Kierowco, parkuj po ludzku

Myślenice, maj 2011 r. Półtora metra to średnio dwa kroki lub trzy płytki chodnikowe. Kierowcy, którzy parkują swoje samochody na chodniku, właśnie tyle miejsca powinni pozostawić dla pieszych. Często jednak zostaje ono znacznie ograniczone. By zwrócić uwagę na ten ciągle nawracający problem wystartowała akcja „Parkuj po ludzku”. Dzięki niej Ci, którzy do tej pory bezkarnie utrudniali przejście matkom z wózkiem lub osobom niepełnosprawnym mogą zostać namierzeni nie tylko przez Straż Miejską, ale przez każdego przechodnia, dla którego na chodniku wg przepisów zabrakło miejsca.

Zasady zatrzymania i postoju pojazdów na chodnikach reguluje art. 47* prawa o ruchu drogowym. Został on stworzony, by chronić pieszych i dać im minimum komfortu w poruszaniu się po chodniku.  „Proszę pomyśleć o osobach poruszających się na wózkach, o rodzicach z wózkami dziecięcymi, o osobach idących o kulach, o niewidomych z laską lub psem przewodnikiem. Często omijają auta wychodząc na jezdnię, gdyż nie chcą ryzykować urwaniem lusterka, porysowaniem samochodu lub po prostu nie mają miejsca, by przejść” – mówi Tomasz Burkat Komendant Myślenickiej Straży Miejskiej.

Od marca b.r. Straż Miejska interweniowała już 372 razy wobec kierowców naruszających warunek dopuszczalności zatrzymania pojazdu. Wystawiono 182 mandaty karne, na łączną sumę 19.500 zł i założono 55 blokad, z czego 2 pojazdy odholowano.  Teraz we wspólną akcję Straży Miejskiej, Urzędu Miasta, portalu miasto-info.pl i Gazety Myślenickiej będą mogli włączyć się również przechodnie.

Jak dołączyć do akcji?

Wystarczy dobre oko, aparat fotograficzny lub telefon komórkowy i łącze z Internetem. Nieludzkiego kierowcę można ukarać na kilka sposobów. Robiąc zdjęcie i wysyłając je na adres mailowy Straży Miejskiej sm@myslenice.pl, wkładając za wycieraczkę fiszkę, a także zgłaszając sprawę telefonicznie. Mocno wierzymy w to, że można zmienić mentalność zmotoryzowanych, dlatego już dziś zwracamy się z apelem do kierowców, by pamiętali również o innych użytkownikach ruchu, a szczególnie tych poruszających się po chodniku – mówi Tomasz Burkat.

Zdjęcia nadesłane przez internautów zostaną opublikowane w galerii na stronie www.myslenice.pl. Również i tam oraz na Facebooku na profilu Miasta i Gminy Myślenice do pobrania będą fiszki. Od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 – 22.00 Straż Miejska czeka na zgłoszenia od mieszkańców, którzy chcą mieć realny wpływ na poprawę sytuacji związanej z tamowaniem ruchu pieszych na chodnikach. Interwencje można zgłaszać dzwoniąc pod numer tel. 12 639 23 23 , kom  609 600 003 lub wysyłając e-mail sm@myslenice.pl

*

Art. 47 prawa o ruchu drogowym z 20.06.1997 (Dz. U. 58 z 2003r. poz. 515 – tekst jednolity). Przepis ten dopuszcza zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t. Spełnione muszą być jednak następujące warunki:

  • na odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
  • szerokość pozostawionego dla pieszych chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
  • pojazd zaparkowany na chodniku przednią osią nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Przepis dopuszcza także, pod warunkiem zachowania minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych, zatrzymanie lub postój przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Pozostałe pojazdy nie przekraczające masy 2,5 t. mogą być umieszczone w całości na chodniku tylko w miejscach wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi.

 

Warto przy okazji przypomnieć kilka ważnych zakazów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdu na chodniku. Należy pamiętać, że zabronione jest zatrzymanie:

  •  
    • w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd,
    • w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek,
  • oraz postój:
    • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej,
    • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu.

Źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...