Lubuskie Trójmiasto

Lubuskie Trójmiasto, to termin określający stowarzyszenie gmin, do którego należą trzy miasta województwa lubuskiego – Zielona Góra, Nowa Sól oraz Sulechów. Prawnie funkcjonuje od czerwca 2006, jednak współpraca miast nawiązana została już w roku 2004. Współdziałanie tych miejscowości opiera się na wzajemnym wspieraniu rozwoju lokalnego i regionalnego oraz obronie wspólnych interesów na wielu płaszczyznach. Wzajemna promocja, dbałość o środowisko, wdrażanie idei ekologicznych, inwestycje w sektor turystyki i sportu, współpraca gospodarcza oraz mnóstwo innych, to założenia, które realizowane są dzięki temu układowi.

Główny ośrodek i zarazem miejsce siedziby Lubuskiego Trójmiasta stanowi Zielona Góra. To miasto zabytkowe, o ciekawej historii, niezwykłej architekturze i kulturalnym atrakcjom. Do miasta szczególnie przyjechać warto na początku września. Wtedy to z okazji corocznego Winobrania wszyscy bawią się na koncertach, happeningach, biorą udział w jarmarkach oraz degustacji różnych gatunków win. Całe miasto słynące niegdyś z uprawy winorośli (2 tysiące winnic!) i produkcji wina, zmienia się w dużą imprezę uliczną. Imprezami towarzyszącymi Winobraniu są Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny oraz Festiwal Smyczkowy. Innymi ważnymi wydarzeniami w zielonogórskim kalendarzu są Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Kabaretu, Lato Muz Wszelakich oraz Międzynarodowe Spotkania Muzyczne “Wschód – Zachód”.

Co zwiedzić będąc w mieście? Na pewno najstarszy architektoniczny zabytek Zielonej Góry, czyli Katedrę św. Jadwigi, a także Wieżę Łazienną, modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i Kościół Najświętszego Zbawiciela. Przespacerujmy się po Starym Rynku oraz zajrzyjmy do Domku Winiarza w Parku Winnym oraz palmiarni słynącej z największej w Polce palmy. Zielona Góra posiada także duże zaplecze muzealne. Największe, to Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którego skład wchodzą: Muzeum Wina, Muzeum Miasta Zielona Góra oraz Muzeum Dawnych Tortur. Warto zajrzeć do tych miejsc.

Jedźmy też do Nowej Soli – średniowiecznej osady warzelników solnych. Tam na kanale Odry zobaczyć można jedyny taki w Polsce zwodzony most z 1927 roku. Jego wyjątkowość polega na tym, że stalowa konstrukcja podnoszona jest pionowo w górę. Po kilkuletnim zamknięciu, a następnie gruntownym remoncie w latach 90 most czynny jest do dnia dzisiejszego.

Czas na Sulechów. To malutkie, niespełna 20 – tysięczne miasteczko do odwiedzin zachęca licznymi zabytkami. Barokowa Brama Krośnieńska wraz z dobrze zachowanymi fragmentami murów miejskich są obiektem zainteresowania wielu turystów. Zbór Kalwiński, kościoły Podwyższenia Świętego Krzyża, Świętego Stanisława Kostki oraz Najświętszej Maryi Panny są najważniejszymi obiektami miasta.

Pełni wrażeń, z licznymi fotografiami zabytków i przepełnieni historycznymi ciekawostkami, opuszczamy Lubuskie Trójmiasto. Gdzie spotkamy się następnym razem? Los zdecyduje… Do zobaczenia na trasie!

Anna Kędzierska

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...