Dwory Małopolski

Wśród takich pól przed laty nad brzegiem ruczaju
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany
Świeciły się z daleka pobielane ściany

 

Dawne szlacheckie dwory są atrakcjami wielu małopolskich miejscowości. Przywodzą na myśl uroki dawnego ziemiańskiego życia. Jeszcze niedawno większość z nich znajdowała się w stanie ruiny. Pełnią funkcję muzealne, w innych powstają hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. W województwie małopolskim (oprócz Krakowa) zachowało się ponad 540 dworów.

Najstarsze dwory szlacheckie miały pełnić głównie funkcje obronne.  Budowane były z reguły na wzgórzach lub w zakolach rzek i otoczone palisadą lub murem i fosą. W narożnikach wznoszono baszty lub wieże ze strzelnicami. Takie budowle przetrwały w polskiej architekturze do początku XVII wieku. Najstarszymi zachowanymi tego typu budowlami na terenie Małopolski są dwory obronne w Jeżowie, Wieruszycach, Jakubowicach, Wysokiej i Graboszycach, które  pochodzą z XVI wieku. Warto tu wspomnieć o renesansowych kasztelach w Szymbarku, Frydmanie i Łapszach Niżnych. Od połowy XVII wieku dwory zaczęły zmieniać charakter z obronnych na rezydencjonalno-mieszkalne.

Jak z Mickiewicza

Klasyczny Polski Dwór – mickiewiczowski, jakiego opis znajdujemy w “Panu Tadeuszu”, znajdował się między budynkami gospodarczymi, stajniami, stodołami  i zabudowaniami folwarcznymi. Otaczał go ogród, bądź park. Najbardziej przypominające dwór Sopliców są drewnie dworki szlacheckie. Małopolskie przykłady takich dworków – opartych na konstrukcji wieńcowej, polegającej na łączeniu krzyżujących się belek w rogu ściany w „jaskółczy ogon” to Dwór Moniaków z Zubrzycy Górnej, który wraz z budynkami gospodarczymi jest najcenniejszym obiektem Orawskiego Parku Etnograficznego i obrazuje życie drobnej warstwy szlachecki lub dworek „Zacisze” z Miechowa, gdzie mieści się muzeum związanego z Tadeuszem Kościuszką i jego insurekcją. Mickiewiczowskie „bielone ściany”, w obu wypadkach przeszły już do historii. Niegdyś dwory drewniane tynkowano i bielono w celu ocieplenia. Obecnie unika się tego, aby zachować naturalnie piękny wygląd drewna.

Dworek siedzibą muzeum
W małopolskich dworkach mieszczą się często siedziby muzeów. Tak jest w wypadku najsłynniejszego  małopolskiego dworku czyli bronowickiej Rydlówki, w której odbyło się  wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną opisane przez Stanisława Wyspiańskiego.  Muzeum Młodej Polski powstało w nim w  roku 1969. Ekspozycja składa się z 5 pomieszczeń na parterze. Z sieni przechodzi się do izby tanecznej. Po prawej stronie znajduje się izba weselna, zrekonstruowana na podstawie opisu z Wesela, a z niej prowadzą drzwi do alkierza. Po lewej stronie izby tanecznej znajduje się świetlica – dawna pracownia i biblioteka Rydla, w której obecnie znajdują się obrazy z czasów Młodej Polski. W pokoju zaadaptowanym na biuro dawniej mieściła się kuchnia Tetmajerów.

Inny małopolski dworek – muzeum związany ze słynną postacią to XIX-wieczna posiadłość Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Budynek został odrestaurowany ze środków UE , w ramach działania 3.1  Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W dworku znajduje się muzeum z pamiątkami po artyście. Centrum Paderewskiego, które zarządza dworkiem organizuje tam koncerty, warsztaty muzyczne, kursy interpretacji, klasy mistrzowskie. W dawnej siedzibie mistrza odbywają się “Muzyczne Spotkania u Paderewskiego” i Festiwal Muzyki Kameralnej “Bravo Maestro” z udziałem najwybitniejszych polskich artystów. Wnętrza dworu odzwierciedlają wygląd jaki posiadały za czasów Paderewskiego. Odtworzone zostały: salonik, pokój chiński, gabinet pana domu, sypialnia, salony.

Konferencje, szkolenia, agroturystyka
Położone z dala od zgiełku małopolskie dworki to doskonałe miejsce do prowadzenia działalności turystycznej. Najlepszym przykładem może być zabytkowy XIX-wieczny zespół dworsko-parkowy usytuowany u wrót Krakowa Dwór w Tomaszowicach. To jedna z najbardziej zaawansowanych i spektakularnych inwestycji sieci ZR Hotele i Restauracje w zabytkach, której właścicielem jest Ziyad Raoof. Dwór zapewnia kompleksową obsługę konferencji i szkoleń, przyjęć i bankietów. Zespół dworsko-parkowy w Tomaszowicach, położony na 10-hektarowym terenie jest wpisany do rejestru zabytków i otoczony opieką konserwatora. Najcenniejszą jego częścią jest klasycystyczny dwór szlachecki z początku XIX wieku oraz otaczający go stuletni park i folwark. W latach 90. ubiegłego wieku został odzyskany przez dawnych właścicieli, którzy odsprzedali go obecnemu właścicielowi Ziyadowi Raoof, który przeprowadził szereg prac remontowo-budowlanych pod ścisłym nadzorem Małopolskiego Inspektora Ochrony Zabytków. Jesienią 2000 roku na terenie odrestaurowanych i gustownie urządzonych zabudowań przydworskich zainaugurowano działalność Krakowskiego Centrum. W najbliższej przyszłości, planowane są kolejne inwestycje: w halach dawnych tuczarni planuje się budowę centrum wystawienniczo-targowego oraz  nowego  hotelu  z  salami   konferencyjnymi,  z  zapleczem  rekreacyjnym i rozrywkowym oraz basenem i kompleksem SPA & Wellness.

Inny przykład inwestycji w dworek i wykorzystania go w celach turystycznych to Dworek Bistuszowa pochodzący z XVII w, który jeszcze niedawno był ruiną. Obecnie odzyskał dawny blask. Położony na terenie Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki i otoczony imponującym ogrodem organizuje konferencje, wystawy i koncerty. Właściciele przygotowali także nowoczesną ofertę agroturystyczną i oferują  m.in. ogniska, wędkowanie, jazdę konną, przejażdżki bryczką, spacery po urokliwej okolicy.

fot. dwór I PAderewskeigo, w Kąśnej Dolnej fot www.paderewski.tarnow.pl

 

TZ

Źródło: www.turystykamalopolska.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...