz. 16.00 – pokaz na „małej arenie”: karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42

godz. 16.30 – konkursy dla publiczności

godz. 17.00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 2”

1 sierpnia wojska 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej przeprawiły się przez Wisłę w rejonie Mniszewa i Ryczywołu i opanowały przyczółek warecko-magnuszewski. 3 sierpnia żołnierze z radzieckiego 101 pułku z 35 Dywizji Gwardii z 4 Korpusu Gwardii zajęli Studzianki i dotarli w rejon Głowaczowa. Spod Wołomina ściągnięto niemiecką Dywizję “Hermann Göring”, której zadaniem było powstrzymanie radzieckiej 8 Armii Gwardii kontrnatarciem w kierunku na wsie Chodków i Studzianki.

6 sierpnia rozpoczął się marsz polskich jednostek w kierunku przyczółka tzn. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta, a następnie 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego.

9 sierpnia pierwsze polskie czołgi przeprawiły się na przyczółek, a w tym czasie Niemcy ponownie zajęli Grabnowolę i podeszli pod Studzianki. Postępy Niemców zahamował atak 3 kompanii czołgów z 1 Brygady Pancernej, a 11 sierpnia Niemcy zostali ostatecznie wyparci ze wsi Studzianki po ataku 1 kompanii czołgów podporucznika Świetany. Dzięki temu został zmniejszony wyłom w pozycjach polsko-radzieckich, który został ostatecznie zamknięty 14 sierpnia dzięki koncentrycznemu uderzeniu wzdłuż tzw. Grobli. Walki były zażarte i skrzyżowanie dróg w rejonie Studzianek było przez Polaków zdobywane 7 razy. Ostatecznie 15 sierpnia bitwa zakończyła się likwidacją sił niemieckich zamkniętych w kotle.

godz. 18.00 – Military Party

www.walkiria.com.pl

 

PR

Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Hotel na Mazurach - na co zwracać uwagę wybierając?
Mazury to przepiękna kraina słynąca głównie z jezior. To idealne miejsce do tego, by popływać w nich,...
Odpoczynek we dwoje w sercu Wielkich Jezior Mazurskich
Giżycko to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na Mazurach. Bezpośredni kontakt z przyrodą to...
Mazury - kraina tysiąca jezior i zabytków historii.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie" - pisał niegdyś Stanisław Jachowicz....
Kierunek? Mazury!
Wypoczynek po ciężkim miesiącu albo roku pracy należy się każdemu. Niezliczone oferty, z których możemy...
Pokazy lotnicze Mazury AirShow 2015
17 edycja Mazury AirShow dobiegła końca. W tym roku oprócz załóg, które na stałe wpisały się w program...