Jak ubezpieczyć ryzykowne sporty zimowe?

 

Przed wyjazdem w góry należy upewnić się, czy sport zimowy, który zamierzamy uprawiać, nie jest uznawany przez ubezpieczyciela za wyjątkowo niebezpieczny.

Jak wynika z badania IPC przeprowadzonego na zlecenie Tatry Mountain Resorts ponad 23% Polaków deklaruje umiejętność jazdy na nartach lub snowboardzie. Co więcej, przeszło połowa zdeklarowanych miłośników sportów zimowych uprawia je 1-3 razy w roku, natomiast co 10. ankietowany białemu szaleństwu na stoku oddaje się 4-6 razy w roku. I choć amatorom zimowego wypoczynku na stoku kojarzy się to przede wszystkim z nartami i snowboardem, to lista uprawianych zimą sportów jest długa i obejmuje dyscypliny nie tylko mniej znane, ale też bardziej niebezpieczne od spokojnych zjazdów na jednej czy dwóch deskach. Jeśli więc ktoś wybiera się w góry z myślą o adrenalinie, którą dają sporty ekstremalne lub jazda wyczynowa, musi zgłosić to ubezpieczycielowi podczas zakupu polisy. Dzięki temu będzie mógł liczyć na jego pomoc po szkodzie.

To bardzo ważne, aby polisa turystyczna odpowiadała charakterowi planowanego wyjazdu. Umożliwi to sprawne działania, gdy potrzebna będzie pomoc ubezpieczyciela oraz daje pewność, że towarzystwo nie odmówi wypłaty odszkodowania. A tak może się stać, jeśli podczas zakupu ochrony zakład ubezpieczeń nie zostanie poinformowany o tym, że na czas wyjazdu zaplanowane zostało uprawianie tzw. sportów wysokiego ryzyka – tłumaczy Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń Superpolisa.pl.

Należy pamiętać, aby zawsze podczas zakupu polisy zadeklarować – zaznaczając odpowiednie pole w formularzu internetowym lub w rozmowie ze sprzedawcą – że zamierza się uprawiać jakąś zimową dyscyplinę, a także wykupić odpowiednie ryzyka, niezależnie od poziomu ryzyka, jakie się z tym wiąże!

Sporty ekstremalne to…

Z zasady towarzystwa ubezpieczeniowe do sportów ekstremalnych zaliczają wszelkie dyscypliny uprawiane poza szlakami, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel definiuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), co rozumie pod tym pojęciem. Niektóre towarzystwa precyzyjnie wskazują, co zaliczają do kategorii zimowych sportów ekstremalnych. Są to m.in.: freeride, off piste skiing, skialpinizm, a także żeglarstwo lodowe (bojery). Natomiast w OWU innych zakładów ubezpieczeń na liście „ekstremalnych” zimowych dyscyplin znajduje się także free-skiing, heli-skiing, heli-snowboarding, a nawet narciarstwo akrobatycznie i snowscoot.

Lista aktywności wykluczonych z ochrony jest dość długa, a obecność niektórych dyscyplin może zaskoczyć jej miłośników. Dlatego najlepszym sposobem na zyskanie pewności, jest zapytanie sprzedawcy, w jaki sposób kwalifikowana jest dana dyscyplina i czy ubezpieczyciel udzieli ochrony w związku z jej uprawianiem. Po pomoc najlepiej zgłosić się do doradcy, który jest w stanie jednocześnie porównać zakres kilku polis – dodaje Bartłomiej Behnke.

Wysokie ryzyko także można ubezpieczyć

O porównaniu zakresu polis w szczególności pamiętać muszą miłośnicy sportów zimowych, które niekiedy w całości są wyłączone z podstawowego zakresu ubezpieczenia. Zdarza się również tak, że osoba decydująca się na kupno polisy na wyjazd subiektywnie uznaje, że uprawia sport amatorsko, co bywa sprzeczne z opinią ubezpieczyciela. Trzeba bowiem pamiętać, że standardowa polisa nie obejmuje treningów, zorganizowanych zawodów czy innych tego typu aktywności wykonywanych w celu maksymalizacji wyników. Włączenie do ochrony ubezpieczenia dodatkowych ryzyk wiąże się w wyższą stawką. Wcale jednak nie oznacza to, że zawodowcy i pasjonaci zimowych sportów ekstremalnych nie mogą szukać oszczędności.

Koszty włączenia do ochrony sportów ekstremalnych można minimalizować szukając ofert u różnych ubezpieczycieli jednocześnie. Proste porównanie pozwoli w łatwy sposób zorientować się w gąszczu ofert i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie – uważa ekspert Superpolisa.pl.

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu?
Ferie zimowe w pełni. Jedni już wypoczywają na urlopach, inni mają je dopiero przed sobą. Co zatem zrobić,...
Polak na wakacjach - jak uniknąć kłopotów?
Odpoczynek na żaglach, spływ kajakowy, wypad na rower lub krótki urlop w kraju lub za granicą - możliwości...
NFZ wydaje miliony kart EKUZ
Jak podaje NFZ z karty EKUZ podczas zagranicznych wyjazdów korzystają już miliony Polaków. Dokument zapewnia...
Wiosenne podróże po Europie - wizyta lekarska najbardziej potrzebna
Wiosną z reguły podróżujemy po Europie. Są to krótkie, kilkudniowe wypady. Jak pokazują dane Mondial...
Bezpiecznie na majówkę
Długi majowy weekend to dla wielu przedsmak wakacyjnego urlopu i okazja do rodzinnych wyjazdów, wypoczynku...