Hajfa – poznaj miasto Bahaitów

Synkretyzm religijny, wielokulturowość, malownicza okolica i bogactwo atrakcji turystycznych. To wszystko charakteryzuje Hajfę, trzecie co do wielkości miasto położone w Izraelu. Kojarzone ono jest z bahaizmem, europejskimi osadnikami i prze bogatą historią sięgającą późnego antyku.

Hajfa – historia miasta

U schyłku IV w. n.e. miasto te znajdowało się w granicach Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Następnie ośrodek ten zmienił właściciela. Trafił pod jurysdykcją Persów, później arabów. Średniowieczne przyniosło miastu kolejną zawieruchę, bo padło ofiarą krwawych krucjat. Między wiekiem XII a XIII miasto przechodziło z rąk do rąk, doświadczając przy okazji wielu zniszczeń. Stulecie XVIII przyniosło miastu zmiany, ponieważ Hajfa znalazła się pod panowaniem Wielkiej Porty. Kolejne stulecie to już sprowadzenie niemieckich osadników, rozwój babizmu, a później bahaizmu i brytyjski mandat nad miastem po Wielkiej Wojnie. Od 1948 r. w granicach państwa Izrael.

Hajfa – co warto zobaczyć w Hajfie?

Punkt ten jest obowiązkowy w trakcie podróży do Ziemi Świętej, a wszystko to ze względu na znajdującą się tam Górę Karmel. Spod jej stóp rozciąga się przepiękny nadmorski krajobraz, który zachwyci każdego przebywającego tam turystę. Pejzaże i historia biblijna to jednak nie wszystko. Izrael to nie tylko miejsca znane z kart Pisma Św. To moc atrakcji kulturalnych. Rokrocznie w tym miejscu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który cieszy się sporym prestiżem. W Hajfie znajduje się wiele muzeów i orkiestra symfoniczna. Warto udać się również na Masada Street, czyli ulicę słynącą z artystycznie zdobionych murali. Miasto te kojarzone jest jednak z historiami biblijnymi i rozwojem bahaizmu.

 

 

 

Góra Karmel

To jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i bahaizmu. Zgodnie z przekazem Starego Testamentu ukrywał się na niej prorok Eliasz. Z kolei Nowy Testament wspomina o zatrzymaniu się przy niej rodziny Jezusa z Nazaretu. Ciekawą atrakcją jest kilku przystankowa kolejka górska i Park Narodowy Góry Karmel. Ze szczytu góry doskonale widać zapierającą dech w piersiach panoramę Hajfy i morze śródziemne. Góra Karmel to nie tylko bogactwo przyrody. To również pewnego rodzaju synkretyzm religijny. Na miejscu znaleźć można klasztor Karmelitów i Światowe Centrum Bahaizmu.

Ogrody i Świątynia Bahaitów

Ogrody Bahaitów to przepiękne miejsce, które znajduje się u zbocza Góry Karmel. Okalają one przebogaty bahaistyczny kompleks świątynny. Ten uformowany jest w kształcie ośmiokąta. Na zespół świątynny składają się między innymi Światowe Centrum Bahaizmu i Mauzoleum Baba. Świątynia Bahaitów przypomina konstrukcją monumenty stawiane w Europie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest charakterystyczna, okazała kopuła wieńcząca budynek i rzeźbione kolumny. Korzystając z okazji, warto przybliżyć nieco ten nurt religijny. Bahaizm zakłada równość wszystkich religii monoteistycznych. Wierzenia bahaitów zakładają istnienie jednego Boga, który zesłał różnych proroków. Żaden z nich nie odgrywa roli pierwszorzędnej i najważniejszej.

Narodowe Muzeum Morskie w Hajfie

The National Maritime Museum to miejsce szczególnie polecane miłośnikom marynistyki. Znajduje się w nim mnóstwo eksponatów związanych z historią żeglugi śródziemnomorskiej, posągów rzymskich i rzeźb. Bilety nie są szczególnie drogie i kosztują w przeliczeniu na naszą walutę ok. 30 zł. Dla dzieci wstęp do Narodowego Muzeum Morskiego jest bezpłatny. Izrael to nie tylko miejsca święte. Hajfa stanowi swoiste studium przypadku. Muzeum poświęcone żegludze i historii tego miasta jest tego najlepszym przykładem.

No posts found