Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki – Transatlantyk

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk to nowa artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film chce budować silne związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Pragnie inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest laureat Oscara – Jan A. P. Kaczmarek.

Formuła festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów, jak również akcjach i wydarzeniach ekologicznych.

FILM

W czasie festiwalu wyświetlonych zostanie blisko 150 filmów m.in. w Multikinie 51, kinie Muza i Filharmonii Poznańskiej. Przewidziane są również pokazy plenerowe. W kolejnych sekcjach pojawią się światowe premiery oraz najciekawsze produkcje sezonu 2010/2011, nagrodzone na najważniejszych festiwalach, kontrowersyjne dokumenty, retrospektywy.

Transatlantyk Panorama

Pod tym hasłem pokazane zostaną premiery i najciekawsze filmy sezonu 2010/11 z całego świata, w tym sekcja pt. Inna Ameryka prezentująca współczesne kino Stanów Zjednoczonych. Podczas festiwalu odbędzie się polska premiera Poliss w reżyserii Maïwenn Le Besco. Film o pracy specjalnej jednostki policji do walki z pedofilią zdobył Nagrodę Specjalną Jury tegorocznego 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zobaczymy też laureata Grand Prix Cannes 2011 – The Kid with the Bike w reż. Jeanne-Pierre & Luc Dardenne. Odbędą się specjalne, przedpremierowe pokazy hiszpańskiego kandydata do tegorocznych Oscarów – Nawet deszcz (Even the Rain) w reżyserii Icíar Bollaín. Ten film otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Berlinale 2011. Pokazany zostanie również premierowo w Polsce film Kena Loacha Route Irish. Zobaczymy również m.in. Noir Ocean (Czarny ocean) w reż. Marion Hänsel, Flamenco, flamenco, w reż. Carlosa Saury, a także Cirkus Columbia (Cyrk Columbia), w reż. Danisa Tanovica.

Rewolucje Arabskie Wczoraj i Dziś…

W tej sekcji poznamy kino z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, relacje postkolonialne z Europą i światem, zależności ekonomiczne, genezy zjawisk. Znajdzie się tu m.in. polska premiera filmu Green Days, w reż. Hany Makhmalbaf o zamieszkach po nieudanych wyborach 2008 roku w Iranie, tzw. Zielonej Rewolucji.

10 Niemieckich Głosów

To z kolei prezentacja najnowszego, nagradzanego na całym świecie kina, nowych zjawisk, trudnych tematów, debiutów, a także uznanych twórców. Sekcja niemiecka pokaże m.in. polskie premiery najnowszego filmu Toma Tykwera Drei  oraz Sleeping Sickness w reż. Ulricha Köhlera, laureata Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię na Berlinale 2011.

Nowe Kino Skandynawskie

W tym przeglądzie pojawi się m.in. polska premiera filmu Happy, Happy, w reż. Anne Sewitsky, który zdobył World Cinema Grand Jury Prize na tegorocznym festiwalu w Sundance.

Kino Kulinarne

To wyjątkowe połączenie projekcji filmowych i degustacji potraw oraz win, serwowanych pod dyrekcją Naczelnego Kucharza Festiwalu – Wojciecha Modesta Amaro. Sekcja, poruszająca kwestie dobrej żywności i środowiska, przygotowana jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie i Slow Food.

Kino klasy B Ekstaza i Mdłości

Podczas wieczornych seansów zobaczymy niskobudżetowe oraz amatorskie kino z Hollywood z lat 50. i nie tylko.

Transatlantyk Docs

W tym bloku zaprezentowane zostaną dokumenty zaangażowane społecznie, poruszające gorące tematy. Znajdzie się tu m.in. Sekcja Wall Street Story o dwuznacznych mechanizmach obiegu pieniądza rządzącego światem i inżynierii finansowej. W sekcji Transatlantyk Spotlight pojawią dokumenty poświęcone różnym miejscom na świecie widzianym z nowej perspektywy; w tej edycji: New York i California. Zobaczymy m.in. film Chelsea On The Rocks, w reż. Abla Ferrary o nowojorskim hotelu na West 23rd Street, gdzie rezydowały najsłynniejsze osobistości amerykańskiej bohemy: Janice Joplin, William Borroughs, Quentin Crisp, Dennis Hopper, Iggy Pop, Leonard Cohen, R. Crumb, Bob Dylan, Miloš Forman.

Transatlantyk Eko

Tu zobaczymy filmy poruszające tematykę m.in. alternatywnych źródeł energii czy nanotechnologii. Jednym z wydarzeń tej sekcji będzie polska premiera dokumentu Cool It w reż. Ondi Timonet. Film powstał na podstawie bestsellerowej, przetłumaczonej na 17 języków, powieści Bjørna Lomborga o walce z globalnym ociepleniem. Duński naukowiec, uznany przez The Guardian za “jednego z 50 ludzi, którzy mogliby ocalić planetę” weźmie udział w pokazie i debacie o przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych. Transatlantyk Eko pokaże też polską premierę 2012: Time For Change, w reż. Joao G. Amorima. Sekcja Transatlantyk Art zaprezentuje dokumenty muzyczne, rejestracje koncertów, a także filmy o współczesnych wydarzeniach artystycznych. Jednym z najważniejszych filmów tej sekcji będzie pierwszy w Polsce pokaz – prosto z tegorocznego festiwalu w Cannes – filmu o wielkim jazzowym pianiście Michelu Petruccianim.

Retrospektywa Milośa Formana

Ta prezentacja obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do Stanów Zjednoczonych i oscarowym sukcesie Lotu nad kukułczym gniazdem. Pokazy otworzy dokument Miloš Forman: co cię nie zabije… Miloša Šmídmajera ukazujący niezwykłe życie i karierę wiecznego outsidera walczącego niezłomnie o własną artystyczną wizję.

MUZYKA

W programie muzycznym Transatlantyk przedstawi wybitne wydarzenia reprezentujące różne gatunki muzyki: od symfonii do muzyki klubowej. Wydarzenia muzyczne odbędą się w: Auli Artis, Starej Rzeźni, Filharmonii Poznańskiej oraz Auli Akademii Muzycznej. Na scenie Transatlantyk Klubu zaprezentują się DJe z całego świata.

Konkurs Transatlantyk Film Music Competition

Zadaniem uczestników jest skomponowanie muzyki do dwóch krótkich, filmów – fragmentu fabuły Get low w reż. Aarona Schneidera i animacji AH, stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta. Materiał dobrany został tak, by kompozytorzy mogli wykazać się zarówno profesjonalnym warsztatem, jak i oryginalnym stylem. Zwycięzca otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2011 oraz Nagrodę Główną w wysokości 20 tys. USD. Wielki finał z udziałem 10 finalistów odbędzie się 12.08.

Konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest

Uczestnicy, natychmiast po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego, będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór. Ich kompozycje oceni międzynarodowe jury. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2011 oraz Nagrodę Główną w wysokości 10 tys. USD. W jury znajdą się m.in. Paul Broucek, prezydent do spraw muzyki wytwórni Warner Bros. Pictures oraz Peter Golub, dyrektor muzyczny Instytutu Sundance.

Transatlantyk Master Classes

Ta część festiwalu to wykłady, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne. Poprowadzą je m.in. kompozytorzy William Goldstein, Christohper Young i Peter Golub, producenci – Michael Phillips i Roy Conli, scenograf Waldemar Kalinowski, pisarze i scenarzyści – Shem Bitterman, Agatha Dominik, producent muzyczny Paul Broucek, a także reżyser Zbigniew Rybczyński oraz Tomasz Opasiński i Daniel Horowitz (graphic designers).

Gala Finałowa

Wszystkie festiwalowe wydarzenia zwieńczy gala finałowa, podczas której wręczone zostaną najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, w tym m.in. Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i zarazem globalne, Transatlantyk Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu, Transatlantyk Chopin Award dla Odkrycia Roku, Transatlantyk Oceans Award dla młodego twórcy, za najciekawszą muzykę filmową roku, a także nagrody konkursowe Transatlantyk Film Music Competition – Transatlantyk Young Composer Awards i Transatlantyk Instant Composer 2011.

 

Źródło: www.poznan.pl

Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Nie tylko na kajak – torba wodoszczelna
W co spakować swoje rzeczy, aby pozostały one suche podczas kajakowe spływu czy żeglowania? Wszechobecna...