Jak narty, to do Świeradowa- Zdroju!

Narty w Polsce kojarzą się zazwyczaj z urlopem pod Tatrami. Mało kto planując zimowy wypoczynek kieruje swe myśli w stronę Dolnego Śląska, gdzie rozciąga się malownicze pasmo Gór Izerskich, stanowiących część Sudetów Zachodnich. Tymczasem atrakcyjność tych terenów, niejednego narciarza może mocno zaskoczyć.

Góry Izerskie od zachodu zamyka Brama Żytawska, a od Karkonoszy oddziela Szklarska Przełęcz. Tworzy je szereg grzbietów górskich o przebiegu północny zachód – południowy wschód. Najwyższe wzniesienie to Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Są to zatem góry niezbyt wysokie o łagodnych wierzchołkach. U ich podnóża w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, niedaleko Jeleniej Góry,  leży Świeradów-Zdrój. Miasto znajduje się w dolinie rzeki Kwisy, w tzw. Obniżeniu Świeradowskim. Na obszarze 10 km obniżenie to tworzy dolinę ciągnącą się od Rozdroża Izerskiego. Nad doliną wznosi się od zachodu i południowego wschodu Wysoki Grzbiet, a od północnego wschodu Grzbiet Kamienicki.

Świeradów-Zdrój znany jest przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa.  Wzmianki o świeradowskich wodach sięgają XV w. W obszarach Domu Zdrojowego leży najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa hala spacerowa (80 m). Prócz tego, w mieście znajduje się 9 pomników przyrody, a wiek tych  roślin sięga od 100 aż do 150 lat. Poniżej szczytu Stogu Izerskiego usytuowane jest zabytkowe schronisko wybudowane w stylu śląsko-łużyckim, które jest jedną z najciekawszych budowli w Świeradowie-Zdroju. Ze schroniska rozpościera się piękna panorama terenów Świeradowa-Zdroju.

Miasto ze względu na swe położenie ma też bogatą tradycję narciarską. Organizowane są tam corocznie zawody narciarskie Snowmania, czy Zawody o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa. Nic więc dziwnego, że w tak usytuowanej miejscowości rozwój narciarskiej infrastruktury był tylko kwestią czasu. W Świeradowie – Zdroju możemy korzystać z kilku wyciągów narciarskich. Uruchomione zostały nowe wyciągi orczykowe. Jednym z nich jest Wyciąg Kamieniec o długości 460 m i przepustowości 800 osób na godzinę. Drugi to Wyciąg Izery o długości 530 m z łagodnym stokiem dla początkujących i średniozaawansowanych. Obok świeradowskich wyciągów rozwija się także snowtubing, czyli jazda po śniegu na dmuchanych oponach. Miejsce do takich atrakcji znajdziemy przy Wyciągu Bambinowski – Ski. Inną jest mini – sankostrada dla dzieci w pobliżu wyciągu Kamieniec.

Kolejny mini ośrodek narciarski, powstał w Czerniawe, dzielnicy Świeradowa – Zdroju przy niedawno otwartym hotelu. W ośrodku Malinowy Dwór prócz wyciągu, znajdziemy szkółkę narciarską oraz wypożyczalnie sprzętu.   Działa tam profesjonalne centrum fizjoterapii, gdzie można znaleźć wytchnienie po śnieżnych szaleństwach i fachową pomoc w przypadku urazów, o które na nartach nie trudno. Na zmęczone stawy i mięśnie idealnym rozwiązaniem są tamtejsze kąpiele i zabiegi na bazie leczniczej wody siarczkowej. A jeśli ktoś ma ochotę na bardziej wyszukany relaks, może skorzystać z oferty ekskluzywnego Spa. Zresztą ośrodek specjalnie z myślą o narciarzach, przygotował pakiet Malinowe Ski, z którego mogą równie dobrze korzystać całe rodziny z dziećmi.

Atutem ośrodka jest jego bliskie położenie od super nowoczesnej kolei gondolowej. Ośmioosobowa kolej gondolowa jest w stanie wywieźć w ciągu godziny blisko 2,4 tysiąca osób, w sposób najbardziej komfortowy spośród stosowanych na świecie technologii przewozu pasażerów napowietrznymi kolejami linowymi. Kolej ma długość 2172 m, stacja dolna umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., a górna 1060 m n.p.m. Kolej ma 71 ośmioosobowych wagoników. Czas przejazdu to 8 minut.  Między stacją górną a dolną jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów. Kolej gondolowa funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

Wymienione powyżej atrakcje oraz najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota, a także galeria widokowa sprawiają, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego kraju. Do tego należy dodać nowoczesną kolej gondolową oraz uzdrowiska tj. Dom Zdrojowy, czy Malinowy Dwór. Poprzez te wszystkie atrakcje, a także ich urozmaicenie Świeradów – Zdrój wyrasta na poważną narciarską konkurencję dla innych tego typu ośrodków w Polsce.


=================================
źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...