Jak bezpiecznie spędzić urlop i mieć do czego wracać

W 2014 roku ponad połowa dorosłych Polaków zdecydowała się na wyjazd urlopowy poza miejsce zamieszkania. W tym roku już 58% z nas* wybierze ten sposób spędzania wolnego czasu. Planując wakacje, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Jakie pułapki czyhają na nas podczas wyjazdu? Jak ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i w pełni cieszyć się urlopem?

Bezpieczna beztroska

Podczas urlopu staramy się zapomnieć o wszelkich troskach, przy okazji zapominając także o swoim bezpieczeństwie. Niezależnie od tego, czy planujemy opalanie się cały dzień na plaży, czy uprawianie ekstremalnych sportów, musimy pamiętać o tym, że w każdej chwili możemy potrzebować pomocy medycznej.

Jednym ze sposobów zagwarantowania sobie opieki lekarskiej, jest wcześniejsze wyrobienie karty EKUZ, dzięki której będziemy mogli liczyć na taką samą pomoc, jak mieszkańcy odwiedzanych przez nas krajów. Niestety, może się okazać, że pomimo posiadania karty EKUZ, będziemy musieli zapłacić za niektóre usługi medyczne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w mniejszych miejscowościach wypoczynkowych istnieje tylko prywatna opieka medyczna, której nie pokrywa EKUZ. W takich sytuacjach pomóc może ubezpieczenie turystyczne. Pokrywa ono wszystkie koszty leczenia, a także jeden z największych wydatków – transport osoby poszkodowanej do kraju.

– Bardzo często zapominamy, że w razie wypadku, możemy potrzebować pomocy w znacznie szerszym zakresie niż sama opieka medyczna gwarantowana przez EKUZ – mówi Marcin Pabiś – Kierownik Biura Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej i Ochrony Prawnej Concordii Ubezpieczenia. – Na przykład usztywnienie nogi po zabiegu uniemożliwia nam powrót do kraju w standardowych warunkach i będziemy musieli opłacić specjalistyczny transport.

Przewiduj konsekwencje

Zdarza się, że konsekwencje wypadku na wakacjach nie kończą się wraz z powrotem do domu. Uraz, jakiego doznamy, może unieruchomi

nas na dłuższy czas i nie będziemy mogli pracować, a koszty rehabilitacji bywają bardzo wysokie. W takim przypadku bardzo pomocna jest rekompensata z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Koszt takiej polisy jest niewielki. Daje natomiast spokój i możliwość koncentracji na jak najszybszym powrocie do zdrowia. Ubezpieczenie to można dostosować do swojego trybu życia i wybrać te opcje, które są dla nas interesujące.

Zanim wrzucisz piąty bieg – 60% z nas wyjedzie na urlop własnym autem

Polacy bardzo chętnie jako wakacyjny środek transportu wybierają własny samochód. Zajmujemy pod tym względem drugie miejsce w Europie. W tym roku aż 60% z nas wyjedzie na urlop własnym autem**. Większość, bo aż 78%, jako główny powód takiej decyzji podaje związaną z tym swobodę i niezależność.

To właśnie miesiące letnie zajmują w statystykach policyjnych czołowe miejsca pod względem liczby wypadków drogowych. Jeżeli nie chcemy przyczynić się do utrzymania tej tendencji, przed wyruszeniem w podróż musimy pamiętać o przygotowaniu samochodu do jazdy oraz sprawdzeniu, czy w miejscach, które odwiedzimy, obowiązuje nasze ubezpieczenie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzone polisy bez dodatkowych opłat.

W ubezpieczeniu Auto Assistance, bez opłaty dodatkowej składki, rozszerzyliśmy zakres terytorialny o terytorium Rosji (część europejska), Ukrainy, Białorusi oraz Albanii – mówi Mariusz GilickiDyrektor Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych Concordii Ubezpieczenia. – Dzięki temu posiadacze takiej polisy mogą czuć się bezpiecznie również w czasie wyjazdów za wschodnią granicę.

Pozwól sobie pomóc

Podróże po bezdrożach i wysokie temperatury nie oszczędzają naszego auta. W takich warunkach nawet niezawodny dotychczas samochód może się zbuntować. Jeżeli dodatkowo znajdujemy się za granicą, nasza podróż może okazać się koszmarem. Zdając się wyłącznie na swoją wiedzę mechanika – amatora, możemy tylko pogorszyć sytuację, tracąc przy okazji sporo nerwów. Ratunkiem w takiej sytuacji jest pomoc assistance. Przy doborze ubezpieczenia, należy zwrócić uwagę na to, czy obejmuje ono zarówno kraj, do którego się wybieramy, jak i te, przez które przejeżdżamy.

Zadbaj, żebyś miał do czego wracać

Niestety, wakacje to idealny czas dla złodziei. Pozostawione bez żadnego nadzoru mieszkania są dla nich łakomym kąskiem. Metod ochrony jest bardzo wiele – systemy alarmowe, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Jednak – jak podaje Komenda Główna Policji – najprostszym sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Jeżeli jednak trafimy na wyjątkowo sprytnych złodziei i nie uda nam się ochronić przed ich działaniami, może chociaż odzyskamy skradziony sprzęt. Niestety 7 na 10 włamań pozostaje bez wykrycia sprawcy, a właściciele okradzionych mieszkań i domów w większości przypadków nie mogą liczyć na zwrot zagrabionych przedmiotów. Jedynym ratunkiem pozostaje zatem zwrot równowartości za skradzione wyposażenie mieszkania od ubezpieczyciela.

– Ubezpieczyć można praktycznie wszystko. Od sprzętu RTV/AGD zaczynając, po odzież, biżuterię i przedmioty kolekcjonerskie, na stałych elementach, takich jak stolarka drzwiowa czy okienna, kończąc. Co ważne, do ochrony można też włączyć mienie składowane w garażu, piwnicy lub innych pomieszczeniach gospodarczych – mówi Jacek Chojnacki – Kierownik Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

* Raport CBOS – WYJAZDY WYPOCZYNKOWE POLAKÓW W 2014 ROKU I PLANY NA ROK 2015
** „Raport na temat podróży samochodem na wakacje” przygotowany przez Stena Line

Smak wina = smak życia
Wakacyjne trendy 2008: "na topie" są krótkie, aktywne wyjazdy, passé - leżakowanie na plaży. Najmodniejszym...