Mierzeja Helska i Wejherowo

Kaszuby Północne, w których skład wchodzi Mierzeja Helska, zajmują północny kraniec Polski przylegający do Zatoki Puckiej i Bałtyku. Krajobraz tworzą plaże, klify, malownicze wioski, pola uprawne i łąki, a także nadmorskie lasy z wielką Puszczą Darżlubską. Mierzeja Helska to jedyne miejsce na polskim wybrzeżu, gdzie plaże są także po stronie południowej. Po zatoce Puckiej świetnie się pływa łodzią i na desce z żaglem. Jej wody są także rajem dla płetwonurków- są tu najlepsze nurkowiska na Bałtyku w granicach Polski.

Region obfituje w zabytki: stoją tu średniowieczne kościoły, zamek, znane sanktuaria w Swarzewie i Wejherowie oraz stare zespoły domów w Pucku czy Helu. W wielu wioskach przetrwała kultura kaszubska, chroniona także w muzeach. Ciekawostkami przyrodniczymi są grota w Mechowie i fokarium na Helu. Miłośników techniki powinny zainteresować wiatraki na Kępie Swarzewskiej i elektrownia w Żarnowcu.

Pałac PrzebendowskichWejherowo to miasto liczące 50 tys. mieszkańców. Leży w rozległej dolinie na skraju Puszczy Darżlubskiej. Przez jego środek płynie rzeczka Cedron, skrajem – znacznie większa Reda. Wejherowo nie wyrosło z dawnej wioski, lecz w XVII w. zostało lokowane od razu jako organizm miejski przez Jakuba Wejhera. Po jego śmierci właścicielami miasta byli Radziwiłłowie, Sobiescy, Przebendowscy oraz Keyserlingowie. Od stu lat Wejherowo jest największym miastem Kaszub.

W centrum nie ma problemów z parkowaniem, ale miasto najlepiej zwiedzać na piechotę, bo odległości są niewielkie.

Południową pierzeję rynku zajmuje eklektyczny ratusz. W zachodnim rogu widać długi kościół farny, ufundowany w XVII w., w którym przetrwało barokowe wyposażenie. Obok świątyni zachował się równie stary ryglowy domek, niegdyś szpital dla ubogich. Funkcję deptaka pełni ul. Sobieskiego. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na tworzące urozmaiconą zabudowę eklektyczne kamienice z końca XIX w. z fikuśnymi balkonami i bogatymi zdobieniami.

Dziękczynny kościół Wejhera urzeka delikatnym szczytem. Wewnątrz kościoła św. Anny wzrok zwiedzających przyciąga harmonijne wyposażenie: wczesnobarokowe ołtarze, ambona, magnacka loża, obrazy i epitafia. Do świątyni przylega stary, bezstylowy klasztor Franciszkanów, pod którego posadzką kryją się krypty z trumnami Wejherów i Przebendowskich, szczątkami zakonników oraz maleńką ekspozycją przedmiotów wydobytych z trumien.

Ulica Klasztorna prowadzi do klasycystycznego pałacu z początku XIX w. W dużym trójskrzydłowym budynku mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej, które gromadzi zbiory związane z piśmiennictwem pomorskim oraz organizuje wystawy czasowe.

Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym z romantycznymi alejkami prowadzącymi nad Cedron.

Za parkiem wyrastają zalesione wzgórza, na których Jakub Wejher zbudował słynną kalwarię. Wśród dorodnych buków stoi 26 kapliczek – większość ma formy barokowe, inne obudowane są konstrukcjami ryglowymi.

Bursztyn nad Bałtykiem - gdzie go szukać, kiedy oraz ciekawostki?
Bursztyn, nazywany także “złotem bałtyckim”, jest jednym z najcenniejszych skarbów natury....
Rybne smaki polskiego lata: Jakie ryby warto zjeść nad Bałtykiem?
Latem, kiedy słońce świeci najjaśniej, a fale Bałtyku szepczą zaproszenie do wypoczynku, nie ma nic lepszego...
Jesienią warto wybrać się do nadmorskiego SPA. Oto dlaczego
Zastanawiasz się nad wyjazdem nad polskie morze? To bardzo dobry pomysł. Unikniesz wakacyjnego tłoku...
Apartamenty w Kołobrzegu oraz niezapomniane zimowe atrakcje
Czy wiesz, że noclegi nad morzem w Kołobrzegu cieszą się popularnością już od XIX w., kiedy to w małym,...
BALTOPS 2017 - okręty w Szczecinie
BALTOPS 2017 ? największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczną się w Szczecinie....
Kochamy wakacje nad morzem - to widać!
Zobacz niesamowite zdjęcia Bałtyku...nie tylko letniego i nie tylko słonecznego! Nagrodzona galeria zdjęć...