Jak wybrać ubezpieczenie przed wyjazdem na narty?

Złamanie nogi na włoskich stokach może kosztować nawet 50 tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy, żeby uniknąć spłacania takiej kwoty z własnej kieszeni? Podpowiada Ilona Tomaszewska – ekspert Liberty Direct.

Polisa każdego narciarza powinna obejmować przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu i ratownictwa górskiego, a także ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i OC (odpowiedzialności cywilnej). Wybierając dla siebie odpowiednią ofertę warto też przemyśleć wykupienie usługi Assistance i ubezpieczenie sprzętu oraz bagażu.

Koszty leczenia

Problem pokrycia kosztów leczenia nie dotyczy tych narciarzy, którzy zamierzają szusować po polskich stokach, bo za ewentualną hospitalizację na terenie kraju zapłaci NFZ. Podobnie na terenie Unii, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, gdzie prawo do korzystania ze świadczeń medycznych gwarantują Polakom przepisy wspólnotowe. Trzeba jednak pamiętać, że w ofercie nieodpłatnie świadczonych usług medycznych znajdują się tylko te, które są refundowane w danym kraju. To prawda, że NFZ zwróci zainteresowanym 70 proc. kosztów wizyty u lekarza specjalisty, pod warunkiem że nie będzie  droższa niż 25 EUR. To oznacza, że jeśli koszt leczenia wyniesie 100 EUR, pacjent nie może liczyć na więcej niż 17,5 EUR rekompensaty. Dlatego polisa narciarska powinna obejmować ubezpieczenie kosztów leczenia. Do KL zalicza się pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, badania, zabiegi i operacje oraz zakup lekarstw i środków opatrunkowych.

Koszty transportu i ratownictwa górskiego

Wydawana bezpłatnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie chroni przed poniesieniem kosztów wszystkich procedur wdrażanych w razie wypadku. Za akcję ratunkową czy transport medyczny do kraju trzeba już zapłacić z własnej kieszeni. W Austrii przejażdżka toboganem może kosztować pechowca od 100 do 400 EUR, a przelot helikopterem do szpitala – nawet 4 tysięcy EUR. Powrót do kraju  samolotem z obsługą medyczną to wydatek przynajmniej 11 tysięcy EUR. Dlatego warto sprawdzić, czy  polisa turystyczna  obejmuje: koszt transportu z miejsca wypadku do szpitala, ze szpitala do miejsca zakwaterowania, między placówkami medycznymi i do kraju. Nie należy też zapominać o kosztach poszukiwania i ratownictwa górskiego, bo obowiązek ich pokrycia w większości państw ciąży na poszkodowanym.

NNW i OC

NNW to ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeżeli narciarz złamie rękę, zwichnie kolano albo rozbije sobie głowę, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, którego wysokość będzie zależeć od dwóch czynników: sumy ubezpieczenia i stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu. OC natomiast to ubezpieczenie od szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeżeli amator białego szaleństwa złamie rękę, zwichnie kolano albo rozbije głowę osobie trzeciej, ubezpieczyciel pokryje koszty sprzętu, leczenia czy rehabilitacji tej osoby – oczywiście do wysokości sumy gwarancyjnej.

Assistance

Polisa może także obejmować usługę Assistance, która gwarantuje ubezpieczonemu pomoc w nagłych wypadkach. Czynne całą dobę centrum alarmowe, powiadomione o zdarzeniu, organizuje i koordynuje działania związane z zażegnaniem kryzysu. Konsultanci angażują się na wielu polach: kontaktują się z ekipą medyczną opiekującą się ubezpieczonym, informują go o lokalizacji najbliższego szpitala, zapewniają wsparcie w razie kradzieży, a w wymagających tego sytuacjach aranżują pomoc prawnika czy tłumacza.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu

Dodatkową opcją jest możliwość ubezpieczenia sprzętu sportowego na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Polisą są objęte narty i deska snowboardowa, a w niektórych przypadkach także akcesoria dodatkowe: kombinezon, kurtka, kijki czy gogle. Można także osobno ubezpieczyć swój bagaż.

Cena, którą trzeba zapłacić za polisę, nie jest wygórowana: średni koszt zamyka się w granicach kilkunastu złotych dziennie.

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw. Jej oferta obejmuje szeroki zakres ubezpieczeń majątkowych – komunikacyjnych oraz mieszkaniowych. Sieć dystrybucji produktów firmy obejmuje ponad 400 multiagencji, kanały bezpośrednie – internet i telefon oraz bancassurance. Strategia Liberty Direct zakłada osiągnięcie pozycji lidera w zakresie jakości obsługi Klienta. Dzięki dynamicznemu rozwojowi w 2012 roku firma wypracowała 268,7 mln PLN składki brutto osiągając jeden z najwyższych wzrostów na rynku. Liberty Direct jest obecna w Polsce od 6 lat.

www.libertydirect.pl

Liberty Mutual Insurance jest międzynarodową grupą ubezpieczeniową świadczącą kompleksowe usługi w 29 krajach Ameryki, Europy i Azji. Firma działa w Stanach Zjednoczonych od 1912 roku i jest na tamtejszym rynku jedną z największych instytucji ubezpieczeniowych, zajmującą 81 miejsce na liście Fortune 500. Liberty Mutual Insurance oferuje pełną gamę produktów ubezpieczeniowych dla Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Jednym z obszarów działalności biznesowej  Liberty Mutual Insurance są ubezpieczenia komunikacyjne dla Klientów indywidualnych. Od kilkudziesięciu lat grupa prowadzi działalność na rynkach międzynarodowych, w tym również w Europie. Jej produkty dla klientów instytucjonalnych oferowane są niemal na wszystkich rynkach europejskich, natomiast w segmencie Klientów indywidualnych grupa Liberty Mutual Insurance obecna jest w Portugalii, Irlandii, Turcji, Hiszpanii, Polsce, a także w Rosji.

www.libertymutual.com 

PR

No posts found