Mieszkania
Tyniec Mały
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
„Małopolska Trasa Smakoszy. Przewodnik po karczmach regionalnych Małopolski” to najnowsze wydawnictwo Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Wydawnictwo powstało przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej.
Temat trasy smakoszy potraktowany został w tej publikacji bardzo szeroko. Część pierwsza, poświęcona historii karczm, jest bogato ilustrowana materiałem archiwalnym. Dzięki współpracy z Muzeum Etnograficznym miasta Krakowa oraz Muzeum Historycznym miasta Krakowa udało się stworzyć ładny, wysmakowany album, utrzymany w stylu etno-dizajnu.
We wstępie do książki czytamy: Zapraszamy na wędrówkę po karczmach regionalnych Małopolski. Zanim jednak zanurzycie łyżkę w misce strawy i podniesiecie ją do ust, zadumajcie się nad przeszłością, wsłuchajcie się w niegdysiejszy gwar, skrzypienie kół na gościńcu, brzęk miedzianych garnców. Pomyślcie o tych, którzy przed laty tu biesiadowali i których historie wpisane są w „trasy smakoszy”.
Czytelnik zapozna się ze stroną etnograficzną zagadnienia oraz dziejami istniejących i nieistniejących już słynnych karczm regionu. Nawiązuje też do licznych odniesień „ przybytków karczmianych uciech” w literaturze, filmie i poezją śpiewanej.
Druga część to przewodnik po regionie, prowadzący szlakiem ciekawych karczm i atrakcji turystycznych, leżących przy uczęszczanych przez turystów drogach. Zachęca do odwiedzenia miejsc, które klimatem, jakością obsługi, wystrojem wnętrza, a przede wszystkim kuchnia regionalną tworzą wizerunek Małopolski jako krainy sytości i obfitości dań smakowitych.
Takie karczmy, jak „ Antolka”, „Rzym”, „Siwy Dym”, „Bartna Chata”, „Regietów” czy „Sywor”, reprezentują różne zakątki regionu, style i specjalności. Lista rekomendowanych restauracji regionalnych, znajdująca się na końcu książki, pozwoli zaplanować własne trasy, smakowicie okraszone atrakcjami turystycznymi Małopolski – czytamy dalej.
Kuchnia regionalna to najbardziej autonomiczna cecha regionu, łącznie z gwarą, obrzędem, wytworami kultury materialnej stanowi o wartości przekazu. Określa tożsamość mieszkańców, utwierdza ich przywiązanie do tradycji, wyznacza wzajemne relacje teraźniejszości z przeszłością. Bywa tez sygnałem na zewnątrz, zapewnieniem o stabilności etycznej i estetycznej, bo czymże jest kuchnia, jak nie zbiorem upodobań, zachowań, przywiązania do wzorów odziedziczonych przez pokolenia. Jej atrakcyjność dla mieszkańców przekłada się na atrakcyjność dla przybyszy. Turyści odwiedzający region, w atrakcyjnych wnętrzach karczm, goszczeni są i zachęcani do poznania zmysłowych walorów kuchni jako części tradycji loklanych, atmosfery, aury regionu, tego co nazywamy genius loci.
Województwo Małopolskie ma bardzo wiele do zaoferowania w zakresie potraw i smaków odróżniających je od innych regionów Polski i Europy. Z drugiej strony istnieje na świecie bardzo duży sektor turystyki kulinarnej tzw. gourmet travels i nie brakuje amatorów , którzy są gotowi przemierzyć całe połacie ziemi dla nowych doświadczeń kulinarnych. Kolejnym krokiem do rozpowszechniania wartości kuchni regionalnej powinno być zbliżenie ich do wymiaru komercyjnego, czyli stworzenie oferty turystycznej w oparciu o małopolskie smaki.
Dalsze kroki na drodze promocji regionalnej trasy smakoszy to powstająca podstrona internetowa Małopolskiej Organizacji Turystycznej www.mot.krakow.pl/trasasmakoszy, utworzono też specjalny kanał filmowy dla Internautów, www.youtube.com/trasasmakoszy, gdzie można dołączać własne nagrania z małopolskich karczm.
Elżbieta Tomczyk-Miczka
Źródło: PR
www.turystykamalopolska.pl
turystyka małopolska atrakcje turystyczne Turystyka małopolska szkoła turystyczna
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...