Mała polska Toskania

Polacy coraz chętniej piją wino. Nie jest już ono podawane wyłącznie w trakcie uroczystych okazji, ale zaczyna gościć regularnie na rodzimych stołach jako dodatek do codziennych posiłków. Wraz z odradzaniem się tradycji winiarskich w naszym kraju i szerzenie się kultury picia wina Polacy zgłębiają tajniki tego szlachetnego trunku. Enoturystyka w Polsce jeszcze raczkuje, ale już pojawiają się miejsca, w których można odkryć tajemnice uprawy winorośli i powstawania napoju bogów. Jednym z nich jest położony w województwie lubuskim Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort.

Włochy, Francja, Chile, Hiszpania – to najczęstsze kierunki wypraw miłośników wina, którzy chcą poznać warunki jego produkcji, posmakować jego różnorodnych odmian, jak również zgłębić tajniki uprawy winorośli. Żeby tego doświadczyć nie trzeba jednak jechać tak daleko. Wystarczy wybrać się w podróż po jedynej w Polsce trasie enoturystycznej – lubuskim Szlaku Wina i Miodu. W trakcie pokonywania 304 km, na zwiedzających czekają winnice, winiarskie muzea (w Zielonej Górze i Ochli), a także miejsca, w których można spróbować winnych i miodowych specjałów regionu.

Jednym z najpiękniejszych punktów na Szlaku Wina i Miodu jest Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort. To tu można zatrzymać się na dłużej, korzystając z bogatej oferty noclegowej i rekreacyjnej. Pałac stanowi nie tylko doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pozostałych atrakcji regionu, ale sam w sobie oferuje moc propozycji spędzenia ciekawych chwil przy poznawaniu tajemnic wina. Znajdująca się tu winnica, trzecia co do wielkości w Polsce i największa w województwie lubuskim, to serce pałacowego kompleksu. Pierwsze krzewy pojawiły się w niej jesienią 2004 r., a później sukcesywnie dosadzano rośliny, aby w 2007 r. uzyskać obecny obszar nasadzeń. Winnica wznosi się ponad otaczający ją obszar i wraz z jeziorem, okolicznymi lasami oraz łąkami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz. Tutejszy mikroklimat sprzyja uprawie winorośli, o czym świadczą stare, przedwojenne krzewy występujące w wielu okolicznych domostwach. Zimy w Mierzęcinie są łagodne, a lata słoneczne i suche, dzięki czemu krzewy obradzają w dorodne i soczyste owoce. Obecnie uprawianych jest tu 19 szczepów, głównie odmiany winorośli białych: Pinot Gris, Kernling, Riesling, Gewurztraminer i Chardonnay oraz czerwonych: Pinot Noir, Rondo i Regent. Wycieczki po winnicy doskonale uzupełniają organizowane na życzenie Gości degustacje i warsztaty. Dzięki nim pasjonaci wina poznają jego odmiany, odkrywają bukiety i uczą się dobierać odpowiednie wino do potraw, tak by wzajemnie się uzupełniały i podkreślały swoje walory. Wszystko to pod okiem dyplomowanego enologa – Piotra Stopczyńskiego, który swoją karierę rozpoczynał w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim pracował w znanych amerykańskich winnicach, między innymi w Charles Krugu, Domanie Chandon, Napa Wine Company, Waterestone Winery oraz Diamond Oaks Winery.

Wino nie tylko w butelce

W Pałacu Mierzęcin Wellness & Wine Resort winogrona są przeznaczane nie tylko do produkcji wina, ale również stanowią kwintesencję zabiegów winoterapii w Grape Spa. Zbawienne działanie owoców winorośli i ich przetworów na zdrowie, urodę i samopoczucie człowieka znane jest już od starożytności. Z winnych zabiegów korzystała m. in. królowa Kleopatra, a Hipokrates polecał je jako środek obniżający gorączkę. Peelingi na bazie pestek winogron doskonale oczyszczają skórę i ścierają martwy naskórek. Maski również pozwalają na korzystanie z wielu dobrodziejstw wina i owoców winorośli. Aplikowane na twarz redukują zmarszczki, nadają cerze miękkość i przywracają jej naturalną świeżość. Z kolei produkty przeznaczone do pielęgnacji ciała skutecznie redukują nadmierną tkankę tłuszczową, eliminują toksyny i poprawiają metabolizm. Sekretem młodości zawartym w winie i winogronach są występujące w nich polifenole. Doskonale radzą sobie w walce z wolnymi rodnikami, hamując proces starzenia się skóry. Swoje korzystne działanie winoterapia zawdzięcza także mikroelementom (m. in. żelazo, miedź, cynk, mangan) oraz makroelementom (m. in. wapń, magnez, sód, potas i fosfor). Owoce winorośli i wino są prawdziwą skarbnicą witamin. Zawierają m. in. witaminy z grupy B, które uelastyczniają skórę, zapobiegają nadmiernej utracie przez nią wody i pomagają walczyć z takimi problemami jak trądzik czy zaczerwienia. Unikalne właściwości odmładzające polifenoli są w przypadku winogron wzmacniane przez witaminę E, od lat uznawaną za witaminę młodości.

Pałacowa historia

Chociaż winogrona i wino to wyróżnik mierzęcińskiego kompleksu nie sposób zapomnieć o samym pałacu, starannie odrestaurowanym przez dzisiejszego właściciela – firmę NOVOL z podpoznańskich Komornik. Pałac Mierzęcin zbudowano w latach 1861-1863, a jego architektura oraz otoczenie stanowi klasyczny przykład rezydencji romantycznej, wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego. Początkowo pełnił rolę siedziby rodu von Waldow – ówczesnych właścicieli wsi Mierzęcin. Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie. Po jego zakończeniu majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Z chwilą utworzenia Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mierzęcinie w 1959 r. wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. Po opuszczeniu budynku w 1991 r. rozpoczął się najgorszy okres dla obiektu. Zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności. W latach 1999-2001 gmach pałacu poddano gruntownej renowacji – wymieniono dach i całą stolarkę, a w ponad 80 proc. zmieniono stropy z drewnianych na ceramiczne. Przeprowadzono również prace izolacyjne, tynkarskie i sztukatorskie. Pomieszczenia znajdujące się na parterze pałacu zostały odrestaurowane i umeblowane antykami, tak by odtworzyć klimat dawnej rezydencji. Ogrom włożonego w odnowienie kompleksu wysiłku najlepiej widać na zdjęciach sprzed remontu, znajdujących się w Sali Historycznej pałacu. Renowacji podlegały również tereny parkowe wokół Pałacu Mierzęcin. Prace rewaloryzacyjne podjęte po 1998 r. doprowadziły do powstania ogrodu japońskiego z okazałym stawem oraz parku w stylu angielskim. Wyremontowano także budynki dawnego folwarku, w których dzisiaj znajdują się pokoje gościnne, restauracja Destylarnia, Grape Spa, piwniczka winna, a także stajnia. Początkowo kompleks służył jako ośrodek wypoczynkowy dla pracowników firmy NOVOL, dziś jest dostępny dla każdej osoby poszukującej niezapomnianych chwil wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Obok wina

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort obok winnych atrakcji oferuje również możliwość aktywnego spędzenia czasu. Okolice kompleksu to jedne z najatrakcyjniejszych obszarów Polski zachodniej. Na terenie tej bogatej w lasy, jeziora i rzeki krainy znajduje się ponad 700 zbiorników wodnych. Sąsiedztwo Drawieńskiego Parku Narodowego gwarantuje możliwość codziennego obcowania z przyrodą. To doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe oraz piesze, a także konne. Na terenie ośrodka znajduje się stadnina koni, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można rozpocząć naukę jazdy, szkolić swoje umiejętności lub odbyć podróż bryczką po malowniczej okolicy. Odbywają się tu również imprezy jeździeckie od profesjonalnych zawodów w ujeżdżaniu przez gonitwy św. Huberta aż po cyklicznie odbywające się Święto Konia, podczas którego na odwiedzających czekają liczne konne atrakcje. Amatorom sportu można również polecić rozegranie meczu tenisowego na jednym z kortów w pobliżu pałacu, spływ kajakowy po rzece Drawie, popularne zajęcia z Nordic Walking lub skorzystanie z czterech pełnowymiarowych torów do gry w kręgle.

Godna polecenia jest również pałacowa kuchnia. Szef Kuchni Pałacu Mierzęcin, Dawid Łagowski, sięga do tradycji staropolskiej i regionalnej, wzbogacając rodzime dania o własną, niepowtarzalną interpretację. Chętnie korzysta z hojności otaczającej Pałac Mierzęcin natury, dzięki czemu dania przez niego przygotowane obfitują w sezonowe owoce i warzywa, zioła z pałacowego ogrodu, ryby z okolicznych jezior i dary pobliskich lasów – dziczyznę i grzyby. Obok rodzimych potraw, specjalnością Szefa Kuchni jest kuchnia wellness oraz dania z winogronami.

Polska winna

Rosnąca popularność wina w naszym kraju pozwala wierzyć, że już niedługo Polacy docenią zarówno jego przyjemne walory smakowe, jak również niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Już dziś chętnie korzystają z ofert kursów sommelierskich i sięgają po literaturę specjalistyczną. To zainteresowanie powoli zaczyna przekładać się również na coraz ciekawsze propozycje producentów polskich win, importerów zagranicznych trunków, sklepów i właścicieli winnic. Kwitnąć zaczyna enoturystyka i już dziś miłośnicy „napoju bogów” mogą spędzić swój urlop w poszukiwaniu winnych skarbów naszego kraju.

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...