Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Mieszkania
Tyniec Mały
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Gmina Klucze to raj dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Okoliczne skałki zachęcają do wspinaczki, a malownicze krajobrazy do przejażdżek rowerowych. Jednak najbardziej znanym miejscem w okolicy jest jedyna w Europie pustynia. Dziś zaniedbana, już niedługo ma szanse stać się wizytówką regionu i nie lada atrakcją dla turystów.
Gmina Klucze, urocza miejscowość położona jest w powiecie olkuskim, w zachodniej części województwa małopolskiego, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. O malowniczości tutejszego krajobrazu przesądza położenie w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Na krajobrazem górują sporej wielkości wapienne skały – ostańce.
Weekendowy wypoczynek
-Wizytówką gminy Klucze jest charakterystyczny krajobraz jurajski, który co chwilę się zmienia. Podróżując po okolicy raz mamy przed oczami piękne lasy, raz łąki i naturalne zbiorniki wodne – mówi Joanna Smentek, kierownik referatu Spraw Społecznych i Promocji gminy.
Klucze to miejscowość typowo weekendowo – przejazdowa. - Turyści raczej nie zatrzymują się tu na dłużej, choć na terenie gminy mamy oczywiście gospodarstwa agroturystyczne – dodaje Joanna Smentek.
Przez Klucze biegnie rowerowy i pieszy Szlak Orlich Gniazd oraz kilka lokalnych tras turystycznych, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Maryjny, na którym leży Sanktuarium w Jaroszowcu oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Sporo tu pomników przyrody i punktów widokowych chętnie odwiedzanych przez pieszych i rowerzystów.
- To bardzo atrakcyjne miejsce dla aktywnych turystów: spacerowiczów, rowerzystów, osób wspinających się po skałkach. Klucze to również doskonała okolica na wypoczynek dla całej rodziny – podkreśla Joanna Smentek.
Co zostało z piasku?
Pustynia Błędowska jest najbardziej znanym miejscem w gminie Klucze. To jedyne tego typu miejsce w Europie.
„Jej powstanie wiąże się z intensywną działalnością gospodarczą człowieka w XIII wieku, kiedy rozwijało się tu górnictwo srebra i hutnictwo. Wówczas zapotrzebowanie na drewno wymusiły masowe wycinki drzew na tym terenie. Ogołocona z lasu ziemia szybko odsłoniła nagromadzone polodowcowe luźne piaski, dając początek procesom przyrodniczym charakterystycznym dla prawdziwych pustyni”- czytamy o historii pustyni na oficjalnej stronie gminy. Współczesny obraz tego miejsca jest nieco inny, niż ten z przedwojennych opisów. Ci, którzy wyobrażają sobie bezkresne morze piasku mogą się rozczarować. Odsłonięte, piaszczyste obszary pustyni można zobaczyć tylko w niewielkiej części od strony Kluczy i w pobliżu miejscowości Chechło. Najlepiej z punktów widokowych: „Czubatka” w Kluczach i „Dąbrówka” w Chechle. „Czubatka” to miejsce lubiane przez początkujących paralotniarzy. W okolicy znajdują się ruiny punktu dowodzenia wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej. Północna część Pustyni Błędowskiej to teren wojskowy. Południowa część pustyni formalnie jest chroniona w ramach użytku ekologicznego.
Szansa na rekultywację pustyni
- Jesteśmy jednoznacznie kojarzeni z pustynią ale trzeba pamiętać, że to miejsce nie jest we władaniu gminy. Turyści często mają do nas pretensje, o to że Pustynia Błędowska jest niezagospodarowana, rozjeżdżana przez jeepy. Tymczasem pani wójt od lat podejmuje różne działania, żeby to zmienić – podkreśla Joanna Smentek.
Wszystko wskazuje na to, że sytuacja może zmienić się na lepsze. Gmina po wielu latach starań otrzyma wsparcie z funduszy unijnych na rekultywację pustyni w ramach programu „Life+”. Koszt inwestycji szacowany jest na 9 mln zł, z czego 50 proc. pokryje dotacja z UE, a kolejne 45 proc. przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Za pozyskane środki chcemy zbudować ostoje przyrodnicze. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja na terenie pustyni. Dostaliśmy również zgodę od wojska na zrealizowanie tego projektu – wyjaśnia Smentek.
Za pieniądze z UE gmina zadba o bezpieczeństwo i ekosystem pustyni. Ponieważ wcześniej pełniła ona funkcję poligonu, specjaliści sprawdzą czy nie ma na jej terenie pozostałości niewybuchów. Kolejnym etapem rewitalizacji będzie wycinka sztucznie posadzonych na pustyni wierzb i innych roślin. Murawy rosnące na wydmach zostaną objęte ochroną, a na terenie pustyni zostaną wyznaczone ścieżki dydaktyczne. W ramach projektu ma powstać również w Kluczach Pustynne Centrum Informacji.
Joanna Jałowiec
Ciekawostki na temat Pustyni Błędowskiej
• W latach 20-tych XX w., kiedy wydmy zajmowały większy niż obecnie obszar, na pustyni odnotowywano fatamorgany. Zjawisko mirażu opisał w 1924 roku w czasopiśmie „Kosmos” znany botanik prof. Kazimierz Piech,.
• Na pustyni i w jej okolicy rośnie wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin: dziewięćsił bezłodygowy, konwalia majowa, lilia złotogłów (w dolinie Białej Przemszy). Na korzeniach czerwca trwałego żyje czerwc polski. To owad hodowany masowo w XV i XVI w. w celu pozyskania czerwonego barwnika do tkanin. Polska była wówczas głównym źródłem zaopatrzenia Europy w ten barwnik.
• Według legendy Pustynia Błędowska powstała przez nieuwagę diabła. Według podań ludowych, zuchwałość górników olkuskich, którzy w poszukiwaniu złóż srebra i ołowiu, kopali coraz głębiej, rozzłościła diabły. Te postanowiły zasypać kopalnie piaskiem znad Morza Bałtyckiego. Diabeł szybując z ogromnym workiem piachu na plecach zahaczył o wieżę kościelną na kluczewskim wzgórzu i rozdarł worek. Piasek rozsypał się na okoliczne pola, zamiast nad olkuskimi kopalniami.
• Teren Pustyni Błędowskiej był używany jako poligon. Dziś odbywają się tu jedynie skoki spadochronowe. W 1999 roku pustynia była miejscem manewrów wojsk NATO.
www.turystykamalopolska.pl
Źródło: PR
turystyka małopolska atrakcje turystyczne Turystyka małopolska szkoła turystyczna
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...