Krynica Zdrój- beskidzkie uzdrowisko

Krynica, uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim, od ponad stulecia przyciąga osoby spragnione wypoczynku i relaksu. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk Beskidów. Przyciąga licznymi źródłami mineralnymi, wspaniałym otoczeniem i atrakcjami, przygotowanymi z myślą o odwiedzających. Stosunkowo dobrze rozbudowana infrastruktura sprawia, że noclegi w Krynicy można znaleźć przez okrągły rok w bardzo zróżnicowanych cenach, oferujących różnorodny standard.

Krynica

Stare Łazienki Mineralne są najbardziej charakterystyczną budowlą dawnej Krynicy. Kiedy je budowano, stanowiły one jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Budynek wykonany z drewna został otynkowany. Posiadał boczne ryzality i ozdobne belwederki, a we wnętrzu oferował 72 pokoje łaziebne. Wyposażone one były w 82 wanny, znajdował się tu 6 kabin borowinowych, a także po 2 kabiny natryskowe, parowe i „faliste”. Na piętrze dla gości przeznaczono 17 pokoi mieszkalnych oraz dużą salę balową. Niezwykle nowoczesnym na owe czasy było podgrzewanie wody mineralnej w wannach o podwójnym dnie za pomocą pary dostarczanej rurami z kotłowni.

Kawałek stoi Pijalnia Główna, obiekt o stalowej konstrukcji, obudowana płytami aluminiowymi i całkowicie przeszklony. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 19 lipca 1971 r. Niestety, wiązało się to z wyburzeniem stuletniej Starej Pijalni.

Do Pijalni doprowadzone są wody zdroju Głównego”, „Zuber”, „Tadeusza”, „Jana” oraz „Słotwinki“. Wewnątrz budynku urządzony został ogród zimowy. Można tu podziwiać okazy palm, rzadkich krzewów i roślin ozdobnych. W Pijalni odbywają się kongresy i targi, urządzane są wystawy. Mieści się tu sala koncertowa o 350 miejscach — przez pięć dni w tygodniu daje w niej koncerty orkiestra zdrojowa.

Po drugiej stronie Pijalni Głównej znajduje się Stary Dom Zdrojowy. Pierwotnie nosił nazwę Dworca Zdrojowego. Został wybudowany w 1889 r. według projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego. W latach 1810-1889 znajdował się w tym miejscu dom „Pod Barankiem”, który był miejscem zabaw i zebrań towarzyskich oraz przedstawień teatralnych i koncertów.

Stary Dom Zdrojowy zachwyca stylowymi wnętrzami, zwłaszcza Sala Balowa, w której odbywają się koncerty, recitale, bale i bankiety. W północnym skrzydle budynku mieści się pijalnia wody mineralnej „Mieczysław”. W Starym Domu Zdrojowym gościli nim m.in. marszałek Józef Piłsudski, Władysław Reymont, malarz Leon Wyczółkowski, aktorka Jadwiga Smosarska.

Muszla Koncertowa, zlokalizowana obok Pijalni Głównej, to miejsce, gdzie w lecie, o ile pozwala na to pogoda, występuje orkiestra zdrojowa. Tradycja tych koncertów sięga połowy ubiegłego wieku, kiedy przed kuracjuszami popisywała się kapela górników solnych z Bochni. Na froncie muszli tablica ku czci Jana Kiepury. Śpiewak Krynicę upodobał sobie szczególnie i pozostało tu po nim wiele pamiątek. Wymienić należy przede wszystkim „Patrię” — najwytworniejszy hotel Krynicy z początku lat trzydziestych, który był własnością artysty. Gmach został zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego, a budowę nadzorował inż. Zygmunt Protasewicz. Swoistym hołdem dla Kiepury jest odbywający się nieprzerwanie od 1967r. Festiwal im. Jana Kiepury, który rokrocznie gromadzi w Krynicy miłośników muzyki.

Za muszlą położony jest Nowy Dom Zdrojowy, wybudowany w 1939 roku według projektu Witolda Minkiewicza. Na dole znajduje się jadalnia sanatoryjna oraz placówki handlowe i usługowe.

Wzdłuż Bulwarów Dietla, po drugiej stronie Kryniczanki rozciąga się sznur starych, drewnianych domów, który daje wyobrażenie o wyglądzie Krynicy przed stu laty. Otwiera go położona nieco na uboczu willa „Romanówka”, mieszcząca otwarte w grudniu 1994 r. Muzeum Nikifora.

Spędzanie wolnego czasu zimą
Zimą najczęściej wyjeżdża się w góry ? jest to fakt niezaprzeczalny. Statystyki pokazują, że każda osoba,...
Ferie zimowe z dziećmi - gdzie warto pojechać?
Wbrew pozorom nie jest łatwo wybrać miejsce na zimowe wakacje z dziećmi. Musimy brać pod uwagę nie tylko...
Koral Małopolski przyozdobi Polskę
Koral Małopolski rusza na podbój serc Polaków i gości z zagranicy. Od 2 do 7 sierpnia niezwykłych rozmiarów...