Kolorowe, tropikalne motyle na wystawie w muzeum w Radomiu

Ponad 600 tropikalnych owadów, w większości kolorowych motyli z Azji południowo-wschodniej, można zobaczyć od niedzieli na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród prezentowanych okazów jest też największy nocny motyl świata.

Wystawa ukazuje niezwykle barwny i egzotyczny świat owadów tropikalnych. Jak powiedział PAP komisarz wystawy Marek Słupek, ekspozycję tworzą wypreparowane okazy z trzech krain zoogeograficznych: etiopskiej, orientalnej i neotropikalnej.

Motyle reprezentujące faunę orientalną pochodzą z Azji południowo-wschodniej, m.in. z Wysp Sundajskich: Jawy, Borneo, Sumatry. Dużą grupą prezentowanych motyli stanowią okazy pochodzące z Peru. Część pokazywanych owadów żyła wcześniej w Afryce, Australii i Nowej Gwinei.

Wśród prezentowanych okazów jest największy nocny motyl świata Pawica atlas (Attacus atlas), który w naturze występuje w Azji południowo-wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji. Jego skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm kw. przy rozpiętości 25-30 cm. Rysunek skrzydeł przypomina – prawdopodobnie dla zmylenia i odstraszenia napastników – głowę węża.

Osobną grupę owadów pokazywanych na wystawie stanowią południowoamerykańskie motyle dzienne z rodzaju morpho, które charakteryzują się połyskującymi, lazurowymi skrzydłami.

Na wystawie można także zobaczyć inne owady, np. pluskwiaka Fulgora laternaria. Ma on specyficzny wyrostek w części głowowej, przypominając orzeszek arachidowy lub jeszcze bardziej – głowę aligatora, z zaznaczonymi ciemnym pigmentem oczami. Według komisarza wystawy, w krajach Ameryki Południowej panuje przekonanie, że osoba, która zostanie ukąszona przez tego owada, powinna w ciągu 24 godzin odbyć stosunek seksualny, w przeciwnym razie umrze. W rzeczywistości owad ten jest zupełnie nieszkodliwy i nikogo nie gryzie.

Prezentowane owady pochodzą w większości z kolekcji własnej radomskiego muzeum. Część prezentowanych okazów wypożyczono z Muzeum Diecezjalnego w Płocku oraz od kolekcjonerów prywatnych. Wystawa czynna będzie do końca czerwca.

PAP – Nauka w Polsce

ilp/ ls/ tot/bsz

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Najsmaczniejsza ulica w Hongkongu
Hongkong jawi się pod wieloma względami jako idealne połącznie Azji i Europy. Dotyczy to także sfery...