Magiczny Kraków

Najlepszy rynek świata”(według rankingu Project for Public Spaces) zdobią Sukiennice (oddział Muzeum Narodowego), kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i samotna wieża po nieistniejącym już ratuszu. Każda kamienica zwraca uwagę architektonicznymi detalami. Pod pomnikiem Mickiewicza handlują krakowskie kwiaciarki, a krakowskie gołębie czekają na ziarna zboża. We wschodniej części dawnego placu targowego przezroczysta płyta przykrywa stanowiska archeologiczne. Gdy zejdziemy w dół, możemy dokładnie obejrzeć podziemny Kraków – mury i trakty miasta przed lokacją w 1257 r.

KrakówZ Rynku ul. Grodzką i Kanoniczą można dostać się na Wawel, siedzibę polskich królów – za życia i po śmierci. Do oglądania tu zatem wiele, do zwiedzania – królewskie komnaty na zamku i królewskie grobowce w krypcie katedry.

Z wzgórza wawelskiego prowadzi trasa do dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa, dziś opanowanej przez artystów. Kazimierz, pokazany przez Spielberga w „Liście Schindlera”, po rewitalizacji odzyskał oblicze niegdyś odrębnego, żydowskiego miasta. W synagogach mieszczą się galerie i muzea, małe sklepiki i warsztaty rzemieślnicze, kawiarenki i puby znalazły lokum w wąskich, pożydowskich kamieniczkach. Mają tu miejsce targi staroci na placu Nowym oraz ciekawe wydarzenia kulturalne. Największa impreza – Festiwal Kultury Żydowskiej – przypomina o dawnych mieszkańcach Kazimierza.

W budynku dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych należącej niegdyś do Oskara Schindlera – Niemca, który ratował krakowskich Żydów od zagłady – zorganizowano oddział Muzeum Historycznego (ul. Lipowa 4). Wystawa stała poświęcona jest latom okupacji w Krakowie. Zbudowany obok postmodernistyczny budynek (projektu Claudia Nardiego) przeznaczono na Muzeum Sztuki Współczesnej.

No posts found