Miejsca, które musisz odwiedzić w Bieszczadach

Znaleźć tu można wiele wartych odwiedzenia miejsc, zapierających dech w piersiach. Rok w rok w Bieszczady ściąga coraz większa liczba turystów spragnionych nie tylko przepięknych widoków i ciszy, ale także interesujących atrakcji. Co warto odwiedzić, będąc w tym rejonie Polski?

 

Połoniny Bieszczady – Połonina Caryńska

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całych Bieszczadach. Turyści, którzy je odwiedzą, mogą liczyć na piękne widoki, silny wiatr we włosach oraz niezapomniane wrażenia. Żeby się tu dostać, trzeba urządzić sobie dość długą wycieczkę – najczęściej całodniową. Na szczęście nie jest to szczególnie męcząca trasa. Aby dotrzeć na Połoninę Caryńską, najlepiej wybrać szlak wiodący z Ustrzyk Górnych.

Długość trasy wynosi niespełna 9 km, a przewyższenie, jakie trzeba pokonać w trakcie spaceru to 671 m. Trzeba pamiętać o tym, że wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny – na szczęście bilet normalny nie kosztuje więcej niż kilka złotych.

Początkowo trasa może nie wydawać się zbyt malownicza, jednak już po godzinie oczom turystów ukazują się magiczne, przepiękne, bieszczadzkie widoki. Połonina Caryńska to miejsce, które według wielu osób najpiękniej prezentuje się właśnie jesienią – bogactwo kolorów może zawrócić w głowie.

 

Bukowe Berdo w Bieszczadach

To jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków, który cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek. To stosunkowo łatwa i krótka trasa, dlatego z powodzeniem mogą wybrać ją rodziny z dziećmi.

Do pokonania jest niespełna 6 km, a przewyższenie wynosi nieco więcej niż 600 m. Nawet największy wysiłek wynagradzają przepiękne widoki oraz niesamowite okoliczności przyrody. Trasa położona jest na terenie bieszczadzkiego parku narodowego, toteż za wejście na nią trzeba uiścić niewielką opłatę. Tak jak wszystkie bieszczadzkie szlaki, także i ten najlepiej prezentuje się jesienią, kiedy na drzewach i trawach zaczynają malować się wszystkie kolory tęczy.

 

 

 

Torfowisko Tarnawa

Pomimo tego że miejsce to położone jest poza głównymi szlakami, na pewno warto odwiedzić je przy okazji pobytu w Bieszczadach. Posiada jeszcze jedną główną zaletę – jest stosunkowo mało znane, toteż odwiedza je niewielka ilość turystów. Podczas gdy na najpopularniejszych szlakach panują prawdziwe tłumy, tutaj można liczyć na ciszę i spokój. To bardzo klimatyczne i piękne miejsce, idealne na bieszczadzki spacer. Co ciekawe, to zaledwie jedno z kilkunastu torfowisk, które można odwiedzić w Bieszczadach. Położone jest w bliskim sąsiedztwie Ukrainy.

 

Uwaga – torfowisko Tarnawa położone jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, co oznacza, że za wstęp trzeba zapłacić tutaj kilka złotych. Osoby, które podróżują samochodami, muszą przygotować się także na uiszczenie opłaty za parking.

 

Torfowisko podzielone jest na dwie części – ich zwiedzanie nie powinno zająć dłużej niż dwie godziny. Trasa wiedzie drewnianymi, świeżo wyremontowanymi kładkami – turyści mogą czerpać informacje z rozmieszczonych przy niej tabliczek informacyjnych, które przybierają formę niewielkich książeczek z drewna.

 

Wycieczkę znacznie atrakcyjniejszą czyni piękny widok na bieszczadzkie szczyty. Część trasy wiedzie przez bór sosnowy, co pozwala cieszyć się rześkim, świeżym powietrzem.

Tarnica – najwyższy szczyt w Bieszczadach

 

Jeśli chodzi o polską stronę Bieszczad, to najwyższym szczytem jest Tarnica. Jej wysokość może nie wydawać się zbyt imponująca – to zaledwie 1346 m. Jednak turyści odwiedzają Tarnicę nie ze względu na wysokość, ale piękne, zapierające dech w piersiach widoki. Tarnica ma swoje miejsce w koronie gór polskich – pieczątkę potwierdzającą zdobycie szczytu można dostać w kasie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – trzeba dysponować oczywiście wykonanym na szczycie zdjęciem.

 

Chcąc zdobyć szczyt Tarnicy, można skorzystać ze szlaku wiodącego z Ustrzyk Górnych, bądź też zdecydować się na niebieski lub czerwony szlak wiodący z Wołosatego. Ten ostatni wydaje się szczególnie interesującą opcją, jednak trasa liczy niespełna 15 km, a na jej pokonanie trzeba zarezerwować nawet 6 godzin!

 

Jak widać, Bieszczady to region Polski, który nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością i to o każdej porze roku. Z reguły kojarzy się z ze spokojem i ciszą, a także błogim relaksem, jednak w sezonie turystycznym bywa tutaj naprawdę tłoczno!

 

Więcej inspiracji na górskie wędrówki po Bieszczadach można znaleźć na blogu https://hasajacezajace.com/polonina-carynska-szlak-z-ustrzyk-gornych/

Ceny biletów na zamek w Malborku. Wszystko, co musisz wiedzieć
Zamek w Malborku, perła gotyckiej architektury, stanowi nie tylko świadectwo potęgi Zakonu Krzyżackiego,...
Sandomierz – ukryty skarb Polski idealny na weekendowy wypad
Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie spędzić weekend w Polsce, odkrywając jej piękno i bogatą historię?...
Q Hotel Wrocław Plus
Q Hotel we Wrocławiu zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic miasta - ul. Powstańców Śląskich....
Q Hotel Plus w Krakowie
Q Hotel w centrum Krakowa zaprasza na niezapomniany pobyt w dawnej stolicy Polski. Obiekt jest doskonale...
Q Hotel Kraków Bronowice
W Krakowie znajdują się dwa Q Hotele - jeden w samym centrum miasta, a drugi w dzielnicy Bronowice. Drugi...
Q Hotel Katowice Plus
Nowoczesny Q Hotel w centrum Katowic, który dedykowany jest osobom ceniącym komfort i wygodną lokalizację....