Dobre maniery przydatne podczas jazdy rowerem

Rower to coraz popularniejszy środek transportu. Z każdym dniem przybywa amatorów jednośladów, niestety nie wszyscy przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa i kultury w stosunku do innych użytkowników ulic i chodników. Jak być uprzejmym i kulturalnym rowerzystą? Jak nie stwarzać zagrożenia? Oto kilka dobrych rad, które przydadzą się podczas jazdy rowerem.

Jak wynika z Badania Rowerowego Europ Assistance Polska rowerzyści czują się dość bezpiecznie (81%) na drogach podczas jazdy rowerem, jednak 52% z nich uważa, że inni rowerzyści nie zachowują odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Co zatem robić abyśmy czuli się bezpiecznie na drodze i sami nie stwarzali zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

  • Bądźmy czujni! Rowerzysto, na drodze jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, niż kierowcy. Nie chroni nas, ani karoseria, ani poduszki powietrzne. Co za tym idzie powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg – przewidujmy i reagujmy z wyprzedzeniem!

  • Współpracujmy z kierowcami! Jadąc na rowerze jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego. Gdy tylko jest to możliwe i z zachowaniem ostrożności, ustępujmy miejsca szybszym pojazdom. Sznur samochodów ciągnących się za naszym jednośladem może wywoływać skrajnie negatywne emocje, a wystarczy odrobina dobrych chęci – możemy podzielić się drogą. Ta sama zasada dotyczy oczywiście kierowców samochodów, którzy powinni zostawić miejsce dla rowerzystów i również współpracować z innymi uczestnikami drogi.

  • Chodniki są dla pieszych! Wielu rowerzystów korzysta z chodników. Czasem podyktowane jest to brakiem dostępnej przestrzeni dla rowerów, innym razem poczuciem bezpieczeństwa rowerzystów. Nawet jeśli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Nie dzwońmy, nie krzyczmy na pieszych, nie jedźmy z zawrotną prędkością i slalomem. Uszanujmy pieszych w ich przestrzeni.

  • Pasy wyjątkowe miejsce TYLKO dla pieszych! Niestety niektórzy cykliści nie zwracają na to uwagi. Przez pasy rower należy przeprowadzić. Zabronione jest przejeżdżanie przez zebry rowerem, a tym bardziej wjeżdżanie na nie z impetem.

  • Ścieżki rowerowe dla rowerów! Mamy swoją miejską przestrzeń – ścieżki rowerowe. Nie jest ich dużo, ale gdy już są – korzystajmy właśnie z nich. Są one zaprojektowane i przystosowane specjalnie dla jednośladów. Można na nich bezpiecznie przejeżdżać przez skrzyżowania. Na ścieżkach oczywiście obowiązuje ruch prawostronny.

  • Stanowcze NIE dla jazdy pod prąd! Droga jednokierunkowa lub zakaz wjazdu (chyba, że znaki stanowią inaczej lub na ulicy narysowane są kontrapasy) dotyczą również jednośladów. Jazda pod prąd to nie tylko łamanie przepisów, ale też niebezpieczne zachowanie. Nie wprowadzajmy w błąd innych kierowców – może grozić to kolizją!

  • Bądźmy widoczni i przewidywalni! Wyraźnie zaznaczajmy swoją obecność na drodze – oprócz obowiązkowego oświetlenia, zadbajmy o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizujmy zmianę kierunku jazdy, włączanie się do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej nas widać, im wyraźniej pokazujemy swoje zamiary, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.

  • Przewidujmy i ubezpieczmy się! Mimo szczerych chęci nie wszystkie sytuacje na drodze da sie przewidzieć. Czasem wystarczy chwila nieuwagi innego użytkownika drogi, by doszło do niebezpiecznego zderzenia. Co w takiej sytuacji? Wiele firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada ubezpieczenia OC, które w przypadku gdy wyrządzisz szkodę podczas jazdy na rowerze, gwarantuje pomoc. Przykładem takiej polisy może być Pomoc Rowerowa od Europ Assistance Polska. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ale mogą okazać się bardzo przydatne.

  • Nie blokujmy! Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku. Należy dać szansę innym na to, aby nie musieli ostro hamować. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli spokojnie go ominąć, nie wchodząc np. na trawnik.


Grupa Europ Assistance, twórca idei assistance i założyciel tej branży na świecie, powstała w 1963 roku. Dziś jest jednym z liderów w zakresie kompleksowych usług assistance – niesienia natychmiastowej pomocy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w każdym miejscu na świecie. Corocznie Grupa Europ Assistance interweniowała w ponad 11 milionach spraw, w 208 krajach na 5 kontynentach.

Działalność Grupy Europ Assistance obejmuje szeroko rozumianą pomoc assistance przede wszystkim w czterech dziedzinach: Podróż, Zdrowie, Samochód, Dom i Rodzina. Jednym z priorytetowych obszarów jej wzrostu jest stałe rozszerzanie palety usług z zakresu assistance medycznego, uwzględniających zmieniające się preferencje klientów oraz trendy społeczno-demograficzne, wynikające m.in. z postępującej urbanizacji, wzrostu mobilności społeczeństwa oraz rosnącej średniej długości życia.

Więcej informacji na temat Europ Assistance można znaleźć na stronach: www.europ-assistance.com www.europ-assistance.pl

Jesień na Roztoczu - grzybobranie i nie tylko
Wakacje już minęły a lato odejdzie 23 września. Na Roztoczu to czas odpoczynku po skąpanych w słońcu,...