JuraPark Krasiejów wśród Cudów Funduszy Europejskich

JuraPark Krasiejów znalazł się wśród laureatów konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” na najlepsze przedsięwzięcia turystyczne współfinansowane ze źródeł unijnych. W plebiscycie, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, otrzymał nagrodę w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”.

JuraPark Krasiejów wybudowano na terenie pokopalnianego wyrobiska, skrywającego największe w Europie cmentarzysko zwierząt triasowych. Ideą jego powstania było stworzenie nowoczesnego obiektu, prezentującego dzieje Ziemi, w szczególności czasy, w których żyły dinozaury. Obecnie jest największym parkiem tematycznym w Europie. Od czerwca 2010 r. odwiedziło go już prawie pół miliona turystów.

Na terenie 40 ha znajduje się ok. 250, stworzonych przez paleoartystów, modeli dinozaurów, ustawionych wzdłuż półtorakilometrowej ścieżki edukacyjnej. Innymi atrakcjami są: Pawilon Paleontologiczny, Multimedialny Tunel Czasu i otwarte w maju Prehistoryczne Oceanarium, które przybliżają zwiedzającym świat sprzed milionów lat.

„Jesteśmy bardzo dumni z nagrody JuraPark jest obiektem turystycznym, w którym udało nam się połączyć zabawę z edukacją. Staramy się w interesujący i przystępny sposób prezentować wiedzę, będącą uzupełnieniem lekcji biologii czy geografii. Uczymy przez zabawę i bawimy ucząc” – mówi kierownik marketingu Monika Pękala.

Krasiejowski park jest najmłodszym z trzech JuraParków, których właścicielem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Delta. Każdy z nich znajduje się na trasie Transeuropejskiego Dinoparku – ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego obejmującego swym zasięgiem sieć stanowisk i terenowych ekspozycji śladów dinozaurów.

W kategorii „Zabytek” zwyciężył projekt „Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce”. W kategorii „Obiekt turystyczny” nagrodzono „Budowę Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie, w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego”. Najlepszym „Produktem promocyjnym” ogłoszono „Kampanię promocyjną Suwalszczyzny jako jednej z marek turystycznych województwa podlaskiego”. Projekt „Budowa tras do narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej” zwyciężył w kategorii „Turystyki aktywnej”. W dziedzinie „Turystyki transgranicznej i międzynarodowej” zwyciężył „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”. Za najlepszą rewitalizację uznano zagospodarowanie Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp.

„Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” to konkurs organizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszy Europejskich, które dotyczą rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Najlepszy sposób na integrację pracowników
Kiedyś żadnemu pracodawcy nie zależało na tym, aby jego pracownicy nawiązywali ze sobą bliższe relacje,...
Ocean Park Władysławowo - nauka i zabawa nad morzem
Idealne zajęcie dla naszych dzieci to takie, które nie tylko sprawia im radość, ale jednocześnie pomaga...
Noc Muzeów z dinozaurami
Zobacz dinozaury w blasku księżyca i podążaj śladami szalonego paleontologa w jedyną taką noc w roku!...