IMGW: tegoroczny luty bardzo chłodny

Tegoroczny luty był bardzo chłodny. Biorąc pod uwagę pomiary z ostatniego trzydziestolecia średnia temperatura lutego znajdowała się znacząco poniżej normy – poinformował Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

“Największe odchyłki wystąpiły na Pomorzu, Mazurach i Suwalszczyźnie (około 4°C poniżej normy) najmniejsze, choć nadal znaczne, na krańcach zachodnich (około 1.5 st. poniżej normy)” – czytamy w komunikacie przesłanym przez IMGW.

Jak informuje specjalista Instytutu, najniższa średnia miesięczna temperatura wystąpiła w Suwałkach i wyniosła: -7.5 st. Celsjusza, w Mikołajkach sięgnęła: -6,3, a w Białymstoku: -6 st. Najcieplejsze pod tym względem były Świnoujście: -0.8 st., Szczecin: -1 i Słubice: -1.2 st.

W Warszawie średnia miesięczna temperatura wyniosła: -3.8 st Celsjusza, co względem normy średniej trzydziestoletniej było wynikiem niższym o 2.6 st. Najniższą temperaturę minimalną w stolicy zaobserwowano 21 lutego i wyniosła ona: -18 st. Najwyższą temperaturę zanotowano 5 lutego: 9.6 st.

Lutowy rekord temperatury minimalnej w Warszawie w latach 1951 – 2010 zanotowano 1 lutego 1970 r. Termometry wskazały wówczas: -27,6 st. Celsjusza. Najcieplej w tym wieloleciu było 25 lutego 1990. Tego dnia temperatura maksymalna osiągnęła: 17,2 stopnia.

Najniższą temperaturę w Polsce mierzoną w wieloleciu 1951-2010 termometry wskazały 10 lutego 1956 roku. W Jeleniej Górze było wówczas: – 36.9 st. Celsjusza. Najwyższą temperaturę: 20.6 st. Celsjusza odnotowano w Tarnowie 25 lutego 1990 roku.

“Pod względem opadów w lutym Polska na północy i północnym-wschodzie była skrajnie wilgotna, w pasie dzielnic centralnych w normie, a na południowym zachodzie i południu skrajnie sucha” – informuje IMGW.

Najwyższą miesięczną sumę opadów zanotowano w Helu i wyniosła ona 56.1 mm, co stanowi ponad 199 proc. lutowej normy dla tej stacji. Najniższe miesięczne sumy opadów zanotowano na Śląsku i Małopolsce. W Kłodzku w lutym spadło zaledwie 2.3 mm (10.6 proc. normy), w Legnicy 7.4 mm (35.3 proc.), a w Krakowie 8.7 mm (ponad 29 proc.).

“W Warszawie spadło 21.4 mm deszczu co stanowi ponad 97 proc. normy mierzonej jako średnia za ostatnie 30 lat” – informuje IMGW. Najwyższą dobową sumę opadów zanotowano 4 lutego i wyniosła ona 5.2 mm.” – czytamy w komunikacie IMGW. EKR

PAP – Nauka w Polsce

tot/bsz

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Jesienne spacery po plażach Bałtyku stanowią głęboką terapię morza
Kiedy słowo “Bałtyk” pada w rozmowach, wiele osób ma przed oczami obraz złotych plaż, dzieci...
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
www.Pogoda-Dlugoterminowa.info.pl już online!
Ten nowy projekt dostarcza dokładne dane pogodowe na dziś, ale również na 10 najbliższych dni dla największych...
Sprawdzone wyciągi narciarskie
Ferie zimowe tuż tuż...dla amatorów białego szaleństwa zbliża się najlepszy czas w roku - sprawdźmy zatem...
Jak przygotować samochód do dalekiej podróży?
Podróżować własnym samochodem każdy lubi. Niestety, konieczności sprawdzenia, czy wszystko z nim porządku...
Jak przygotować samochód na wyjazd w góry zimą?
Jazdą po górach w czasie zimy należy do najtrudniejszych wyzwań stawianych przed kierowcami. Ośnieżone...