Marginesy sztuki w centrum Poznania

Poznań z powodzeniem dąży do tytułu kulturalnej stolicy Polski. Trwające od 23 września do końca października 7. Biennale Fotografii „Marginesy?” okazało się ogromnym sukcesem. W tym czasie miasto odwiedziła międzynarodowa śmietanka artystów, prezentując swoją twórczość. Goście Biennale mieli niepowtarzalną okazję do bezpośredniego kontaktu z aktywnymi działaczami kulturalnymi, animatorami oraz wybitnymi twórcami.

Co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie marginesem życia społecznego i artystycznego? A co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy 7. edycji Biennale Fotografii „Marginesy?”. Podczas trwającego miesiąc pokazu najwięcej gości przyjęła poznańska Galeria Miejska Arsenał. Odbyło się tam m.in. spotkanie z wybitnym twórcą fotografii polskiej, Lechem Lechowiczem, wykładowcą między innymi Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który przez dziewiętnaście lat był kustoszem w Dziale Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Artysta przyjechał do Poznania, aby opowiedzieć o niezwykłym przedsięwzięciu – „The History of 20th Century Photography. 1900-1938” – dwutomowym albumie poświęconym historii fotografii trzydziestu czterech państw europejskich. Lechowicz wybierał fotografie wchodzące do części polskiej albumu.

Poznań gościł też twórców zagranicznych. Horst Kloever z Berlina, fotograf i dziennikarz, pracujący dla wydawnictw takich jak Times czy Stern, promował projekt o nazwie LAB EAST i książkę „30 photographic positions from Central and Eastern Europe”. W albumie prezentującym fotografie 28 młodych artystów znalazło się aż trzech poznaniaków: Paweł Bownik, Michał Grochowiak i Adam Panczuk. Wszyscy trzej ukończyli fotografię na wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

– Polacy osiągnęli wysoki poziom w sztuce fotografii, mają bogatą tradycję z nią związaną. To tradycja budząca respekt. Niewątpliwie polska fotografia jest na tym samym poziomie, co czeska czy niemiecka – opowiadał Horst Kloever. 

Niemiecki artysta należał też do tegorocznego międzynarodowego jury Photo Diploma Award, organizowanego w ramach poznańskiego Biennale. Celem konkursu było zaprezentowanie najlepszych prac dyplomowych w dziedzinie fotografii. Jak podkreśla Katarzyna Majak, krytyk fotografii, wystawa prezentowana w Starym Browarze była jedyną taką inicjatywą na świecie.

– Photo Diploma Award to projekt wyjątkowy, promujący najbardziej twórczy okres w życiu młodych autorów, którego owocem są ich prace licencjackie i magisterskie – tłumaczy Katarzyna Majak. Tegorocznym zwycięzcą wystawy został Jakub Karwowski.

Inna, równie wyjątkowa wystawa pt. „Niewidzialne Miasto” została zaprezentowana w Centrum Kultury Zamek. Pokazywała ona efekty projektu, autorstwa Zakładu Badań Kultury Audiowizualnej i Materialnej w Instytucie Socjologii UAM, prowadzonego od kilku lat. Wystawa zebrała fotografie mieszkańców różnych polskich miast, dokumentujących rozmaite, często efemeryczne przejawy ludzkiej kreatywności. Pokazywały one, w jaki sposób ludzie zagospodarowują przestrzeń wokół siebie, jak ją przekształcają i naznaczają swoją indywidualnością.

Łącznie w poznańskich galeriach zorganizowano 14 wystaw. Swoje prace pokazali m.in.: Jarosław Kozakiewicz, Andrzej Kramarz, Magda Hueckel, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Zieliński, Bogdan Konopka, Piotr Wołyński i David Farrell. Ponadto zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia cenionych w historii polskiej fotografii artystów, takich jak: Bronisław Schlabs, Edward Hartwig, Fortunata Obrąpalska czy Ryszard Wiktor Schramm.

Biennale Fotografii to ogólnopolskie wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Poznania. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 23 września i trwała do 30 października 2011. Więcej szczegółów na temat Biennale na: www.biennalefotografii.pl

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

 

Źródło: www.media.netpr.pl

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...