Jak ochronić się przed zimnem?

Zima to czas kiedy nasz organizm narażony jest na szereg zagrożeń atmosferycznych. Niskie temperatury, śnieg, wiatr, wilgoć a także ostre słońce są groźne dla naszego organizmu, szczególnie dla nieosłoniętych części ciała. Warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed wychłodzeniem lub odmrożeniem.

Sprawa priorytetowa to odpowiedni dobór odzieży i obuwia. Najlepiej jest ubrać się na tzw. ”cebulkę”. Pierwsza warstwa stroju powinna bezpośrednio przylegać do ciała, natomiast ostatnia powinna być luźna aby ubiór nie krępował naszych ruchów.

Najbardziej narażone na zimno są palce rąk, nos, uszy, stopy dlatego należy zadbać o ciepłe rękawiczki, najlepiej jednopalcowe oraz czapkę, która zakryje nam czoło i uszy. To właśnie przez głowę traci się 30-50% ciepła, warto więc zadbać o odpowiednie ciepłe nakrycie. Szalik może nam posłużyć również do ochrony twarzy i ust jednak należy uważać aby ich nie podrażnić, gdyż podczas dłuższego okrywania ust na powierzchni szalika powstają kryształki lodu. Bardzo ważnym elementem ubioru są ciepłe skarpety i nieprzemakalne buty, które nie powinny wywierać ucisku na skórę, gdyż to sprzyja odmrożeniom. Na czas mrozów należy zapomnieć o jeansach, które pod wpływem niskich temperatur sztywnieją a w efekcie nie chronią przed zimnem tylko wręcz uniemożliwiają nam swobodne poruszanie.

Przebywając zimą na świeżym powietrzu należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów ochronnych zostawiających na powierzchni skóry warstwę izolującą. Skóra bowiem stanowi podstawową barierę ochronną naszego organizmu konieczne jest więc stosowanie kremów tłustych lub półtłustych, regenerujących warstwę lipidową naskórka i zabezpieczających ją przed utratą wody. Dodatkowo podczas uprawiania sportów skórę należy zabezpieczać kremem z wysokim filtrem ochronnym. Skórę należy posmarować kremem na około 15 min przed wyjściem na zewnątrz. Do ochrony ust koniecznie należy stosować ochronną pomadkę lub sztyft odżywczy z witaminą E, która zapobiega ich wysychaniu, gdyż naskórek ust nie ma prawie wcale komórek tłuszczowych – mogą więc spierzchnąć i popękać. Należy również zwrócić uwagę na pielęgnację skóry rąk. Na dłoniach znajduje się niewiele gruczołów łojowych, które odpowiedzialne są między innymi za utrzymanie właściwego natłuszczenia skóry, w związku z tym konieczne jest stosowanie odpowiedniego kremu do rąk, regenerującego naskórek i zabezpieczającego go przed dalszymi uszkodzeniami. Nie należy zapominać również o małżowinach usznych, które także wymagają ochrony- wystarczy tylko nakremowanie tych miejsc.

Ochrona organizmu przed wychłodzeniem polega także na unikaniu spożywania alkoholu i palenia papierosów. Picie alkoholu na mrozie przyspiesza wychłodzenie ciała, co może doprowadzić do hipotermii, a następnie do śmierci. Groźne jest również palenie papierosów w ujemnych temperaturach, co w większości przypadków doprowadza do szybko rozwijającej się infekcji górnych dróg oddechowych.

Istnieje możliwość uodpornienia skóry na gwałtowne zmiany temperatury poprzez pływanie w basenie z zimną wodą co hartuje organizm. Na skoki temperatur może również uodpornić prysznic. Codzienne stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych kąpieli powoduje, że po przyjściu z mroźnego spaceru do ciepłego domu nasza skóra nie zareaguje pękaniem naczynek i rumieńcami. Będzie odporna na zmiany temperatury.

Pomimo negatywnego oddziaływania niskiej temperatury na nasz organizm, ma ona jednak także wymiar pozytywny. Mróz wymraża bakterie i zarazki, a więc zmniejsza ryzyko złapania chorób wirusowych. Warto więc wyjść na spacer i zaczerpnąć zimowego powietrza.

 

 

Tomasz Zendlewicz

No posts found