IMGW: lato było ciepłe i deszczowe

Minione lato było ciepłe i deszczowe. Średnia temperatura niemal w całym kraju przekroczyła normę o ponad 1 st. Celsjusza. Lokalnie opady przekroczyły normę o 25 proc., a miejscami o 50 proc. – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W południowej części kraju najcieplejszym letnim miesiącem był sierpień, w północnej najwyższa średnia temperatura była w lipcu. Na tym tle wyróżnia się Warszawa z najwyższą temperaturą w czerwcu – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w przesłanym PAP komunikacie.

Z miesięcy letnich najcieplejszy pod względem wartości wieloletnich był czerwiec. W Warszawie temperatura średnia wynosiła 19 st. Celsjusza, przekraczając normę o 2,5 st. Zbliżone warunki panowały w Poznaniu i we Wrocławiu.

„W tych miastach czerwiec został uznany za anomalnie ciepły, a na pozostałym obszarze kraju jako bardzo ciepły – normy termiczne były przekroczone o około 2 st.” – napisali eksperci IMGW.

Lipiec pod względem termicznym był normalny, a w części kraju „lekko ciepły”. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu temperatura średnia w lipcu była bardzo zbliżona do wartości średniej z wielolecia i niższa niż w czerwcu tego roku.

Również sierpień specjaliści IMGW uznali za lekko ciepły.

Pod względem opadów lato było bardzo wilgotne, a lokalnie – w Szczecinie, Warszawie, Olsztynie, Włodawie – skrajnie wilgotne, to znaczy, że opady przekroczyły normy o 25 proc., a miejscami nawet o 50 proc.

„Czerwiec był miesiącem suchym. Opady zbliżone do normy zanotowano w Łebie i Rzeszowie, a w pozostałej części kraju były zdecydowanie poniżej normy. W Krakowie niedobór opadów przekroczył o 50 proc. średnią wieloletnią. Odmienna sytuacja wystąpiła we Włodawie, gdzie miesięczna suma opadów przekroczyła wartość normową o 50 proc. – spowodowane to było bardzo intensywną burzą” – czytamy w komunikacie.

Lipiec był deszczowy i spowodował, że – jak to określili eksperci IMGW – w odbiorze Polaków to lato było „brzydkie”. W Katowicach i w Łebie sierpień sklasyfikowano jako wilgotny (przekroczenie normy opadów do 25 proc.), a na pozostałym obszarze jako skrajnie wilgotny (przekroczenie normy ponad 50 proc.).

„Sierpień pod względem opadowym był bardzo zróżnicowany w poszczególnych regionach kraju. Wartości zbliżone do normy zanotowano w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. Lekkie przekroczenie normy miało miejsce we Włodawie i Katowicach, a w Suwałkach i Łebie miesiąc ten był skrajnie wilgotny (w Łebie: 201 proc. normy)” – poinformował IMGW.

Z drugiej strony skali: w Krakowie i Poznaniu sierpień był suchy, w Białymstoku, Bielsku-Białej i Kielcach bardzo suchy, zaś w Rzeszowie skrajnie suchy.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...