Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Mieszkania
Tyniec Mały
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Kalisz jest jedynym w Polsce miastem o starożytnej metryce, którą wystawił mu grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swej „Geografii” w II w. n.e. W tym roku Najstarsze Miasto w Polsce obchodzi 1850 lat istnienia.
Jednym z wydarzeń upamiętniających tą rocznicę będzie wystawa numizmatyczna na Zamku Królewskim w Warszawie „Od Kalisii do Kalisza. Skarby Doliny Prosny”; otwarcie nastąpi 30 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Koncertowej.
Tematem Wystawy są monety pochodzące z różnych okresów historycznych, znalezione w okolicach Kalisza i świadczące o bardzo starej metryce tego miasta .
Jedną z najstarszych mennic celtyckich z terenów ziem polskich odkryto w Jankowie pod Kaliszem. Badania prowadzone m.in. przez kaliskich archeologów: Leszka Ziąbkę , Adama Kędzierskiego oraz Sławomira Miłka z miejscowej Stacji Archeologicznej PAN potwierdzają, że ta mennica celtycka była ostatnią działającą mennicą na terenie kontynentalnej Europy.
W średniowieczu Kalisz znów przeżywał rozkwit – z tego okresu pochodzi jedna z najstarszych monet polskich – denar Bolesława Chrobrego z wizerunkiem strzały odkryty w Kaliszu-Rajskowie oraz unikatowe denary Sieciecha z jednego z największego depozytów z terenów Polski – Słuszkowa.
Wśród eksponatów nie brakuje także monet arabskich (dirhemy) z IX i X wieku oraz tzw. denarów krzyżowych, które pojawiły się za czasów panowania Mieszka I i pochodziły głównie z Saksonii.
Z XII wieku pochodzi słynna patena kaliska - dar księcia Mieszka III dla klasztoru w Lądzie nad Wartą oraz liczne brakteaty tegoż księcia tj. cienkie, jednostronne monety srebrne.
W XIV wieku kontynuowano rodzime mennictwo kaliskie, co potwierdzają niezwykle rzadkie denary kaliskie Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że w tym czasie tylko niewiele miast miało prawo bić własne monety.
Największym jednak zachowanym skarbem z okolic Kalisza są denary z okresu panowania pierwszych Jagiellonów. W efektownym, glazurowanym naczyniu, zdobionym głowami ludzkimi, znalezionym w Kościelnej Wsi, znajdowało się PONAD 3500 monet!
Kaliskie skarby na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać przez miesiąc: od 30 kwietnia do 30 maja b.r.
Źródło: PR
************
Kwatery w województwie wielkopolskim
Pogoda w województwie wielkopolskim
kalisz Warszawa pogoda w Warszawie noclegi w Kaliszu Zamek Królewski w Kaliszu
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy z niej zmęczeni i zniechęceni, czy też szczęśliwi i głodni następnych przygód. Od butów często zależy, czy w ogóle wrócimy. więcej...
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...