Gala UNESCO w Toruniu

Niezwykłe iluminacje średniowiecznych budynków i koncerty na balkonach zabytkowych kamienic uświetnią 4 grudnia obchody 15-lecia wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zespół Staromiejski Torunia jest jednym z 19 polskich miejsc i obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Są na niej także m.in. Zamość, Stare Miasto w Krakowie, zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Stare Miasto w Warszawie, Park Mużakowski czy Zamkek Krzyżacki w Malborku. Warto przy tym wyjaśnić, że “polskich” wpisów na listę jest 13, bo niektóre obiekty, np. kilka drewnianych kościołów w Małopolsce, zaliczono do światowego dziedzictwa jednym wpisem (TU znajdziesz wykaz polskich miejsc na liście UNESCO).

– Grudniowe obchody 15-lecia wpisania Torunia na listę UNESCO będą miały wyjątkową formę. We wtorkowy wieczór zabierzemy torunian w artystyczną podróż przez różnorodne gatunki muzyczne – wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Publiczność zgromadzona na Rynku Staromiejskim będzie mogła podziwiać iluminacje zabytkowych toruńskich budynków a na ich balkonach zabrzmią utwory artystów reprezentujących różnorodne muzyczne style.

Podczas wydarzenia wystąpi m.in. Adam Strug – śpiewak, poeta, kompozytor, pomysłodawca zespołu śpiewaczego “Monodia Polska”, praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Na balkonie nad restauracją Sphinx zabrzmią rockowe dźwięki zespołu Strusie4, z którym wystąpi Rafał “Zwierzak” Zieliński. Natomiast na tle oświetlonego “Dworu Artusa” zaśpiewają artyści operowi: sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Wiesław Raczkowski, którym akompaniować będzie Wojciech Sarba. Rozpoczęcie muzycznych występów zaakcentują energetyczni bębniarze z lubianego przez torunian zespołu L’ombelico del Mondo.

Początek imprezy o godzinie 18.00 (4 grudnia 2012 r.).

Zespół Staromiejski Torunia (Stare Miasto, Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w dniu 6 grudnia 1997 roku. Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie uniwersalnych wartości proponowanych zabytków, a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: “wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury” oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty “stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny”. Obchody 15-lecia wpisu Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczną się o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Warto dodać, że w Toruniu mieści się siedziba stowarzyszenia skupiajacego wszystkich polskich członków listy – Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO, której prezesem jest obecnie prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, a wiceprezesem zastepca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz (Strona internetowa Ligi).

 

Źródło: www.otwraty.pl

W Toruniu trwa Kulturalne Lato
Muzyczne gwiazdy na szóstej edycji Artus Jazz Festival, niezwykły spektakl na granicy ulicznej prowokacji...
Toruń - tradycja i nowoczesność
"Od piernika do rydzyka" takim sloganem reklamuje Toruń serwis nasztorun.pl . Trzeba przyznać, że slogan...