Maroko – kraj, którego warto doświadczyć

Turystyka to jeden z ważniejszych sektorów gospodarczych Maroka. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 kwietnia w Warszawie, Youns Tijani, ambasador Królestwa Maroka w Polsce, zachęcał do odwiedzania tego kraju i zapewniał, że bezpieczeństwo stanowi kluczową kwestię, która jest skutecznie realizowana. Z kolei Khalid Mimi, dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki, przybliżył założenia strategii „Wizja 2020”, która ma na celu rozwój turystyki. Maroko to interesujący kierunek zarówno dla amatorów stacjonarnego, jak i aktywnego wypoczynku, a także pasjonatów historii, sztuki, kultury czy kulinariów.

Choć Maroko jest obecne w ofercie touroperatorów już od kilkunastu sezonów, nadal jest to kraj, który wzbudza duże zainteresowanie. To miejsce przyjazne grupom zorganizowanym, indywidualnie podróżującym, rodzinom i osobom w każdym wieku, a różnorodność dostępnych atrakcji zachęca do odwiedzin w każdej porze roku. – Pragniemy przekonać turystów, że Maroko najlepiej poznawać poprzez doświadczanie. Warto doznać otwartości i gościnności mieszkańców, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych czy różnych aktywnościach sportowych. Zachęcamy, by turyści szukali marokańskiej autentyczności i w ten sposób poznawali nasz kraj powiedział Khalid Mimi, dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki.

Założenia strategii „Wizja 2020”

Podczas spotkania gospodarze przedstawili realizowaną obecnie strategię rozwoju turystyki „Wizja 2020”. Zakłada ona, że do 2020 roku Maroko znajdzie się na liście 20 najpopularniejszych kierunków na świecie. Do tego czasu planowane jest podwojenie liczby zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj, a liczba marokańskich podróżnych ma wzrosnąć trzykrotnie. W Maroku coraz większe znaczenie odgrywa zrównoważona i odpowiedzialna turystyka, która uwzględnia dbałość o środowisko naturalne i poszanowanie marokańskiej autentyczności.

Założenia przyjętej strategii zakładają rozwój turystyki poprzez promowanie bogatej kultury Maroka, możliwości pobytu w Agadirze oraz rozszerzanie oferty wypoczynkowej. Poza tym rozwijana jest turystyka biznesowa, spa & wellness oraz wyjazdy dedykowane miłośnikom takich dyscyplin jak: golf, rajdy, surfing czy inne sporty wodne.

Turystyka Maroka w liczbach

W 2015 roku 10,3 milionów turystów odwiedziło Maroko (w tym 54 000 z Polski), co uplasowało ten kraj na 25. miejscu w światowym rankingu. Baza noclegowa to 207 500 łóżek, a roczne dochody z turystyki przyjazdowej stanowią 12% PKB. Turystyka generuje 500 000 miejsc pracy.

Produkty turystyczne

Maroko warto odwiedzić ze względu na: legendarną gościnność, 9 miejsc znajdujących się liście światowego dziedzictwa UNESCO, bogactwo krajobrazów, szeroki wachlarz dostępnych aktywności sportowych, smaczną kuchnię, różnorodność opcji zakwaterowania oraz ofertę wellness. Ważnym elementem jest również stabilność polityczna kraju oraz bliskie sąsiedztwo Europy.

Dużą popularnością cieszą się programy wycieczek obejmujące trasę po królewskich miastach Maroka. Miastami, które zasługują na szczególną uwagę są: Marrakesz, Essaouira, Agadir, Tanger, Fez, Ouarzazat czy Casablanca.

Infrastruktura i wydarzenia

Obecnie w Maroku jest ponad 1500 km autostrad. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego znajduje się 6 marin i 28 portów, z których Tanger Med jest drugim co do wielkości portem śródziemnomorskim. Maroko dysponuje 15 lotniskami międzynarodowymi. Trwają również przygotowania do otwarcia szybkiej kolei, co ma nastąpić w 2017 roku.

Do ważnych wydarzeń 2016 roku należą otwarcie największej na świecie elektrowni słonecznej w Ouarzazat oraz organizacja szczytu klimatycznego COP 22 w listopadzie w Marrakeszu.

Maroko to kraj, który oferuje bogactwo krajobrazów, kultury i różnorodnego wypoczynku, a tym samym może być celem podróży dla każdego.


Królestwo Maroka to kraj o powierzchni 710 850 km kw. zamieszkany przez 35 milionów mieszkańców. Linia brzegowa ma długość 3500 km. Stolicą administracyjną jest Rabat, natomiast głównym centrum ekonomicznym i biznesowym jest największe miasto, Casablanca.

No posts found