Europa na nartach: Gdzie taniej? Gdzie lepiej?

Szeroki wybór cen i udogodnień: Europejskie Centra Konsumenckie przedstawiają raport poświęcony ośrodkom narciarskim „Ski Resorts in Europe 2012/2013”.

Raport powstał w wyniku badania przeprowadzonego przez Europejskie Centra Konsumenckie w 26 krajach. Prezentuje zakres cenowy i infrastrukturę ośrodków oferujących możliwość uprawiania narciarstwa alpejskiego, biegowego i pod dachem. W sumie zebrano niemal 400 odpowiedzi z całego kontynentu.

W badaniu przedstawiono bardzo wiele ośrodków, dzięki czemu konsument ma szeroki obraz możliwości uprawiania narciarstwa tak w wymiarze amatorskim, jak i bardziej zaawansowanym. Okazuje się, że miłośnicy tej pasji mogą się jej oddawać nie tylko np. w Alpach, lecz także na terenie Holandii czy Belgii, co zapewniają ośrodki oferujące zjazdy i biegi pod dachem, w tym w dużych halach.

Polski konsument dzięki badaniu sieci ECC-Net ma pewność, że gdy np. uzna, że nasze ośrodki są dla niego niewystarczające, będzie miał do dyspozycji szeroką i przystępną cenowo ofertę naszych południowych sąsiadów. Dobrą jakość usług stwierdzono zwłaszcza w małych ośrodkach (do 10 km) w Czechach.

Przedstawione w raporcie informacje przypominają, że wybór należy dostosować zarówno do możliwości finansowych, jak i realnych potrzeb. Rodziny z dziećmi mogą znaleźć ośrodki tańsze, oferujące krótsze trasy zjazdowe, tak aby rodzice mogli cieszyć się urlopem razem z pociechami. Zaawansowani zaś w technice zjazdowej również znajdą odpowiednie dla siebie miejsca, także w wyższej cenie – mówi Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Szczególnie gdy zależeć im będzie nie tylko na samej radości zjazdu, lecz także na dodatkowych atrakcjach, które oferują duże i drogie kurorty, jak np. funparki – dodaje Stańczak.

Główny wniosek: porównując, oszczędzamy

Wszystkie ośrodki zostały podzielone na 6 kategorii: 0-2 km, 3-10-km, 11-25 km, 26-50 km, 51-100 km, więcej niż 100 km)*.

Ośrodki alpejskie w kategorii 11-25 km: 5 najtańszych i 5 najdroższych

Ta kategoria cieszy się uznaniem rodzin i narciarzy na średnim poziomie zaawansowania. W tym przypadku najtańszym ośrodkiem jest ten znajdujący się w miejscowości Sachtičky (Słowacja). Najdroższym zaś jest Eikedalen skisenter (Norwegia).

11 – 25 km

Kraj

Ośrodek

Skipass dla dorosłego euro/dzień

Długość trasy w km

Najtańszy

 

 

 

 

1

Słowacja

Šachtičky

20,00

10,5

2

Czechy

Lyžařský areál Bonera Ramzová

20,07

12

3

Bułgaria

Chepelare

22,00

18

4

Słowacja

Winter Park Martinky

22,00

13,29

5

Czechy

Ski areál Horní Domky a Skiareál Studenov

23,36

18,2

Najdroższy

 

 

 

 

1

Norwegia

Eikedalen skisenter

41,00

15

2

Austria

Biberwier-Marienberg

38,50

14

3

Hiszpania

Valdesqui

37,00

22,13

4

Austria

Wurzeralm

36,00

22

5

Finlandia

Tahkonrinteet

36,00

16,5

 

 

Ośrodki alpejskie w kategorii 51-100 km: 5 najtańszych, 5 najdroższych

Ten typ ośrodków cieszy się powodzeniem wśród narciarzy o zaawansowanych umiejętnościach. Najtańszy w zestawieniu okazał się ośrodek Bansko Ski w Bułgarii. Najdroższy jest – Flumserberg (Szwajcaria).

51 – 100 km

Kraj

Ośrodek

Skipass dla dorosłego euro/dzień

Długość trasy w km

Najtańszy

 

 

 

 

1

Bułgaria

Bansko Ski

28,00

75

2

Niemcy

Liftverbund Feldberg

29,00

55

3

Francja

Combloux

29,80

100

4

Włochy

SkiArea Valchiavenna Madesimo Campodolcino

35,00

60

5

Austria

Reschenpass/Nauders

36,00

70

Najdroższy

 

 

 

 

1

Szwajcaria

Flumserberg

50,00

65

2

Szwajcaria

Motta Naluns, Scuol

45,79

80

3

Austria

Schmittenhöhe

44,50

77

4

Austria

Flachau (Snow Space Flachau) / Ski Amadé

44,00

56

4

Szwajcaria

Lauchernalp/Lötschental

44,00

55

5

Włochy

Madonna di Campiglio

42,00

60

5

Włochy

Trevalli – Moena/Lusia – Sn Pellegrino/Falcade

42,00

100

 

 

Ośrodki narciarstwa biegowego i ich trasy: 5 najdłuższych i najkrótsze

Trasy

Kraj

Ośrodek

Długość trasy w km

Najdłuższe

 

 

 

1

Austria

Kitzbüheler Alpen St. Johann in Tirol

250

2

Szwajcaria

Engadin St. Moritz

247

3

Włochy

Dolomiti Nordic Ski

236

4

Austria

Ramsau/Dachstein – Ski amade

234

5

Finlandia

Levi

230

Najkrótsze




1

Austria

Bad Gastein Himmelwandloipe

3

1

Włochy

Skigebiet Meran 2000 – Langlaufloipe Falzeben

3

1

Włochy

Breuil Cervinia

3

2

Austria

Forstau

3,5

3

Austria

Planneralm

4

3

Belgia

B-Sports

4

4

Austria

Mariensee – Aspangberg – St. Peter

5

4

Czechy

Pěnkavčí vrch

5

4

Czechy

Sportovní areál Vesec

5

4

Francja

Combloux

5

5

Austria

Bad Gastein Böcksteinloipe

5,5

 

 

* Należy zwrócić uwagę, że w poszczególnych krajach odzew na badanie sieci ECC-Net był różny. Przykładowo w Austrii ośrodki są przyzwyczajone do udzielania informacji w tego rodzaju ankietach, co uwidoczniło się tym, że 68 ośrodków wzięło udział w przedsięwzięciu. We Francji jednak skorzystały z tej formy zaprezentowania się jedynie 3 ośrodki. Ponadto badanie spotkało się ze sporym zainteresowaniem także we Włoszech, w Czechach i na Słowacji.

Wyżej zarysowana zróżnicowana skala zainteresowania badaniem sprawiła, że wyniki badań nie są w pełni reprezentatywne dla każdego z krajów. Niemniej jednak raport przedstawia ogólny obraz możliwości i cen, oferowanych w poszczególnych państwach.

Wskazówki ECC-Net

  • Zastanów się, czego naprawdę poszukujesz: Rodziny z małymi dziećmi niekoniecznie korzystają ze wszystkich wygód oferowanych przez najdroższe i najmodniejsze kurorty. Mały i tani ośrodek zaś może być całkowicie wystarczający dla początkujących narciarzy (szkółki narciarskie także dla dzieci).
  • Przeznacz więcej czasu na konieczne rezerwacje: Zaplanowanie wakacji wymaga czasu. Sugerujemy dokładne przejrzenie i porównanie ofert pod względem cen.
  • Sprawdź zniżki: Sprawdź, jakie zniżki Ci przysługują i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać (konieczność przedstawienia legitymacji studenckich etc.). Informacje o wybranych zniżkach, np. dotyczących dzieci, nie zawsze podawane są w oficjalnych informacjach, dlatego warto niekiedy zadzwonić lub wysłać mail, by się upewnić co do rzeczywistych kosztów pobytu.
  • Ubezpiecz się: Jest to ważne zwłaszcza z uwagi na charakter sportu, który choć sprawia dużo przyjemności, to może również okazać się kontuzjogenny. Warto więc pomyśleć o zminimalizowaniu kosztów potencjalnego leczenia.

 

Pełny raport można pobrać na: http://www.konsument.gov.pl/pl/baza-wiedzy.html

 

###

Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) należy do sieci centrów ECK (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentom w całej UE. Europejskie Centra Konsumenckie bezpłatnie informują konsumentów o ich prawach w Unii Europejskiej oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych
z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii oraz Islandii. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktyki zagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisów samochodowych za pomocą formularza skargi dostępnego na stronie internetowej www.konsument.gov.pl, drogą telefoniczną (22 55 60 118), e-mailem (info@konsument.gov.pl) lub osobiście odwiedzając siedzibę Centrum w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 1.

Zapraszamy do odwiedzenia nowej witryny internetowej sieci ECK w Europie:  http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_pl.htm

 

ECC-Net: Travel - darmowa aplikacja dla konsumentów podróżujących po Europie
Jeżeli podczas wakacji np.: kupiliśmy wadliwy towar, mamy problemy z wynajmem samochodu, zakwaterowaniem...
Tajemni klienci przetestowali e-zakupy za granicą.
Wyniki raportu sieci Europejskich Centrów Konsumenckich
Jakie prawa ma turysta
Jakie prawa ma turysta i jak je egzekwować - poradnik dla turystów.