Grupa Żywiec: wielka premiera w Cieszynie

Wielka premiera Brackiego Pale Ale Belgijskiego

Do otwarcia pierwszej butelki Grand Championa Birofilia 2010 zostało już tylko kilka dni. Już w najbliższy poniedziałek wszyscy birofile posmakują kolejnego wyjątkowego piwa z Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Tego dnia do wyselekcjonowanych punktów sprzedaży w całej Polsce trafi, okrzyknięty polskim Beaujolais Nouveau, finalista Konkursu Piw Domowych Festiwalu Birofilia 2010.

W poniedziałek, 6 grudnia, po raz kolejny spotkają się dwa różne światy – piwowarstwa domowego oraz browaru przemysłowego. Do 200 wybranych przez Grupę Żywiec punktów sprzedaży trafi unikalne piwo – uwarzone zgodnie z recepturą domowej piwowarki, p. Doroty Chrapek. Brackie Pale Ale Belgijskie jest bowiem finalistą Konkursu Piw Domowych, który odbył się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Birofilia 2010.

Warzenie Brackiego Pale Ale Belgijskiego rozpoczęło się 15 października br. w tradycyjnych kadziach i otwartych zbiornikach fermentacyjnych cieszyńskiego browaru. To wtedy po raz pierwszy Dorota Chrapek wraz z piwowarami Brackiego Browaru Zamkowego rozpoczęła proces dostosowania swojej receptury do skali przemysłowej. Do Brackiego Ale z różnych stron świata sprowadzono dokładnie takie same składniki, jak te wykorzystane w trakcie domowego warzenia.
Do browaru na rzeką Olzą przybyły: 4 słody z Niemiec, specjalny szczep drożdży ze Stanów Zjednoczonych oraz 2 rodzaje chmielu z Polski. Uwarzono pięć warek a następnie piwo fermentowało i leżakowało przez prawie 40 dni. Butelkowanie Grand Championa Birofilia 2010 zakończyło się 26. listopada, kiedy to 750 hl piwa trafiło do 150 000 półlitrowych butelek. W browarze uwarzono 4500 razy więcej niż pani Dorota w swojej kuchni.

Oficjalna premiera Brackiego BelgijskiegoPale Ale odbędzie się 6 grudnia o godz. 18.00 w Cieszyniea pierwszą butelkę otworzy sama autorka – Dorota Chrapek. Będzie to znak do rozpoczęcia sprzedaży w prawie 200 punktach w całej Polscem.in.w sieciach delikatesów Alma, Piotr i Paweł i ok. 50 specjalistycznych sklepach z piwem. Tegoroczenego Grand Championa będzie można również degustować w wyselekcjonowanych restauracjach i pubach w całej Polsce. Stale aktualizowana lista sklepów i lokali dostępna na stronie www.festiwal-birofilia.plPiwo będzie sprzedawane do wyczerpania zapasów. Obecnie nie planujemy kolejnych warek” – mówi Janusz Konieczny, dyr. Browaru w Cieszynie.

Brackie Pale Ale Belgijskie jest już drugim piwem – zwycięzcą Konkursu Piw Domowych podczas Festiwalu Birofilia, które 6 grudnia trafia do sprzedaży. Równo rok temu debiutował Bracki Koźlak Dubeltowy, którego recepturę opracował JanKrysiak. Dzięki wprowadzeniu piwa do szerokiej dystrybucji, jego smakiem mogli delektować się amatorzy złotego trunku w całym kraju. Bracki Koźlak Dubeltowy szybko zniknął ze sklepowych półek. Dziś posiadają go jeszcze tylko nieliczni kolekcjonerzy.

Brackie Pale Ale Belgijskie kontynuuje stosunkowo nową tradycję promowania piwowarstwa domowego. Po zeszłorocznym ogromnym zainteresowaniu pasjonatów dobrego piwa, w tym roku rozszerzono sieć sprzedaży, oferując ten wyjątkowy produkt również w wyselekcjonowanych restauracjach i pubach. Po raz drugi 6 grudnia staje się datą zwieńczenia wielomiesięcznej pracy i mamy nadzieje wyjątkowym dniem dla całego środowiska birofilów i piwowarów domowych w Polsce.

 

 

Dodatkowe informacje:
Grand Champion: Podczas Festiwalu Birofilia 2010, piwo Doroty Chrapek uwarzone w stylu Belgian Pale Ale pokonało 174 konkurencyjne piwa (w zdecydowanej większości przygotowane przez mężczyzn), które zostały zgłoszone do Konkursu Piw Domowych. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zwycięstwo w Konkursie Piw Domowych wywalczyła przedstawicielka płci pięknej. Jury złożone
z międzynarodowych ekspertów i piwowarów pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika, nie miało wątpliwości, które piwo jest godne tego tytułu. W nagrodę piwowarka mogła uwarzyć Grand Championa na skalę przemysłową w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Oficjalna premiera Brackiego Pale Ale Belgijskiego już 6 grudnia, dokładnie w Mikołajki. Dorota Chrapek pochodzi z Pogwizdowa pod Cieszynem, a od browaru dzieli ją zaledwie 5 kilometrów. Więcej: www.festiwal-birofilia.pl

Belgijskie Pale Ale to codzienne piwo Brabancji i Antwerpii o barwie bursztynowo-miedzianej. W zapachu słodu przede wszystkim: herbatnik, grzanka, ale także na drugim planie owoce, chmiel, aromaty korzenne.
W smaku wyczuwalne owoce: pomarańcza, gruszka, umiarkowanie korzenne, dalej słodowe i lekko fenolowe. Goryczka niska do średniej. Nasycenie dwutlenkiem węgla średnie. Warzone ze słodu pilzneńskiego z dodatkiem wiedeńskiego, czy monachijskiego. Chmielone angielskimi odmianami. Fermentowane w temperaturach niższych niż 20 stop. C szczepami górnej fermentacji zdolnymi ubocznie produkować związki fenolowe w umiarkowanych ilościach

 Źródło: PR

Zdjęcia butelki, etykiet i krawatki wyjątkowego Brackiego Pale Ale -Doroty Chrapek.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...