Jeszcze dalej niż wschód – czyli warszawiacy o postrzeganiu odległości

 

W jaki sposób warszawiacy postrzegają odległości przestrzenne i komunikacyjne pomiędzy stolicą a głównymi polskimi miastami? W ich świadomości ośrodki miejskie położone na zachodzie kraju leżą bliżej Warszawy niż w rzeczywistości. Respondenci potrafią dość dobrze wskazać dystans, jaki dzieli ich od najpopularniejszych krajowych destynacji turystycznych. Znacznie gorzej radzą sobie jednak z oszacowaniem odległości do miejscowości postrzeganych jako mniej atrakcyjne – wynika z najnowszego raportu instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia.

Za kilka dni długi weekend majowy. Wielu warszawiaków spędzi urlop w jednym z polskich miast.
W tym badaniu chcieliśmy się dowiedzieć, jak postrzegają oni odległości w kraju. Które ośrodki miejskie są ich zdanie położone bliżej stolicy, a które leżą od niej daleko. Co o tym decyduje i z jakimi wyobrażeniami warszawiaków na temat odległości do poszczególnych miast powinny zmierzyć się osoby odpowiedzialne za ich promocje”
– mówi dr Adam Czarnecki, Wiceprezes Zarządu ARC Rynek i Opinia.

Zdaniem warszawiaków miasta położone na zachodzie kraju leżą bliżej stolicy niż ma to miejsce w rzeczywistości. Mowa tu o Szczecinie, Gorzowie czy Zielonej Górze. Odwrotnie rzecz ma się z Polską wschodnią. Respondenci deklarują znacznie większy niż na mapie dystans dzielący Warszawę od Suwałk, Białegostoku, Lublina i Rzeszowa.

Różnice w szacowanych odległościach mogą być miarą stosunku emocjonalnego do zachodniej i wschodniej Polski. Wschód, który stereotypowo jawi się jako zacofany i biedny, w konsekwencji jest postrzegany jako leżący dalej, niż w rzeczywistości” – mówi Andrzej Gołoś, Kierownik Zespołu Badawczego w ARC Rynek i Opinia. „Zachód Polski, lepiej skomunikowany ze stolicą, ale też prawdopodobnie utożsamiany z postępem i z tego powodu jakby „bliższy” warszawiakom, wydaje się leżeć bliżej niż faktycznie” – dodaje.

Mieszkańcy Warszawy potrafią dobrze wskazać rzeczywistą odległość do miast, które postrzegają jako atrakcyjne – Gdańska, Wrocławia czy Zakopanego. Znacznie gorzej radzą sobie natomiast z określeniem dystansu od miejsc, które oceniają jako mniej interesujące (Suwałki, Kielce, Katowice, Rzeszów, Białystok). Lokalizacje te zdają się im być bardziej odległe, niż jest to w rzeczywistości.

Według Warszawiaków podróżowanie koleją zajmuje znacznie więcej czasu, niż faktycznie ma to miejsce. Charakterystyczne są jednak łatwo obserwowalne różnice. „Często odwiedzany i oceniany jako atrakcyjny Wrocław jest postrzegany jako „miasto w zasięgu ręki”. Jest to tym bardziej interesujące, ponieważ podróż pociągiem do stolicy Dolnego Śląska zajmuje mniej więcej tyle czasu co do Szczecina. Miasto to, dla wielu respondentów anonimowe, jest jednak postrzegane jako leżące na Antypodach pod względem łatwości dotarcia tam koleją” – dodaje Andrzej Gołoś.

Badanie metodą wywiadów internetowych CAWI (N=500) zrealizowano na grupie dorosłych Warszawiaków w marcu 2010 r mieszkających w stolicy od co najmniej 15 lat.

INFORMACJE O BADANIU:

Badanie metodą wywiadów internetowych CAWI (N=500) zrealizowano na grupie dorosłych Warszawiaków w marcu 2010 r mieszkających w stolicy od co najmniej 15 lat.

Głównym celem badania było ustalenie sposobu postrzegania odległości przestrzennej i komunikacyjnej między Warszawą a głównymi miastami w Polsce w oczach mieszkańców Warszawy.

Internetowy panel konsumencki to największe w Polsce internetowe forum badania opinii publicznej. Został on uruchomiony przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w 2001 roku jako pierwszy tego typu panel w Polsce. Dziś należy do niego już ponad 50 000 zarejestrowanych uczestników. Biorą oni udział w różnych ankietach np.: wypowiadają się na temat nowo powstających produktów, reklam czy marek.

ARC Rynek i Opinia już od 18 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w większości państw europejskich. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości pracy ankieterów PKJPA, a wszystkie badania są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u.

http://www.arc.com.pl/


Źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Odkryj tajemnice Transylwanii – wycieczka objazdowa po krainie Drakuli
Transylwania, serce Rumunii, jest regionem o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i niezliczonych...